Finał PP: Lech Poznań – Arka Gdynia 1:2 (0:0) pd.

Stadion Narodowy  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dziś na stadionie PGE Narodowym odbędzie się spotkanie Finału Pucharu Polski, w którym Lech Poznań podejmie Arkę Gdynia. Kolejorz ostatnie dwa spotkania Finału Pucharu Polski na stadionie narodowym przegrał z Legią Warszawa. Czy dziś pokona Arkę?

W Lechu każdy mecz związany jest z presją. Lech jest wielkim Klubem, a każde spotkanie jest związane z presją. W każdym meczu jesteśmy też faworytem. To nie jest dla nas problem. Jesteśmy do tego przygotowani. Jeśli dziennikarze nie stworzą nam presji, to my ją sami wykreujemy. Zawsze chcemy wygrać – mówi trener Lecha, Nenad Bjelica. – Arka też będzie chciała zwyciężyć. Nie możemy o tym zapomnieć – dodaje.

Dla trenera wtorkowy mecz jest niezwykle istotny. Będzie to dla niego szansa na pierwsze trofeum zdobyte Kolejorzem, w którym pracuje od końca sierpnia. Jego zdaniem wynik finału może mieć przełożenie na sytuację w grupie mistrzowskiej. Do zakończenia rozgrywek ligowych pozostało sześć meczów.

Najpierw chcemy wygrać finał, a potem zobaczymy co dalej. Koncentrujemy sie na spotkaniu z Arką. Po meczu będziemy mieli dzień wolnego i w czwartek zaczniemy treningi przed spotkaniem w Niecieczy. Niewykluczone, że jeśli wygramy finał, to będziemy pozytywnie nastawieni przed kolejnymi starciami – zauważa trener Lecha.

W obozie Arki nie odczuwa się strachu, wręcz przeciwnie po pokonaniu drabinki finałowej, są gotowi spotkać się z drużyną Kolejorza.

Lech jest faworytem, ale my nie mamy nic do stracenia. W szatni mówi się, że właśnie dla takich meczów się żyje, więc my tak do tego podchodzimy – mówi przed meczem finału Pucharu Polski trener Arki Gdynia, Leszek Ojrzyński.

Podobnego zdania są również gdyńscy piłkarze.

Puchar rządzi się przecież swoimi prawami. Lech jest oczywiście faworytem, ale my nie mamy nic do stracenia i gramy o swoje marzenia – mówi obrońca Arki, Krzysztof Sobieraj. – Jesteśmy przygotowani na każdy wariant ofensywny rywala. Lech ma niesamowitą siłę w ataku. Zdajemy sobie sprawę, że Kolejorz ma lepszych zawodników niż Arka, ale w sporcie nie zawsze wygrywa ten lepszy i bogatszy. Mamy plan na ten mecz i wierzę, że będziemy go mądrze realizować – dodaje.

1 - 2

Arka Gdynia
Arka Gdynia

• Dziękujemy za czas spędzony z Nami i zapraszamy do kolejnych relacji na łamach LepszyPOZNAN.pl
  • Piłkarze Lecha zaraz po odebraniu medali znikją w tunelu do szatni. Arka szykuje się do odbioru Pucharu Polski
  • Po srebrne medale zostają wezwani piłkarze Kolejorza. Piłkarze Arki i kibice na stadionie biją im brawo, gdy przechodzą żeby odebrać medal. Kibice Arki dodają - Kolejorz! Kolejorz!
  • Rozpoczęła się ceremonia wręczenia medali i pucharu. Na początku medale otrzymują sędziowie dzisiejszego spotkania: Tomasz Musiał, Sebastian Mucha, Jakub Ślusarski i Bartosz Frankowski
  • Po raz trzeci z rzędu na Stadionie Narodowym Lechowi nie udało się zdobyć Pucharu Polski
  • Piłkarze w końcu przeszli pod trybunę kiboli - oni śpiewają - Chcemy zwycięstwa! Chcemy zwycięstwa! Mistrz, mistrz Kolejojrz!
  • Kibice Arki - Kolejorz! Kolejorz!
  • Krzysztof Sobieraj, kapitan Arki Gdynia: Wiara czyni cuda - Puchar wraca po 38 latach. Puchar jest nasz!
  • Trwają przygotowania do wręczenia trofeum o które trwała dzisiaj 120 minutowa walka Piłkarze Arki nadal są przy sektorze swoich kibiców
  • Puchar jest Nasz, śpiewają kibice Arki, Kibice Kolejorza powoli opuszczają trybuny. Piłkarze Lecha siedzą przy ławc. Arka świętuje na boisku
  • Lechici ze spuszczoną głową schodzą w kierunku ławki rezerwowych. Arkowcy cieszą się i idą w kierunku swoich kibiców. To po raz drugi Arka zdobyła Puchar Polski. Pierwszy raz w 1979 roku.
  • 120+3 Ostatni gwizdek. Zakończył się mecz finałowy. Arka Gdynia pokonała Lecha Poznań 1:2
  • 120+2 Arka śpiewa - Mamy go!
  • 120+2 Kolejorz atakuje, ale niewiele z tego wychodzi
  • 120+1 Robak przedarł się przez obrońców, ale znów piłka wyszła poza boisko
  • 120' Sędzia dolicza dodatkowe 3 minuty do tej części spotkania
  • 119' W końcu 1:2 - bramkę strzela Łukasz Trałka, po stałym fragmencie gry
  • 118' Lech atakuje, jednak obrona Arki wydaje się nie do przejścia
  • 116' Kibice Lecha, nie wierzą, w to co się stało. Znów Kolejorz miał szansę strzelić. Tym razem świetnie tor piłki przeciął Steinbors
  • 114' Pawłowski próbował strzelać z dystansu, niestety znów piłka przeleciała obok bramki
  • 113' Puchar jest Nasz - słychać od kibiców Arki
  • 111' Zarandia poprowadził kontrę, nie udało się zatrzymać go Lechitom i Lech przegrywa 0:2
  • 109' Zmiana w Lechu Radut za Nielsena
  • 108' Rafał Siemieszko nieupilnowany pokonuje Buricia. Lech przegrywa 0:1
  • 106' Ostatnia część meczu, jeśli tu nie padną gole, to o finale decydować będą karne
  • Arka znów skupia sie w kole, zanim uda się na pozycję i pozwoli rozocząć mecz
  • Przy ławkach w trakcie przerwy Nenad Bjelica zagrzewa piłkarzy do gry
  • 105' Zakończyła się pierwsza część dogrywki. Stan nadal 0:0
  • 103' Zaiskrzyło między Marciniakiem i Robakiem po fauli Arkowca na Lechicie. Sędzia ostudził nerwy obu zawodników
  • 101' Majewski wrzucił ale zbyt głęboko, żeby Nielsen mógł ją dobrze odebrać. Piłkę do gry wprowadza bramkarz Arki
  • 101' Gajos dwukrotnie obija mur, kolejny faul znów do bramki około 19 metrów
  • 100' Pawłowski faulowany przez Sochę. Do bramki Arki tylko 19 metrów
  • 96' Strzał z dystanu Pawłowskiego i Steinbors wybija piłkę na róg.
  • 92' Błąd obrońców Arki i Lech wywalczył rożny, z którego nic nie wynika
  • 91' Gwizdek i rozpoczyna się trzecia część meczu. Kibice Arki śpiewaj - Puchar jest Nasz
  • Arka wybrała pole gry znajdujące się bliżej swoich fanów
  • Jedenastka Lecha, przy linii środkowej w małym kole skupiła się do kolejnych 30 minut gry. Jeśli ten czas nie przyniesie rozwiązania, o zwycięstwie będą decydować rzuty karne
  • Zawodnicy Arki skupieni w kole, zawodnicy Lecha udają się na swoje pozycje
  • 90+3 Gwizdek i czekamy na dogrywkę. Dwa razy po 15 minut. Oba zespoły zeszły do swoich ławek.
  • 90' Mecz potrwa dłużej o przynajmniej 3 minuty
  • 90' Makuszewski przedarł się prawą stroną boiska. Miał ze spobą 3 innych kolegów. Wybrał Majewskiego, który nie trafił w światło bramki
  • 89' Tym razem kibice Kolejorza odpalili race.
  • 88' Lech większość czasu kontroluje piłkę, ale nie potrafi doprowadzić do sytuacji strzeleckiej
  • 84' Szymon Pawłowski zastępuje Darka Jevticia
  • 84' Kolejny rożny. Piłkę wrzuca Jevtić. I rogal wychodzi poza boisko
  • 82' Boisko opuszcza. Mirosław Bożok, w jego miejsce wchodzi Dominik Hofbauer
  • 81' Do wejścia w Lechu szykuje się Szymon Pawłowski
  • 78' Kolejny rozny dla Lecha. Piłkę wprowadza Majewski. A ona po główkowaniu trafia w ręce Steinborsa
  • 76' Łukasiewicz, otrzymał żółtą kartkę za przytrzymywanie Lechity
  • 73' Pierwsza zmiana w Lechu: Schodzi Dawid Kownacki, a za niego wchodzi Maciej Makuszewski
  • 73' Faul Kownackiego na Warcholaku. do bramki Lecha około 30 metrów. Na szczęście nikt nie dociera do piłki i wychodzi ona poza boisko
  • 70' Kolejna zmiana w Arce: Zarandia za Trytko
  • 70' Kownacki sam an sam z bramkarzem Arki znów nie wykorzystuje szansy
  • 68' Błąd obrońców Lecha i arka dwukrotnie strzelała w kierunku bramki bronionej przez Jasmina Bricia. Na szczęście drugi strzał posłał piłkę wysoko ponad bramką
  • 65' Na PGE Narodowym znajduje się 43760 kibiców
  • 64' Faulowany Jevtić, do bramki około 30 metrów. Piłka za mocna i bramkarz Arki piąstkuje ją. Gra toczy się dalej.
  • 63' Znów Lech próbował doprowadzić do sytuacji strzeleckiej. Skończyło się na świetnej pracy obronców Arkii i piłka trafiła w ręce Stainborsa, który wprowadził ją do gry.
  • 60' Lech próbuje, Arka broni się. Lech dociera pod pole karne gości. Arka kiedy rozpoczyna kontratak dociera najwyżej do połowy boiska.
  • 57' Piłka wyprowadzona ze srodka boiska przez Robaka, tym razem prawą stroną boiska, po strzale odbija się od bramkarza. Ale Arkowcy szybko oddalają zagrożenie, które stwarza lech. Gra przenosi się na połowę Lecha
  • 55' Markus da Silwa schodzi a w jego miejsce wchodzi Rafał Siemaszko
  • 53' Słupek ratuje Arkę przed strata Gola. Robak naprawdę niewiele się pomylił uderzając głową w kierunku bramki
  • 52' da Silva za niesportowe zachowanie w kierunku Łukasza Trałki
  • 49' Robak za wejście w tył nóg Sobieraja
  • 46' Razem z gwizdkiem w sektorze Arkii pojawiły się race i fajerwerki
  • 46' Rozpoczyna się druga połowa, tym razem piłkę rozgrywa Kolejorz.
  • Wracamy na stadion. Zawodnicy obu zespołów wracają na boisko. Dobiega końca przerwa
  • Oba zespoły walczą o wypracowanie sobie najlepszej pozycji strzeleckiej. Póki co więcej takich sytuacji miał Lech. Niestety nie potrafi jak na razie przekuć tego na zdobycze bramkowe.
  • 45 +1 Piłkarze Arki doskoczyli do sędziego Tomasza Musiała, twierdząc, że w ostatniej akcji Lechici w polu karnym dotknęli piłki ręką i powinien być zasądzony rzut karny
  • 45 +1 Za nami pierwsza połowa finału Pucharu Polski
  • 45' Sędzia przedłużą spotkanie o co najmniej 1 minutę
  • 44' Cały czas gra toczy się na środku boiska, żaden z zespołów nie potrafi przesunąc się w kierunku bramki przeciwnika. Arce udało wywalczyć się aut na wysokości pola karnego Lecha. Lechici w kontrze. Zatrzymani zanim dotarli pod pole karne gości
  • 40' Przy linii bocznej rozgrzewają się piłkarze Arkii. najwyraźniej trener Leszek Ojrzyński przygotowuje się do jakiejś zmiany
  • 39' Szansa Arki. Szwoch podaje do Marcjanika, ten głową prosto w ręce Buricia
  • 36' Kownacki podaje Majewskiemu, który wbiega w pole karne lewą strona. Jego strzał zablokowany zostaje przez Marciniaka
  • 33' Lech w kontrze, Robak biegnący lewą stroną boiska dostaje piłkę i strzela. Piłka przelatuje z lewej strony słupka
  • 32' Majewski do Robaka, ten podaje Jevticiowi i znów atak na bramkę Arki kończy się brakiem bramki. Póki co Lechowi brakuje ostatniego elementu układanki - strzału w kierunku bramki.
  • 30' Nastąpiła chwilowa stagnacja w meczu. Oba zespoły walczą o piłkę na środku boiska. Na razie żaden z nich nie może przebić się na pozycję strzelecką
  • 26' Kolejny rożny, który nic nie zmienia. W końcu Majewski dośrodkowuje. Piłka jakby mijała zaskoczonych napastników Lecha. Nadal 0:0
  • 25' Dwa kolejne rożne, nadal Lech nie może pokonać bramkarza Arki
  • 23' Tomasz Kędziora jak blisko zdobyci abramki. Tym razem rożny z drugiej strony
  • 22' W polu karnym kownacki podaje do Jevticia i ten obija bramkarza. Piłka ląduje poza bramką may rożny.
  • 20' Po zamieszaniu w polu karnym Arki, do bramki próbował strzelić Majewski, piłka odbiła się od obrońców, z poza pola próbował dobić kolejny lelchita i znów piłka poszybowała za linię końcową. Od bramki piłkę wprowadzać będzie bramkarz gości
  • 19' Szwoch dostaje kartkę za faul na Nielsenie
  • 15' W kontrze goście, ale na szczęście piłka ponad naszą bramką
  • 14' Kolejny rożny dla Kolejorza: Do piłki podchodzi Majewski. Ojjj niewiele zabrakło żeby pokonać Steinborsa
  • 12' Steinbors piąstkuje piłkę wrzuconą w pole karne, na tą okazję czekał Kostevych, który z pola próbował strzelać. niestety niecelnie 🙁
  • 10' Warcholak wrzuca z bocznej linii do Szwocha, a ten przerzuca do Marcjanika, który głową ponad poprzeczką bramki Buricia
  • 8' Rożny dla Lecha: Majewski podaje do Jevticia i niestety, szansa nie wykorzystana
  • 7' Obie obrony sprawują się na medal, piłka póki co nie wychodzi poza środkową część boiska.
  • 3' Kibice Arki na razie nie są zainteresowani tym, co dzieje się na murawie, Spiker po raz kolejny upomina ich, żeby ne używać materiałów pirotechnicznych. Tym czasem na boisku oba zespoły walczą w środku pola, aby wypracować pozycję do ataku
  • 0' Sędzia Tomasz Musiał rozpoczyna finałowe spotkanie Pucharu Polski między Lechem Poznań, a Arką Gdynia. Gospodarze są w biało-niebieskich strojach, Arka w żółto-niebieskich. Po losowaniu Lech wybrał rozpoczęcie gry po prawej stronie, tak, żeby kończyć po stronie swoich kibiców.
  • 15:57 Odsłuchaliśmy polskiego Hymnu. Zawodnicy pozują do zdjęć. Tymczasem ze strony kibiców Arki odpalono fajerwerki
  • 15:55 Trwa końcowe odliczanie. Na telebimie widać już zawodników obu zespołów przygotowanych w tunelu.
  • 15:52 Na murawę wnoszonę są wielkie flagi z herbami obu zespołów. Dzieci czekają na sygnał, żey rozwinąć je
  • 15:50

• 15:43 Pomiędzy piętrami sektora kiboli Kolejorza pojawiła się sektorówka - Do trzech razy sztuka!
  • 15:42 Kolejorz na drodze do finału pokonał Podbeskidzie Bielsko-Białą, Ruch Chorzów, Wisłę Kraków i Pogoń Szczecin
  • 15:40 W drodze do finału Arka Gdynia pokonała Olimpię Zambrów, Kszo Ostrowiec Świętokrzyski, Drutex Bytovię-Bytów i Wigry Suwałki
  • 15:35

Wypełnia się sektor Kiboli Lecha Poznań. Po przeciwnej stronie żółty sektor kibiców Arki Gdynia
  • 15:28 Arka Gdynia zdobyła raz to trofeum. Było to 1979 roku. Dwa razy meldowała się w półfinale - 2012 i 2014
  • 15:27 Lech Poznań zdobywał pięciokrotnie Puchar Polski, po raz ostatni było to w 2009 roku
  • 15:22 Oba zespoły już rozgrzewają się na murawie. Kibice zgromadzeni na stadionie poznają obie jedenastki.
  • 15:00 Arka Gdynia także opublikowała skład na dzisiejszy mecz

• 14:55 Witamy z PGE Narodowego. Przed chwilą ogłoszona skład Kolejorza na dzisiejszy Finał Pucharu Polski

Jasmin Burić, Jan Bednarek, Lasse Nielsen, Volodymyr Kostevych, Tomasz Kędziora, Łukasz Trałka, Maciej Gajos, Radosław Majewski, Dawid Kownacki, Darko Jevtić, Marcin Robak
rezerwa: Putnocky, Wilusz, Wasilewski, Pawłowski, Makuszewski, Radut, Tetteh
trener: Nenad Bjelica