POZnań

Coworking. W Poznaniu powstają nowe miejsca do wspólnej pracy

SpokoWork (2)  Foto:

Coworking to dostępna dla każdego przestrzeń biurowa, gdzie na dowolny czas można wynająć biurko wraz z dostępem do biurowego sprzętu. Pojawianie się tego typu miejsc w Poznaniu to dowód na to, że światowe trendy gospodarcze nie omijają stolicy Wielkopolski. Wg branżowego portalu deskmag pod koniec 2014 roku w blisko 6000 biur coworkingowych na całym świecie, pracowało 300 000 osób.

SpokoWork (2)Ma to ścisły związek ze zmianami w światowej gospodarce – firmy coraz częściej rezygnują z utrzymywania armii etatowych pracowników, decydując się na bardziej elastyczne formy współpracy. Przybywa więc działających na własny rachunek informatyków, doradców, grafików czy specjalistów od marketingu. Dla „wolnych strzelców” praca w biurze coworkingowym – czyli miejscu gdzie każdy może na dowolny czas wynająć stanowisko pracy, to alternatywa dla konieczności utrzymywania własnego biura lub często frustrującej pracy w domu.

Coworking to rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają freelancerzy, czyli osoby wykonujące wolny zawód, ale często z biura korzystają także prawnicy, informatycy, headhunterzy. Często są to osoby, które znajdują się dopiero na początku prowadzenia swojego biznesu, zaczynające budować własną markę oraz bazę klientów.

Przestrzenie coovorkingowe starają się znaleźć sposób na stworzenie unikatowego kreatywnego, klimatu do pracy. Właściciele biur stawiają się przyciągnąć klientów oferując m.in. spotkanie międzynarodowego towarzystwa, ciekawą architekturę lub dogodną lokalizacje.

Spoko Work przy Wielkiej stawia na design. Naszym celem było stworzenie najbardziej designerskiej przestrzeni biurowej. Konkretne inspiracje czerpaliśmy bezpośrednio z biur amerykańskich gdzie powstała idea coworkingu. Tam priorytetem jest maksymalizacja wygody użytkowników, stworzenie wnętrz w jak największym stopniu pobudzających kreatywność. Chcieliśmy to samo zaproponować poznańskim freelancerom. Pokazać, że przestrzeń do pracy nie musi być nudna, że biuro to nie białe ściany i plastikowe stoły – mówi Aleksander Rosa.

SpokoWork

Architektkom Annie Brodziak i Karolinie Rogalskiej-Niemczal zależało na zachowaniu industrialnego klimatu wnętrz jaki zachował się od czasów gdy w budynku znajdował się dom towarowy. Wystrój jest zatem surowy, minimalistyczny. Ze ścianami z gołej cegły i wysokimi sufitami, kontrastują niekonwencjonalne rozwiązania aranżacyjne jak np. budka telefoniczna w formie wanny.

W Biuircoo przy 27 Grudnia można porozumieć się w czterech językach: po angielsku, hiszpańsku i włosku i oczywiście po polsku. Rożne są także standardy płatności: abonament z możliwością korzystania z urządzeń biurowych lub sal konferencyjnych. Często razem z wynajęciem powierzchni dodatkowo można korzystać z wsparcia księgowego bądź prawnego lub pogotowia informatycznego.

Michał Pasterski, znany trener personalny i coach wskazuje pozytywne na ważną cechę coworkingu, którą jest networking, czyli możliwość poznawania przedsiębiorców z różnych branż. Rozmowę można nawiązać praktycznie w każdej chwili, ale dobre biura coworkingowe organizują regularne spotkania integracyjne.
Biura coworkingowe zwykle są projektowane tak, aby przestrzeń biurowa sprzyjała bezstresowej i twórczej pracy, wysokiej koncentracji i odpowiedniej dynamice relacji między wynajmującymi biurka.

Michał Pasterski, znany trener personalny i coach regularnie korzystający z tego typu usług w Poznaniu wskazuje na ważną cechę coworkingu, którą jest networking, czyli możliwość poznawania przedsiębiorców z różnych branż. Rozmowę można nawiązać praktycznie w każdej chwili, ale dobre biura coworkingowe organizują regularne spotkania integracyjne.

Biura coworkingowe zwykle są projektowane tak, aby przestrzeń biurowa sprzyjała bezstresowej i twórczej pracy, wysokiej koncentracji i odpowiedniej dynamice relacji między wynajmującymi biurka.

Popularne biura cooworkingowe: SpokoWork, Biurcoo, Five-biuro, Park-Idea, Bussines Link

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz