Aglomeracja

Dwa tygodnie do końca telewizji

Drukowanie  Foto:

Pierwsze wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego w Wielkopolsce nastąpi w nocy z 28 na 29 listopada a dziś przez Urzędem Wojewódzkim w specjalnym „Miasteczku Cyfrowym” będzie można dziś dowiedzieć się co zrobić, żeby nie stracić telewizyjnego kontaktu ze światem.

DrukowanieTo kolejne spotkanie w ramach kampanii informacyjnej na temat cyfryzacji telewizji organizowane przez wojewodę w Wielkopolsce.

W holu urzędu od rana mieszkańcy województwa będą mogli zobaczyć dekodery, anteny oraz inny sprzęt niezbędny do odbioru telewizji cyfrowej. Przed urzędem stanie również specjalny samochód Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który sprawdza natężenie sygnału cyfrowego naziemnego w danym miejscu. Mieszkańcy, którzy odwiedzą miasteczko będą mieli okazję do poznania korzyści wynikających z cyfryzacji.

W ramach akcji odbędzie się także seria wykładów oraz konkursów związanych z procesem cyfryzacji, które pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę, jaki dobrać sprzęt i jak go zamontować.

„Miasteczko Cyfrowe” czynne będzie w piątek od 9.00 do 16.00

Co w praktyce oznacza cyfryzacja naziemnej telewizji?

Problem dotyczy w pierwszej kolejności gospodarstw domowych, które odbierają sygnał telewizyjny wyłącznie z nadajników naziemnych. Z chwilą wyłączenia transmisji  analogowej  stare  odbiorniki telewizyjne i podłączone do nich anteny mogą przestać odbierać program. Należy przy tym zwróć uwagę, że nie każdy „płaski” telewizor jest wyposażony we właściwy dekoder do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, która w Polsce nadawana jest w systemie DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.

W przypadku, gdy okaże się, że posiadany telewizor nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, konieczna jest jego wymiana lub zakup osobnego dekodera.

Wieza RTV Piątkowo Foto: radiomap.eu

Zgodnie z ustawą o cyfryzacji, sprzedawcy sprzętu telewizyjnego są zobowiązani poinformować klienta, że dany model odbiornika jest przystosowany lub nie, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie obowiązującym w Polsce.

Innym rozwiązaniem jest zakup usługi telewizji kablowej lub satelitarnej, z tym tylko, że są to usługi płatne, podczas gdy oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest –  i w obecnym kształcie pozostanie – bezpłatna.

Dla gospodarstw domowych korzystających z telewizji kablowej lub satelitarnej problem wyłączenia naziemnych nadajników analogowych praktycznie nie istnieje, ponieważ operatorzy zapewnią im ciągłość dotychczasowej transmisji i zapewne w większości przypadków powielą ofertę naziemnej telewizji cyfrowej.

Jakie korzyści daje widzom cyfryzacja naziemnej telewizji?

Naziemna telewizja cyfrowa to oferta kilkunastu programów telewizyjnych, z których część nadawana jest  także  w  systemie  wysokiej  rozdzielczości  HD,  z  możliwością  różnych  wersji  językowych  i ułatwieniami odbioru dla osób z niepełnosprawnością narządu  wzroku  lub  słuchu. Ponadto działać będzie elektroniczny przewodnik programowy, czyli informacja tekstowa o treści audycji i porach emisji.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz