Koniec marzeń o I Lidze

Koszykarki Lidera Swarzędz  Foto: materiały prasowe

Niestety koszykarki swarzędzkiego Lidera wróciły z Bydgoszczy z turnieju półfinałowego o awans do I Ligi na tarczy. Początek rywalizacji odbył się przy „zielonym stoliku”, gdyż z powodu błędu Wydziału Gier i Dyscypliny Wielkopolskiego Związku Koszykówki do gry nie została dopuszczona podstawowa zawodniczka Lidera Magda Iwanowicz. Właśnie brak popularnego Guzika oraz absencja Oli Piaseckiej, która grała w tym terminie ćwierćfinał mistrzostw Polski kadetek spowodował, że trener Anna Talarczyk praktycznie nie miała możliwości rotacji.

Ośmioosobowy skład Lidera oraz granie 3 meczów dzień po dniu w 5 zawodniczek, było niestety ponad siły Liderek. Po turnieju w statystyce średniej ilości minut w pierwszej siódemce jest 5 Liderek. UKS Lider na turniej przygotował specjalne koszulki „Lider z Guzikiem”, żeby pokazać swoją solidarność z Magdą, która była w Bydgoszczy na turnieju, ale mocno przeżywała, że nie może grać.

W piątek w pierwszym meczu Lider spotkał się z Polonią Warszawa. O porażce 42:58 zadecydowała katastrofalna skuteczność z gry wynosząca 21% oraz przegrana walka na tablicach. Punkty w tym meczu zdobywały: Gurzęda 12, Babij 11, Dedio 9 (1×3), Kucharska 6, Rutkowska 4 (10zb), Idziak.

Na drugi mecz z gospodyniami ze Swarzędza przyjechał autokar małych Liderek. Koszykarki ze Swarzędza na meczu czuły się jak u siebie, bo swarzędzkich kibiców było 3 raz więcej niż miejscowych. Przyjazd powiązany był z 25-tymi urodzinami kapitan Lidera Magdy Dedio. Liderki rozpoczęły słabo przegrywały nawet 18 punktów, ale niesione dopingiem kibiców w trzeciej kwarcie niespodziewanie objęły jednopunktowe prowadzenie 44:43.

Niestety w czwartej kwarcie pojedynku z faworytem zabrakło sił i ostatecznie Bydgoszczanki zwyciężyły 79:58. Było to ich najniższe zwycięstwo w turnieju. Punkty dla Lidera zdobywały: Gurzęda 21 (2×3), Dedio 12 (2×3, 6as), Rutkowska 10 (1×3), Kucharska 7, Babij 6, Idziak 2, Drobnik, Turek.

Wygrana Basketu Głuchołazy nad Polonia Warszawa dawała Liderowi szanse na awans w przypadku pokonania zespołu z Głuchołazów 20 punktami. Przed ostatnim meczem wiadomo było, że zwycięstwo Liderek 20 punktów da upragnione drugie miejsce i awans do finału, mniejsza wygrana lub porażka promowała Głuchołazy, a Liderki mogła zepchnąć nawet na 4 miejsce.

Swarzędzanki zaczęły bardzo skoncentrowane i po 10 minutach prowadziły 13:8. Niestety trudy turnieju dały o sobie znać i z każdą minutą Liderki słabły w oczach.

Ostatecznie mimo zaciętej walki Lider uległ 43:51 i zakończył turniej na IV miejscu. Punkty w tym meczu zdobywały: Rutkowska 14 (2×3, 9zb), Dedio 11 (10 zb, 4as), Gurzęda 8 (2×3), Kucharska 6, Babij 4, Idziak. Magda Dedio została wybrana do pierwszej piątki turnieju. Niestety nie udało się zrealizować zakładanego na ten sezon celu. Na ostateczny wynik wpływ oprócz zawieszenia Magdy Iwanowicz złożyło się również odejście w trakcie sezonu Iwony Szarzyńskiej do I-szo ligowej Tęczy Leszno. Pozostaje duży niedosyt, gdyż w optymalnym składzie awans był na wyciągnięcie ręki. Teraz przyjdzie czas na podsumowania, przemyślenia i pracę na przyszły sezon.