Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Adres: Wodna 27
Poznań

Muzeum Archeologiczne - zapowiedzi wydarzeń

To jedno z najstarszych (rok założenia: 1857) i największych muzeów archeologicznych w Polsce, zaprasza na wystawy stałe, poświęcone: pradziejom Wielkopolski, początkom państwa polskiego, starożytnemu Egiptowi i archeologii Sudanu.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 12.05.2017

W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011 – 2015)



Wystawa fotografii Roberta Słabońskiego "W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011 – 2015)"

Kurator: M. Żukowska-Gieżek

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu gości kolejną odsłonę zdjęć dokumentujących odkrycia i wyniki badań krakowskich archeologów w mieście Nea Pafos na Cyprze. Badania prowadzone od 2011 r. w ramach Paphos Agora Project pod kierownictwem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, koncentrują się w sercu antycznego miasta – agory.

Początki miasta Nea Pafos, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sięgają przełomu IV/III w. p.n.e. W okresie hellenistyczno-rzymskim Pafos było stolicą antycznego Cypru. Agora, jako główny plac miejski skupiała w sobie najważniejsze funkcje, zarówno administracyjne, handlowe, jak i kultowe. W trakcie badań odsłonięto założenia architektoniczne o charakterze publicznym, w tym świątynię oraz budynek magazynowy. Niezwykle atrakcyjnych odkryć w postaci naczyń, figurek i monet dostarczyła także studnia, zamieniona po okresie użytkowania w śmietnisko.

Przedsięwzięcie dokumentuje znany fotograf i archeolog Robert Słaboński, który w ciekawy sposób obrazuje interdyscyplinarne działania krakowskich archeologów w centrum antycznej stolicy Cypru. Pokazując zarówno wysiłek i zaangażowanie ludzi, metody badań oraz wspaniałe zabytki, przybliża wiedzę na temat historii miasta.

Fotogramom towarzyszą oryginalne antyczne naczynia cypryjskie oraz kamienna głowa kurosa, z których najstarsze datowane są na późną epokę brązu, najmłodsze na okres hellenistyczny. Zabytki pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ten otrzymał w darze w latach 70. XIX wieku od  księcia Władysława Czartoryskiego.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Paphos Agora Project oraz Zakładem Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autorzy wystawy:
Ewdoksia Papuci-Władyka, Robert Słaboński, Łukasz Miszk, Małgorzata Kajzer, Maciej Wacławik, Kamila Nocoń, Barbara Zając, Alicja Jurkiewicz

_

Cennik biletów oraz godziny otwarcia wystawy i muzeum

_
opr.LT