Blue Note Jazz Club

Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań

Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 24.08.2016 - start godzina 19:30

SYLWIA ZAWROTNIAK – WILLIAM BEAUFORT: SONGS FOR YOU (USA)



Standardy jazzowe, piosenki z kabaretów dwudziestolecia międzywojennego  i oryginalne kompozycje. W stylu sięgając po wczesny jazz, blues i tango, William i Sylwia bardziej podkreślają tekst i historie zapisane w melodiach niż skupiają się na melodycznych niuansach i harmonicznych, skomplikowanych interpretacjach.

Raczej „teatralny” i charyzmatyczny niż muzycznie eksperymentujący, duet ten stara się budować atmosferę i muzyczny klimat pozostając blisko z publicznością.

Sylwia Zawrotniak
absolwentka wydziału filologii polskiej i klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wydziału nauczania początkowego uniwersytetu NYU, licencjonowana przez Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie nauczycielka języka polskiego jako obcego. Od 15 lat mieszkająca w Nowym Jorku pasjonatka książek, podróży i muzyki, swe pierwsze muzyczne kroki stawiała na scenie Teatru Nowego, w którym śpiewała w musicalu „Człowiek śmiechu” (muz J. Satanowski, libretto J. Kaczmarski). Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych kontynuuje swą pasję do śpiewania występując na scenach nowojorskich wielkich (chór, do którego należy wystąpił w Carnegie Hall trzy razy) i mniejszych – platformach manhattańskich klubów, dzieląc radość grania z profesjonalistami, których „zaraża swoją energią i charyzmą”.

Sylwia jest dumna ze swoich korzeni i nieustannie promuje polską kulturę i muzykę. Program „Piosenka ci nie da zapomnieć”, który składa się z przedwojennych szlagierów okraszonych anegdotami o ludziach i zjawiskach tamtej epoki współtworzony przez Sylwię i jej kolegów wzbudził żywe zainteresowanie wśród Polonii i amerykańskich słuchaczy. Fundacja Kościuszkowska zorganizowała występy tego zespołu w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Sylwia nie tylko śpiewa, ale także komponuje i pisze teksty. Melpomena nie jest jej jedyną muza – Sylwia oddaje się również swojej drugiej pasji – nauczaniu. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla niej, jak mówi „życie samo i ukochana córka Zuzia”.

William Beaufort
Podczas występu w jednym z klubów w East Village w Nowym Jorku, jeden z organizatorów zapytał Williama czy ten pochodzi z Detroit. Zaskoczony tym celnym „rozpoznaniem”, William nie ukrywał zdziwienia. „Twoja gitara ma to szczególne brzmienie”, wyjaśnił znajomy. Ostatecznie nie byłoby  w tym nic dziwnego, gdyby zespól grał muzykę Motown, z której Detroit jest znane, ale ten wieczór poświęcony był eklektycznej mieszance od bossanovy do punk rocka…

„Być może gram na gitarze z akcentem z Detroit”, odpowiedział William.

Grając od 25 lat, przemierzając wiele muzycznych dróg i eksperymentując w  wielu muzycznych stylach, William zdobywał muzyczne szlify  w orkiestrach teatralnych,  jazz combo, alternatywnym rocku. Grając w obecnym zespole, Willie and the Wolves, jako jego lider komponuje muzykę przepełniona „vintage soul i Latin vibe”. Sam William żartuje, że zawsze „grał z kimś, kto grał z kimś wielkim”; tylko parę kroków od legendarnych muzyków jak Bruce Springsteen, Willie Nelson, Chuck Berry czy Bo Didley.

Studiując jazz in Jersey City State , William dzielił scenę i uczył się od  wielkich jak Jimmy Heath, Slide Hampton and Phil Woods.

To pierwsza wizyta Willa w Polsce.

Koncert poprzedzi krótki suport – Karolina Supron z zespołem.

Muzyka, śpiew, teatr, taniec, matematyka, architektura – wszystko i nic – wydaje się. Dziedziny te jednak ściśle się uzupełniają, a na pewno bardzo ukształtowały / kształtują nadal Karolinę Supron. Obok największego autorytetu – Alberta Einsteina – stoją Edith Piaf czy Pina Bausch.
Supron na scenie wystąpi jako szczęśliwa wokalistka. Ze względu na swoje wszechstronne zainteresowania odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych: pop, jazz, folk, musical, a nawet klasyka.
Użyczała swojego głosu na wielu albumach studyjnych, m. in.: Gienek Loska Band „Hazardzista”, „Cudowny świat”, „Jarzynki i Przyjaciele“, „Vivaldi jak 300 lat temu”, Maciej Maleńczuk „Tęczowa Swasta”, Stanisława Celińska „Atramentowa”, Stanisława Celińska „Suplement”.
Na polskiej estradzie często występuje w roli chórku, śpiewała m. in. podczas: Top of the top Sopot Festiwal 2013 (Rui Carlos Ferreira), Sylwestrowa Moc Przebojów 2013 (Rui Carlos Ferreira), Young Stars Festival 2014 (Filip Mettler), Disco pod Gwiazdami 2015 (Polsat), Lato z Radiem 2016 (De Mono).
Wyreżyserowała szkolny musical, który był wystawiany podczas koncertu charytatywnego fundacji Głos dla Życia 25 maja 2015 r. w Auli Uniwersyteckiej.
Była też reżyserem walentynkowego koncertu muzyki filmowej – 50 Twarzy Greya – 13.02.2016.
Zagrała główną rolę podczas koncertu „Amy Winehouse – Music Still Alive“, który odbył się 14.03.2016 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Najważniejszym motywem przewodnim supportu ma być radość, lekkość. Supron unika jak ognia pretensjonalnego tonu, chociaż może wkraść się w piosenki odrobina niezadowolenia czy żalu. Zobaczymy.

Sylwia Zawrotniak – wokal, William Beaufort – gitara, Jan Kołacki – kontrabas
Bilety

Wstęp wolny