Waterpolo: Mistrz Polski pokonany w dwumeczu w Poznaniu

KS Waterpolo Poznań – OCMER UŁ ŁSTW (spotkanie rewanżowe)  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W 5 kolejce Ekstraklasy zawodnicy Waterpolo Poznań pokonali na własnym basenie aktualnego mistrza Polski. Zdobyli w całym dwumeczu łącznie 4 punkty i rundę rewanżową rozpoczną w najgorszym razie z pozycji wicelidera tabeli. Sobotnie spotkanie zakończyło się w terminowym czasie remisem 9:9, a po aż 8 seriach rzutów karnych ostatecznie zwycięstwem OCMER UŁ ŁSTW 15:16. W niedzielę gospodarze nie dali przeciwnikowi już jednak żadnych szans, wygrywając pewnie aż 14:5. Najlepszymi zawodnikami dwumeczu zostali w sobotę bramkarze obu zespołów – Paweł Handze i Jan Szabłowski, natomiast w niedzielę najlepszy strzelec meczu poznaniak Jakub Goździak oraz Karol Baco z Łodzi.

W weekend, 5 i 6 marca piłkarze Waterpolo Poznań rozegrali w Termach Maltańskich ostatni przed rundą rewanżową dwumecz tegorocznej Ekstraklasy. Po raz pierwszy w tym sezonie zmierzyli się z drużyną OCMER UŁ LSTW, aktualnym mistrzem Polski. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się pod dyktando gości, którzy w pierwszej rundzie objęli prowadzenie 0:2. Podobnie było w kolejnej kwarcie, kiedy to łodzianie zdobyli 4 gole, przy stracie 3 własnych. W drugiej połowie meczu poznaniacy przejęli jednak inicjatywę i w kolejnych 16 minutach doprowadzili do remisu 9:9. O wyniku meczu przesądziła dopiero druga runda rzutów karnych, w której więcej szczęścia mieli gracze mistrza Polski, wygrywając ostatecznie pierwszy mecz 15:16. Dzięki remisowi w terminowym czasie gry nastąpił jednak podział punktów. Na konto gości trafiły 2 punkty, a 1 punkt pozostał w Poznaniu. Najlepszymi zawodnikami spotkania zostali wybrani bramkarze obu zespołów – Paweł Handze (dawniej Domagała) z Poznania oraz Jan Szabłowski z Łodzi.

Porażka w rzutach karnych tylko dodała poznaniakom skrzydeł. Niedzielne spotkanie rewanżowe było rewelacyjnym popisem zarówno ataku, jak i obrony wicelidera Ekstraklasy. Po 1 kwarcie waterpoliści z Poznania prowadzili już 3:0 i do końca spotkania systematycznie powiększali swoją przewagę nad OCMEREM. Ponownie kapitalny Paweł Handze przez 32 minuty tylko 5 razy wyjmował piłkę z własnej bramki. Natomiast aż 7 strzelców Waterpolo Poznań zdobyło łącznie 14 goli! Jakub Goździak, który wbił mistrzowi Polski 5 bramek, oraz Karol Baco z Łodzi zostali wybrani MVP niedzielnego spotkania.

Zdobyte 4 punkty pozwoliły poznańskim waterpolistom wyprzedzić w tabeli ligowej najlepszą dotąd drużynę sezonu. O tym, czy tak pozostanie, zadecyduje wieczorny mecz Arkonii Szczecin z WTS Polonią Bytom. W przypadku zwycięstwa szczecinian nasi zawodnicy rozpoczną rundę rewanżową z pozycji wicelidera. Kolejne 5 kolejek tegorocznej Ekstraklasy zapowiada się wyjątkowo ekscytująco. W walce o złoty medal liczą się dalej aż 3 drużyny i trudno w tej chwili wyrokować, kto zostanie w maju kolejnym mistrzem Polski.

Pokonanie na własnym basenie mistrza Polski i kolejne 4 punkty w tabeli to najlepszy prezent, jaki mogłem dostać od kolegów z drużyny na moje jutrzejsze urodziny – mówi Tomasz Różycki, prezes klubu i kapitan Waterpolo Poznań. – Wczoraj zabrakło nam szczęścia, ale dzisiaj już nie pozostawiliśmy kibicom żadnych wątpliwości, która drużyna w tym sezonie jest lepsza. Jeszcze nigdy nie wygraliśmy w lidze z mistrzem Polski aż 9 bramkami i cieszę się, że potwierdza się nasza rosnąca forma. Bez względu na wynik dwumeczu w Gliwicach pomiędzy zespołami z Bytomia i Szczecina, dalej liczymy się w walce o złoto i obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach w następnych 5 kolejkach.

Kolejny dwumecz w Termach Maltańskich w Poznaniu odbędzie się za miesiąc, kiedy to 2 i 3 kwietnia nasz zespół podejmie Legię Warszawa. Wcześniej jednak, w niedzielę 20 marca, w ramach 6 kolejki Ekstraklasy zagra na wyjeździe z WTS Polonią Bytom.

Sobota, 5 marca:

Waterpolo Poznań – OCMER UŁ ŁSTW 15:16 (9:9 – 0:2, 3:4, 4:2, 2:1, rzuty karne 6:7)
Skład: Domagała – bramkarz, Różycki – kapitan (4 gole), Drula, Cichy, Iwanowicz (1 gol), Kowalewski (1 gol), Kalinowski, Goździak (2 gole), Szymonik (3 gole), Wielogórski (3 gole), Wróbel, Bocheński (1 gol)

Niedziela, 6 marca, rewanż:

Waterpolo Poznań – OCMER UŁ ŁSTW 14:5 (3:0, 3:2, 3:1, 5:2)
Skład: Domagała – bramkarz, Różycki – kapitan (1 gol), Drula (1 gol), Cichy (1 gol), Iwanowicz, Kowalewski (3 gol), Kalinowski, Goździak (5 goli), Szymonik, Wielogórski (1 gol), Wróbel, Bocheński (2 gole)

Trener: Jacek Maciąg