Malta Nowe Miasto POZnań

Oferty matrymonialne z poznańskiego ZOO

Dino z poznańskiego ZOO  Foto: ZOO Poznan

Poznański ogród zoologiczny wysłał do ZOO w Erfurcie nosorożca białego – Dino. Dlaczego nie został tu nas, gdzie mieszkał od wielu lat z samicą Diuną?

Dino z poznańskiego ZOO Foto: ZOO PoznanDecyzja taka była jak najbardziej prawidłowa i z punktu widzenia ochrony tego zagrożonego gatunku – jedyna. Każdy urodzony w niewoli nosorożec jest bowiem na wagę złota. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Dino, w Erfurcie, z dwoma mieszkającymi tam samicami będzie miał potomstwo.

Do naszego ZOO z Niemiec przyjechał natomiast Kiwu- 32 letni nosorożec biały. Kiedy miał rok, zamieszkał w erfurckim zoo i tam spędził 31 lat. W tym czasie spłodził (z dwoma samicami) siedmioro młodych. Po tylu latach przyszło jednak znudzenie i Kiwu przestał się interesować samicami.

Przyjechał więc po ,,nowe wrażenia”, aby poznać naszą samicę Diunę i być może mieć z nią młode. Po przyjeździe Kiwu przez ok. 40 minut nie wychodził z klatki w której przyjechał, w końcu zdecydował się na wyjście do stajni i … natychmiast zaczął jeść siano.

Diuna była od początku niezwykle przyjaźnie nastawiona, wręcz nie mogła się doczekać kiedy Kiwu opuści stajnię. Zaglądała do jego stajni, a potem przebiegała na wybieg i próbowała go zachęcać do wyjścia. Kiedy wreszcie Kiwu zdecydował się na opuszczenie pomieszczenia, Diuna zaczęła przyjaźnie parskać, aby go przywitać. Pierwsze spotkanie ,, róg w róg” (przez barierkę dzielącą oba wybiegi) odbyło się w niezwykle przyjaznej atmosferze. Opiekunowie oceniają Kiwu jako wyjątkowo spokojnego i sympatycznego nosorożca, który charakterem będzie pasował do naszej Diuny.

Również w Poznaniu możemy spodziewać się młodych z nowo utworzonej pary – Kiwu – który wcale nie jest jeszcze staruszkiem, a nosorożce w niewoli dożywają 45 lat – i Diuny.

Warto też się zastanowić dlaczego w naturze nosorożce giną w tak zastraszającym tempie?

Nosorożce z poznańskiego ZOO Foto: ZOO Poznan

Oto przerażające dane: od początku roku 2013, do połowy sierpnia tylko w Afryce Południowej zabito 553 nosorożce białe! W 1970 roku notowano 70.000 osobników tego gatunku na wolności, obecnie zaledwie 20 000. W ogrodach zoologicznych żyje obecnie 260 osobników. Nosorożce są ofiarami bezlitosnych polowań, mających na celu przede wszystkim zdobycie rogów, z których w wielu krajach świata wytwarza się ozdobne przedmioty i preparuje prymitywne medykamenty. Tak naprawdę róg jest wytworem naskórka, podobnie jak włosy.

Na początku XX wieku nosorożca białego uważano za gatunek całkowicie wymarły, jednak w Afryce Południowej odkryto małą populację tych ssaków. W 1920 roku gatunek objęto ochroną.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz