Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 6 KWIETNIA

Plac Wolności 1974  Foto: K Jablonski / pocztówka KAW /fotopolska

6 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Polska – Święto ABW
Rwanda – Dzień Upamiętnienia Ludobójstwa
Sudan – Dzień Powstania

Urodzeni 6 kwietnia to sympatyczne pięknoduchy, mają oryginalne poglądy, są niekonwencjonalni i otwarci na wszelkie nowości. To urodzeni esteci kochający piękno. Są bardzo subtelni i delikatni. Przyjemnie się z nimi rozmawia, a w ich towarzystwie nikt na pewno nie będzie się nudził. Cieszą się dużym powodzeniem u płci odmiennej. Lubią brać z życia pełnymi garściami i umieją korzystać z przyjemności.

Imieniny obchodzą: Ada, Celestyna, Izolda, Wilhelm, Marcelina

Cytat na dziś: Zazdrosny kocha więcej, ufny kocha lepiej. Molier

Prawo Murphy’ego: Negatywne oczekiwania rodzą negatywne wnioski. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1543 Poznań nawiedziła zaraza morowa, ogółem zmarły jak podają księgi miejskie 2723 osoby.

1798 W granice Poznania włączono Muszą Górę, dzisiejszy Plac Wolności.

Pierwsze plany zagospodarowania terenów dzisiejszego Placu Wolności pojawiły się w okresie działania Komisji Dobrego Porządku, jednak II rozbiór Polski uniemożliwił ich realizację. Prace kontynuowały jednak pruskie władze. Przed włączeniem do miasta teren ten nazywany był Muszą Górą. Nazwa ta pochodziła od rodu Muszyńskich, którzy byli właścicielami tej ziemi od XVI wieku.

Nowe władze zniosły średniowieczne fortyfikacje oraz włączyły do miasta dawne przedmieścia, w tym Kundorf i przedmieście św. Marcina. Na nowo pozyskanych terenach powstało tzw. Górne Miasto, a jednym z elementów jego urbanistyki był plac, na którym można było rozwinąć pełen szyk pułku piechoty. W tym celu zniwelowano wzniesienie Muszej Góry. Nowy plac, pełniący zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i handlową, otrzymał nazwę Placu Wilhelmowskiego (Wilhelmsplatz), ku czci Fryderyka Wilhelma III.

Zmiany w charakterze placu przyspieszył pożar w 1803 roku. Zlikwidowano wówczas graniczący z nim od północy cmentarz żydowski oraz zmieniono układ sąsiedniego Kundorfu. Na samym placu zasadzono natomiast drzewa zmieniając go w park. Zapraszamy na foto-spacer po Placu Wolności tutaj.

Plac Wolności w Poznaniu, rycina z pierwszej połowy XIX wieku Foto: fotopolska.eu

Plac Wolności, na rycinie z pierwszej połowy XIX wieku

1847 Pruskie władze Rejencji Poznańskiej wydały rozporządzenie uznające dla lewobrzeżnego Poznania za obowiązujący Najwyższy Regulaminu Promieniowy z 10 września 1828 które zahamowało rozwój przedmieść.

Regulamin ten wydzielał trzy strefy-promienie: odległą na 800 kroków, w której można jedynie wznosić budynki prowizoryczne, wyłącznie z materiałów łatwopalnych takie jak altany i szopy, odległą pomiędzy 800 a 1300 kroków w której można wznosić budynki z muru pruskiego do wysokości dwóch pięter, odległą na 1300-1800 kroków bez ograniczeń dotyczących sposobu wznoszenia budowli.

Brama_Berlińska_po lewej stronie w oddali znajduje się dzś CK Zamek

Brama Berlińska, fragment pruskich fortyfikacji, fot: fotopolska

1848 W Wielkopolsce, w czasie trwającej w Europie Wiosny Ludów, komisarz króla pruskiego w Poznaniu gen. Willisen w obawie przed wybuchem rewolucji przyrzekł przywrócenie języka polskiego w urzędach oraz przekazanie władzy administracyjnej Polakom. Było to jednak tylko posunięcie taktyczne i gra na zwłokę. Gdy groźba rewolucji minęła, obietnice pozostały na papierze.

1898 Na ulice Poznania wyjechał pierwszy pojazd spalinowy – trycykl.

1924 W Sosnowcu urodził się Janusz Ziółkowski socjolog, działacz społeczny, senator I kadencji, szef Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, rektor UAM.

Po II wojnie światowej rozpoczął pracę w Miejskiej Radzie Narodowej w Poznaniu. W 1981 został demokratycznie wybrany na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak już w następnym roku został usunięty z tego stanowiska przez ówczesne władze komunistyczne. W 1989 brał po stronie “Solidarności” udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw nauki, oświaty i postępu technicznego.

Wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego Solidarność - 10.05.1989

Wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” przed Pałacem Kultury (obecnie CK “Zamek”) przy ul. Czerwonej Armii (obecnie ul. Święty Marcin). Na zdjęciu poznańscy kandydaci KO “Solidarność” w wyborach do Sejmu i Senatu. Od lewej: Ryszard Ganowicz, Ireneusz Pięta, Janusz Ziółkowski, Hanna Suchocka, Leonard Szymański – 10.05.1989, fot. Jan Kołodziejski / Cyryl

1972 W ramach spotkań klubu Pro-sinfonika w auli Technikum Budowlanego przy ul. Rybaki miało miejsce spotkanie z Jerzym Waldorffem, krytykiem muzycznym. Na zdjęciu razem z uczniami także Alojzy Andrzej Łuczak – założyciel ruchu [zdjęcie z archiwum Krystyny Binek, post w grupie Poznań w czasach PRL]

Jerzy Waldorff i Alojzy Andrzej Łuczak - Rybaki Tech. Budowlane Pro Sinfonica 6 kwietnia 1972 Foto: Krystyna Bieniek

Jerzy Waldorff i Alojzy Andrzej Łuczak - Rybaki Tech. Budowlane Pro Sinfonica 6 kwietnia 1972 Foto: Krystyna Bieniek

1991 Miasto Poznań podpisało partnerskie porozumienie z Toledo w Ohio w USA.

Wieżowce w Toledo (Ohio) Foto: wikipedia

1994 Chic Corea, wspólnie ze swoim zespołem Electric Band II, rozpoczął w Poznaniu tournee po Polsce.

Chick Corea & Gary Burton w Auli UAM Foto: Agencja go-ahead

Chick Corea w Auli UAM, fot Agencja Go-ahead

ZDARZYŁO SIĘ 6 KWIETNIA

648 p.n.e. Grecki astronom Archilochus zanotował zaćmienie słońca (pierwsze odnotowane w Grecji).

912 W klasztorze ST. Gallen zmarł Nottker Jąkała, benedyktyński zakonnik, poeta, kompozytor.

1199 Król Anglii Ryszard I zwany Lwie Serce (Coeur de Lion) znalazł śmierć podczas bitwy.

Ryszard był jednym z liderów Trzeciej Krucjaty. Jego życie obrosło legendą i stało się inspiracją wielu popularnych opowieści m.in. o Robin Hoodzie i Ivanhoe. Ryszard był bardzo kochany i szanowany przez swoich poddanych mimo tego, że słabo mówił po angielsku i z dziesięciu lat, kiedy był królem tylko sześć miesięcy spędził w Anglii – większość czasu swojego panowania spędził w Ziemi Świętej.

1420 Urodził się Jerzy z Podiebradów, król Czech. Był pierwszym w historii królem państwa europejskiego, który odrzucił wiarę katolicką – przyjął nauki Jana Husa. (zm. 1471).

1483 Urodził się a w 1520 (6 kwietnia) zmarł Rafael, właściwe Raffaelo Santi, włoski malarz i architekt. Jeden z największych artystów epoki renesansu, autor obrazu „Madonna Sykstyńska”, kierował budową Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

1652 Holenderski lekarz van Riebeeck założył na południowym wybrzeżu Afryki osadę Kapsztad.

1723 Urodził się Celestyn Czaplic, polski poeta, łowczy wielki koronny od 1773, marszałek sejmu 1766. Brał udział w urządzanych przez króla obiadach czwartkowych. Był autorem popularnej przyśpiewki biesiadnej Kurdesz nad kurdeszami. (zm. 1804).

1814 Napoleon I abdykował jako cesarz Francuzów i otrzymał jako suweren z tytułem cesarskim wyspę Elbę na wyznaczone miejsce zamieszkania.

1869 Opatentowano pierwszy plastyk z celuloidu.

1889 George Eastman po raz pierwszy wprowadził do sprzedaży aparat foto Kodak.

1892 Urodził się Leon Stanisław Pinecki, polski zapaśnik.

W latach 20. i 30. był jednym z czołowych zapaśników, 3-krotnym mistrzem świata i 5-krotnym mistrzem Europy w tej dyscyplinie. Posiadał szczególne warunki fizyczne, predysponujące go do zapasów. Mierzył 2,03 m wzrostu przy 128 kg wagi, a rozpiętość jego ramion wynosiła 2,45 m (zm. 1949).

1906 Powstała pierwsza animowana kreskówka. Najstarszym filmem są Śmieszne miny zabawnych twarzy, wyprodukowane przez wytwórnię z Nowego Jorku. Twórca pierwszej kreskówki Blackton, pokazał artystę rysującego nieruchomy obrazek, który później magicznie ożywał i poruszał się. Cały film zawierał 8 tys. rysunkowych klatek.

1909 Pierwsi ludzie dotarli do Bieguna Północnego, byli to dwaj amerykanie Robert Peary i Matthew Henson.

1912 Po raz pierwszy zastosowano rozrusznik elektryczny w seryjnych samochodach osobowych (Cadillac).

1929 Urodził się Stanisław Czycz, polski pisarz, poeta i prozaik. Uważany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku. Wszedł do literatury skandalem: chcąc zapisać się do ZLP przyniósł wiersze zakazanego wówczas w Polsce Miłosza i przedstawił je jako swoje. Debiutował w 1955 w słynnej Prapremierze Pięciu Poetów na łamach krakowskiego “Życia Literackiego” (wraz Białoszewskim, Herbertem, Drozdowskim, Harasymowiczem). (zm. 1996).

1930 Ustanowiony został Order Lenina.

1940 Urodził się Donald Myrick, muzyk amerykańskiej grupy Earth Wind & Fire znanej z przebojów „Let’s Grove” i „September”.

a to wersja tego utworu, która bardzo nam się podoba:

1941 Urodził się Gheorghe Zamfir, rumuński muzyk. mistrz fletni Pana.

1958 Polska: Podwyżka cen biletów do kin. W kinach zeroekranowych I miejsce 10 zł.

1965 Wystartował pierwszy satelita telekomunikacyjny Intelsat 1.

1971 The Rolling Stonesi po raz pierwszy zaprezentowali swoje słynne logo w kształcie ust.

1973 W londyńskim Planetarium odbyła się premierowa prezentacja albumu “Dark Side Of The Moon” zespołu Pink Floyd.

1974 Utworem “Waterloo” grupa ABBA wygrała Festiwal Eurowizji w Brighton w Anglii. Był to początek jej wielkiej kariery.

1974 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Season In The Sun” – Terry Jacks. W 2000 roku piosenka ta w wykonaniu Westlife również trafiła na top angielskiego zestawienia.

1975 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Philadelphia Freedom” – Elton John.

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Dancing Queen” – ABBA. To jedyny amerykański “numer jeden” zespołu.

1984 Równocześnie w kosmosie przebywało 11 ludzi.

1990 Sejm RP przywrócił rangę święta państwowego dla 3 Maja, odbierając ją równocześnie dniu 22 lipca. Sejm uchwalił też zbiór ustaw policyjnych. Milicję Obywatelską przekształcono w policję. Zlikwidowano Służbę Bezpieczeństwa i powołano Urząd Ochrony Państwa.

1991 Diego Maradona został zawieszony przez Włoską Federację Piłkarską. Zawieszono go na 15 miesięcy z powodu pozytywnego wyniku testu na obecność narkotyków – kokainy w organizmie.

Urodzeni 6 kwietnia to sympatyczne pięknoduchy, mają oryginalne poglądy, są niekonwencjonalni i otwarci na wszelkie nowości. To urodzeni esteci kochający piękno. Są bardzo subtelni i delikatni. Przyjemnie się z nimi rozmawia, a w ich towarzystwie nikt na pewno nie będzie się nudził. Cieszą się dużym powodzeniem u płci odmiennej. Lubią brać z życia pełnymi garściami i umieją korzystać z przyjemności. Mają słabą wolę, dlatego łatwo poddają się nałogom i trudno jest im wytrwać w postanowieniach. Można z nimi wesoło współżyć, jednak zbudować coś trwałego jest nader trudno.

Imieniny obchodzą: Ada, Celestyna, Izolda, Wilhelm, Marcelina

Ada, imię to w języku hebrajskim oznaczające upiększać się, stroić. Występuje często w Starym Testamencie np. imię Ada nosi jedna z żon Lemecha, matka Jabala, w języku niemieckim to skrót imion Adelajda, Adela, Adelina. Osoba obdarzona tym imieniem jest delikatna, kulturalna, lubi piękne otoczenie. Ma subtelne usposobienie. Jest jednocześnie odważna i wrażliwa na problemy społeczne.

Celestyna to żeńska forma imienia Celestyn, (Celestyn – należący do plemienia Caelestini, znanego z Pliniusza, lub przydomek oznaczający przynależność do nieba). Celestyna – znaczy niebiańska. Celestyna jest kobietą niezwykle delikatną i wrażliwą, szuka problemów tam, gzie ich nie ma, robi z igły widły. Znakomicie zna się na ludziach, ich charakterach, potrafi odkryć w każdym jego dobre cechy, ale niestety podświadomie widzi ludzi gorszymi, niż są w rzeczywistości. Bardzo ceni sobie wygodę, lubi bogate i bezstresowe życie, a także dalekie podróże. Jej ulubiony kolor to żółty.

Izolda, imię żeńskie niewiadomego pochodzenia i o niejasnym znaczeniu, być może pochodzi od niemieckiego isan – żelazo i waltan – panować, rządzić, mieć nad czymś wielką władzę.

Wilhelm, imię staroniemieckie utworzone ze słów: willio – wola i helm – hełm, ochrona. Wilhelm posiada twórczy umysł, jest dobrym organizatorem i odpowiedzialnym pracownikiem. W miłości stały, w przyjaźni lojalny. Czasami jest zbyt zamknięty w sobie i ma kłopoty z uzewnętrznianiem swoich uczuć.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / gsm, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, Biblioteka Uniwersytecka, fotopolska.eu, Agencja go-ahead, wikipedia, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, TD, , lepszyPOZNAN / TD, Cyryl, MPK, Zbigniew Zielonacki / Cyryl, Tomasz Dworek, Jan Kołodziejski / Cyryl, Stanisław Wiktor / Cyryl, Kazimierz Greger, POSiR, Ewelina Jaskowiak, T. Dworek / ROSM , Mogens Tørsleff, kolekcja Gorma Rudschinata / Flickr / CC, PSS Społem / Cyryl, IKC / Narodowe Archiwum Cyfrowe, IKC/ Narodowe Archiwu Cyfrowe / domena publiczna, K Jablonski / pocztówka KAW /fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz