Aglomeracja

Zmieniamy czas na zimowy

foto: sxc - zegar  Foto:

W najbliższy weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy. W dniu wyborów do Parlamentu spać zatem będziemy o godzinę dłużej.

Wskazówki naszych zegarów powinniśmy cofnąć o jedną godzinę w nocy z soboty na niedzielę – z godziny 3:00 na 2:00. Mało kto chyba jednak zrywa się w środku nocy, by dokonać tej operacji. Część z nas zrobi to jeszcze wieczorem, inni dopiero w niedzielny poranek. Ponieważ ta niedziela będzie dnie wyborów o zmianie czasu powinni pamiętać zwłaszcza wszyscy członkowie komisji wyborczych.

Czas zimowy jest “czasem właściwym”. To czas letni ma powodować oszczędności energii, choć od jakiegoś czasu mówi się, że nie ma to większego znaczenia dla całej gospodarki. Nim jednak ktoś podejmie decyzję o zaprzestaniu tych zmian dwukrotnie w ciągu roku zmieniamy ustawienia naszych zegarów. Niestety nasze wewnętrzne, biologiczne zegary nie dostosowują się tak szybko jak wszystkie czasomierze, które ustawiamy.

Jeśli spojrzymy na stereotypowy obraz poznaniaka, to jest to człowiek o bardzo ustabilizowanym trybie życia. Jeśli jest on prawdziwy, to każda zmiana czasu wpływa niekorzystnie na mieszkańców naszej metropolii. Ludzie, którzy prowadzą taki właśnie tryb życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

O zmianie czasu przeważnie pa­mię­tamy, ale z reguły nie jesteśmy pewni w którą stronę prze­stawić wska­zówki ze­gara – w przód czy w tył. An­glicy i Ame­ry­kanie mają ła­twiej, ponieważ wy­my­ślili sprytny sposób na za­pa­mię­tanie kie­runku. Wy­ko­rzy­stali dwu­znacz­ność słów „Spring” i „Fall” . Słowo „Spring” oznacza wiosnę, ale też „skakać”. „Fall” to je­sień lub „upadać”. Po po­łą­czeniu tych dwu­znacz­nych słów w zdanie otrzy­mali: „Spring ahead, fall back”, co może być tłu­ma­czone jako „skakać do przodu, upadać w tył” lub „Wiosną do przodu, je­sienią do tyłu”.

W ję­zyku pol­skim nie ma niestety ta­kich sko­ja­rzeń słow­nych, ale mamy proste wier­szyki, które mogą pomóc opanować kierunki, a jaki należy przesunąć wskazówki.

Czas naj­wyższy zmienić czas,

by oszczę­dzić prąd i gaz.

Z trze­ciej na drugą,

w noc zimną i długą.

Oprócz Polski czas zmienia się we wszystkich krajach w Europie. Wyjątkiem jest tylko Islandia.

Zegar (plac Wiosny Ludów)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz