Aglomeracja

Ukraińcy chcą pracować w Wielkopolsce

Autostrada Wielkopolski A2  Foto: materiały informacyjne

Tylko do końca maja w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim cudzoziemcy złożyli 2300 wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę. Tyle samo wniosków trafiło do urzędu w całym 2013 roku. O problemach cudzoziemców i możliwościach ich rozwiązania rozmawiali dziś uczestnicy konferencji dotyczącej imigrantów z Europy Wschodniej w Wielkopolsce.

Zauważamy wzrost liczby wniosków o wydanie karty pobytu i zezwolenia na pracę. Większość osób starających się zalegalizować swój pobyt i podjąć zatrudnienie to obywatele Ukrainy. Musimy starać się wypracować takie rozwiązania, aby cudzoziemcy starający się pozostać legalnie w naszym kraju, mieli stworzone optymalne warunki – mówiła wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal.

W ubiegłym roku 373 tys. osób w naszym kraju zamierzało powierzyć pracę sezonową obywatelowi Ukrainy. W województwie wielkopolskim 21 tys., czyli niecałe 6 procent wszystkich potencjalnych pracodawców. Z przedstawionych na konferencji danych East-West Link wynika, że główne przeszkody zatrudnienia cudzoziemców w oczach pracodawców to między innymi: bariera językowa, różnice kulturowe, komplikacje prawne czy brak wystarczających kwalifikacji.

Mieszkańcy Ukrainy mało wyjeżdżają za granicę – oceniła dr Joanna Konieczna-Sałamatin z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Polsce spotykamy najczęściej tych najbardziej mobilnych, którzy mają już kontakty pozwalające im zdobyć wizę lub zatrudnienie – dodała. Adresatami konferencji w sprawie współpracy polsko-ukraińskiej byli wielkopolscy pracodawcy oraz samorządowcy.

Konferencja była wspólną inicjatywą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz Konsulatu Honorowego Ukrainy i Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina.

Polska - Ukraina

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz