BizNews

PKB w górę

Stary Browar - widok z parku na Rotundę  Foto: Jakub Wittchen

Poznań zajmuje obecnie drugie miejsce w kraju pod względem zamożności mieszkańców. Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają silną pozycję stolicy Wielkopolski na gospodarczej mapie kraju.

Gospodarka Poznania jest jedną z najsilniejszych w kraju. W 2014 roku wielkość produktu krajowego brutto na mieszkańca wyniosła tu 89 tys. zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w kraju. Lepsza pod względem od Poznania jest tylko Warszawa.

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby to poznaniacy byli najzamożniejsi w kraju. Cieszy jednak fakt, że mieszkańcy mają tu dobre warunki do tego, by realizować się zawodowo i zarabiać pieniądze. Mam nadzieję, że skorzystają na tym także osoby, którym nieco gorzej się wiedzie – ocenił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wysoka wartość PKB w przeliczeniu na mieszkańca potwierdza, że Poznań jest miastem zamożnym, które dobrze sobie radzi z wyzwaniami rozwoju gospodarczego. Stolica Wielkopolski od lat utrzymuje wysoką drugą pozycję w rankingu najlepiej rozwiniętych ośrodków gospodarczych w kraju. Siłą gospodarki Poznania są małe i średnie przedsiębiorstwa. Miasto może się też pochwalić jednym z najniższych poziomów bezrobociem w kraju. Głównym źródłem dochodów jest działalność usługowa, w której pracuje ponad 78% zatrudnionych.

Użyte w artykule zdjęcia: Jakub Wittchen

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz