Blue Note Jazz Club

Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań

Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 20.01.2018 - start godzina 20:00

KEVIN MAHOGANY



Bardzo cieszyliśmy się na ponowne spotkanie z Kevinem Mahogany w Blue Note. Wszystko było zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Dziś otrzymaliśmy wiadomość, w którą trudno jest wszystkim uwierzyć: w wieku 59 lat, w swoim ukochanym Kansas, zmarł Kevin Mahogany.
Łączymy się w bólu z pogrążoną w smutku rodziną, przyjaciółmi, wszystkimi osobami, które miały okazję spotkać się z Kevinem i na zawsze pozostały pod jego urokiem.
Zaplanowany na 20 stycznia 2018 koncert poświęcony zostanie Jego pamięci. Wkrótce przekażemy bliższe informacje.

Kevin Mahogany jest kwintesencją mistrza jazzowej wokalistyki. Z równym powodzeniem odnajduje się w wielu stylach muzycznych – od bebopu, poprzez bluesa, po swingujący jazz. Obdarzony zmysłowym, ciepłym barytonem, uwodzi także elegancją, wdziękiem i wyśmienitym jazzowym feelingiem.

Kevin Mahogany to jedna z najpopularniejszych gwiazd światowej wokalistyki jazzowej. Edukację muzyczną rozpoczął jako saksofonista i klarnecista. Studiował także grę na fortepianie, natomiast śpiewać zaczął na Baker University w Kansas City. Po ukończeniu studiów założył dwa zespoły – Mahogany i The Apollos, cieszące się w latach 80. dużą popularnością, które bazowały na R&B, jazzie i klasyce muzyki soul lat 60.

W 1993 roku ukazał się debiutancki album wokalisty Double Rainbow, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę. W latach 1995-2001 Mahogany związał się z wytwórnią Warner Bros, dla której nagrał wiele znakomitych albumów: Kevin Mahogany, Another Time, Another Place, My Romance, Portrait of Kevin Mahogany.

Kevin Mahogany pojawił się w filmie Roberta Altmana „Kansas City”, grając bohatera inspirowanego postacią Big Joe Turnera. Wystąpił także w „Malpaso Eastwood After Hours” Clinta Eastwooda w Carnegie Hall.

Kuba Stankiewicz od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki
i przestrzeni.
Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence.
W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został wybrany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w roku 1993. W 1994 roku Kuba Stankiewicz otrzymał za osiągnięcia twórcze nagrodę Trzeciego Programu Polskiego Radia – Mateusz ‘94. Wysoko ocenione przez krytykę zostały płyty formacji Traveling Birds Quintet (z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem). Kuba Stankiewicz współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan. Jest członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego “Central European Jazz Connection”. Kuba Stankiewicz prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W maju 2009 otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka 
na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2013 roku pojawi się nowy album artysty pt.”Kilar”.

Wojciech Pulcyn – kontrabasista, muzyk sesyjny. Współpracuje z najbardziej uznanymi polskimi muzykami, m.in. Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem, jak również z młodymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej gitarzystą Rafałem Sarneckim i pianistą Michałem Tokajem.

Jest absolwentem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie, gdzie studiował w klasie profesora Zbigniewa Wegehaupta. Współpracował z zespołami tworzącymi muzykę etniczną: Kapelą ze Wsi Warszawa, Ogrodami Alamut i Kwartetem Bartosza Niedźwieckiego. Owocem tej ostatniej współpracy było wyróżnienie na festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Z połączenia fascynacji muzyką ludową z zainteresowaniami klasycznymi Pulcyna powstał projekt „Etnofonie Kurpiowskie – tribute to Szymanowski and Skierkowski”. Jest to reinterpretacja „Pieśni kurpiowskich” Karola Szymanowskiego i hołd złożony polskiemu badaczowi i propagatorowi folkloru Władysławowi Skierkowskiemu.

Wojciech Pulcyn tworzy także muzykę teatralną. W 2000 roku skomponował utwór do sztuki opartej na powieści Witolda Gombrowicza „Transatlantyk”, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, wystawianej w Teatrze Montownia w Warszawie. Obecnie kontrabasista współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie.

W 2013 roku wraz z pianistą Bogdanem Hołownią Pulcyn nagrał album „Śpiewnik” Henryka Warsa, upamiętniający dzieła pioniera polskiego jazzu. Z tym materiałem muzycy wyruszyli w trasę koncertową. Tego roku powstały jeszcze trzy płyty z udziałem Wojciecha Pulcyna — z Witoldem Janiakiem, Kazimierzem Jonkiszem i Mariuszem Lubomskim.
Tina Raymond’s highly praised debut CD Left Right Left is a musical journey through the American Progressive movement. Raymond conceived of the project in the aftermath of the 2016 presidential election. The frustration that she felt in the days that followed quickly turned into a desire to act, using her music as an expression of resistance.

Tina Raymond ukończyła California Institute of the Arts, gdzie studiowała dwa kierunki – muzykę afrykańską oraz perkusję jazzową i szybko zyskała sobie miano niezwykle kreatywnej, pierwszoligowej amerykańskiej perkusistki. Występowała między innymi z takimi wykonawcami, jak Bobby Bradford, Bennie Maupin, Emil Richards, Art Lande, czy Vinny Golia. Można ją było usłyszeć na kilku albumach – między innymi Cathlene Pineda „A Week’s Time”, Jon Armstrong „Burnt hibiskus”,  czy The Harold Trio.
Jest stałym wykładowcą muzyki w Los Angeles City College w Hollywood – jedną z nielicznych kobiet, które etatowo zajmujących się jazzem w USA.
Świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność jej debiutancki album „Left Right Left” narodził się z frustracji po wyborach prezydenckich w USA w 2016 – jej przejawem jej oporu wobec sytuacji politycznej w kraju.

 

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

targi

 

 

Kevin Mahogany – wokal, Kuba Stankiewicz – fortepian, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Tina Raymond – perkusja
Bilety

70 zł – pierwsza pula – WYPRZEDANE
95 zł – druga pula

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:

kup bilet na bluenote.poznan.pl