POZnań

Na Szkolnej i Koziej powstanie centrum senioralne

Rewitalizacja kompleksu przy Szkolnej (5)  Foto: Orphea / materiały prasowe

W Poznaniu stanie największe w Polsce kompleksowe centrum senioralne. Na terenie dawnego szpitala miejskiego powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym oraz część przeznaczona na pobyt dzienny.

Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony. Inwestycję zrealizuje ORPEA Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.

Kompleks składać się będzie z Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz części przeznaczonej na pobyt dzienny. Pomiędzy obiektami zaplanowano duży teren zielony. Część tego terenu będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

Nasza oferta to propozycja dla seniorów z różnymi potrzebami, wynikającymi ze stopnia niesamodzielności – od opieki dziennej, przez assisted living, do kompleksowej opieki przez całą dobę – mówi Beata Leszczyńska, prezes ORPEA Polska. – Poznań to nasza pierwsza inwestycja realizowana w ramach strategii rozwoju usług premium w centrach największych polskich miast. Jest więc dla nas bardzo ważna.

Powierzchnia całej inwestycji będzie wynosiła około 21 000 m2. W całym kompleksie (dom, klinika, apartamenty assisted living) przewidywane jest około 400 miejsc. Otwarcie kompleksu planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

Przestrzeń otwarta dla poznaniaków

Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym w kompleksie – oprócz pozostałości murów miejskich – jest skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Wszystkie działania w jego obszarze są poprzedzone badaniami oraz muszą uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Mamy do czynienia z dużym terenem, zbliżonym powierzchnią do Starego Rynku, na którym można stworzyć ogród w samym centrum miasta. Ogród jak zapowiada inwestor będzie częściowo dostępny dla poznaniaków i dla zwiedzających miasto, w kompleksie znajdzie się również kawiarenka.

Otwarcie przestrzeni dawnego szpitala dla mieszkańców cieszy Tomasza Dworka z Rady Osiedla Stare Miasto. To dobrze, że teren będzie otwarty, należy jeszcze zadbać o odpowiednie wyeksponowanie istniejących zabytków, baszty i fragmentów murów miejskich a także willi Cegielskiego.

Budynek klasztorny pozostały po kasacie zakonu karmelitanek został zaadaptowany w 1854 roku. Po rozbiórce dawnego piętra nadbudowano trzy nowe kondygnacje, tworząc w ten sposób najstarsze skrzydło szpitalne, które dotrwało do naszych czasów. Na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku na miejscu rozebranej partii kościoła i dawnych oficyn klasztornych zbudowano nowy gmach szpitala wzdłuż zachodniej pierzei ulicy Szkolnej. Dalszą jego budowę zaplanowano wzdłuż nowo wytyczonego przedłużenia ul. Szkolnej w kierunku południowym.

Nieopodal poklasztornego skrzydła szpitala wzniesiono w latach 1892-94 szereg budynków zaplecza gospodarczego i sanitarnego. Część z nich zmodernizowano około 1904, kiedy powstały nowe budynki kotłowni i kuchni.

Na potrzeby szpitala zaadaptowano także wzniesioną w 1861 willę Hipolita Cegielskiego oraz szereg kamienic wzdłuż ul. Podgórnej, pochodzących z dwóch ostatnich dekad XIX i pierwszej dekady XX wieku.

Użyte w artykule zdjęcia: Orphea / materiały prasowe

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Dobrze ,że wreszcie co się zaczyna dziać.TYlko co to za koszmarki są wmiejscu dawnego dachu?