Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 11 MARCA

Sadzenie brzóz w Alejach Marcinkowskiego - 11 marca 1949  Foto: Miejski Konserwator Zabytków

Słońce w znaku Ryb

Lesotho – Dzień Króla Moshoeshoe I (Moszesza I)
Litwa – Odrodzenie Państwa Litewskiego
Zambia – Dzień Młodzieży
Święto 3 Flotylli Okrętów
Międzynarodowy Dzień Walki z Astmą

KALENDARIUM POZNANIA 2

Urodzeni 11 marca są wielcy w działaniu i o wiele mniejsi w uczuciach. To wybitne indywidualności o przenikliwym umyśle. Mają dużo fantazji, rozsadza ich energia i ambicja. Na drodze do celu pokonują wszelkie przeszkody. Nie cofają się przed niczym. Obce są im sentymenty i słabostki, silny charakter pcha ich do działania. W kontaktach międzyludzkich są skryci i nie uzewnętrzniają sowich odczuć. Upór i zawziętość są ich nieodłącznymi towarzyszami.

Cytaty na dziś:

Żadne miejsce na świecie nie sprawia ludziom radości, jeśli otoczone jest dookoła grubym, wysokim murem. Tadeusz Rittner
Gwiazdor to człowiek, który latami pracuje jak opętany, by zyskać popularność, a potem zakłada ciemne okulary, żeby go nie rozpoznano. Coco Chanel
Strach skrzydła do nóg przypina. Przysłowie

 Prawo Murphy’ego: Ludzie będą działać racjonalnie, jeżeli nie będą mieli żadnej innej możliwości

Ciekawostki: 180 km długości ma kanał Sueski. Rocznie przepływa przez niego 16 000 statków.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1441 Król Władysław III (Warneńczyk) nakazuje staroście generalnemu Wielkopolski, aby do czasu przybycia króla do Gniezna utrzymał prawa wikariuszy kościoła Św. Jerzego w Gnieźnie do słodowni tamże.

1551 Wielka powódź na Chwaliszewie i Ostrowie Tumskim. Wysoki stan wód utrzymał się do 24 marca.

1839 Cesarz Fryderyk Wilhelm III wydał zezwolenie na budowę drugiego etapu Twierdzy Poznań.

Miała to być linia złożona z wału i systemu fos wzmocnionych sześcioma fortami, oraz leżącymi między nimi nadszańcami. W nadszańcach znajdowały się bramy: Dębińska, Wildecka, Berlińska i Królewska. Pozostałe bramy na lewym brzegu: Szelągowska, Cmentarna i Młyńska znajdowały w obrębie fortyfikacji wzniesionych w I etapie. Na prawym brzegu wzmacniano natomiast istniejące już fortyfikacje, w tym trzy bramy: Bydgoską, Warszawską i Kaliską.

Brama_Berlińska_po lewej stronie w oddali znajduje się dzś CK Zamek

Brama Berlińska, po lewej stronie w oddali znajduje się dziś CK Zamek

1944 Urodził się Wojciech Korda, właściwe nazwisko Kędziora, wokalista m.in. grup Niebiesko-Czarni i Ada i Korda. Przez długo czas mieszkał na osiedlu Warszawskim.

Wojciech Korda Foto: facebookUkończył Technikum Geodezyjno-Drogowe w Poznaniu. W latach 1951–1957 śpiewał w poznańskim Chórze Chłopięcym Stefana Stuligrosza. W 1962 r. znalazł się w finałowej tzw. złotej dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

W zespole Niebiesko-Czarni od początku 1964 r. do 30 czerwca 1976 r. (czyli do chwili rozwiązania). Następnie występował w duecie z Adą Rusowicz (prywatnie żoną Kordy) w zespole ADA-KORDA i HORDA. W latach 80. i 90. występował w klubach krajów skandynawskich i USA. Po powrocie kontynuuje występy wraz z Tomaszem Dziubińskim (z którym współpracuje z przerwami od 1959 roku) i jego zespołem.

Jednym ze znanych utworów Wojciecha Kordy jest “Niedziela będzie dla nas”.

1 stycznia 1991 wracał wraz żoną Adą Rusowicz i nowo poznanymi znajomymi z koncertu w Warszawie. W wyniku wypadku samochodowego pod Poznaniem zginęli wszyscy poza Wojciechem Kordą. Ma dwójkę dzieci, Bartłomieja (ur. 1977) i Annę (ur. 1983). W 1991 roku zrzekł się praw do opieki nad córką. Córkę Annę wychowało wujostwo.


1949

Sadzenie brzóz w Alejach Marcinkowskiego - 11 marca 1949

Sadzenie brzóz w Alejach Marcinkowskiego – 11 marca 1949 Foto: Miejski Konserwator Zabytków

1953 W Poznaniu uruchomiono nocną komunikację tramwajową. [Źródło: Kronika Miasta Poznania, 1951-56, R.24]

1963 Wybitny matematyk Hugo Steinhaus został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1991 Na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Poznaniu zaprzysiężono pierwszą w Polsce grupę policji municypalnej.

1993 Otwarto Ośrodek Nauki Polskiej PAN (przy ul. Wieniawskiego)

Ośrodek Nauki PAN przy ulicy Wieniawskiego

2007 Zmarł Stefan Niewczyk, polski lutnik.

W swojej poznańskiej pracowni zajmował się miedzy innymi skrzypcami muzyków startujących we wszystkich powojennych Międzynarodowych Konkursach Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. O skandalicznych warunkach w jakich zmuszona była pracować rodzina Niewczyków pisał (oskarżając o zaniedbania władze miejskie) na łamach Polityki w latach 70. XX wieku, znany muzykolog Jerzy Waldorff. Efektem interwencji Waldorffa było przeniesienie warsztatu lutniczego Niewczyków w 1978 r., na ul. Woźną w Poznaniu. (ur. 1925).

Pracownia Lutnicza Niewczyk i synowie

Pracownia Lutnicza przy ulicy Woźnej, fot. Tomasz Dworek

2007 Otwarcie nowego skrzydła Centrum Handlowego Stary Browar w Poznaniu.

W Starym Browarze piwa się już nie warzy, ale można podziwiać największy na świecie kufel o pojemności 6000 litrów. 11 marca 2007 roku ponad 10 625 osób, w ciągu siedmiu godzin (z 45 minutową przerwą) wypiło z niego 4250 litrów piwa bijąc w ten sposób rekord Guinnessa.

Stary Browar - od strony ul. Kościuszki

ZDARZYŁO SIĘ 11 MARCA

222 Zamordowano Heliogabala, cesarz rzymskiego (Elagabal, Varius Avitus Bassianus).

Razem z nim śmierć ponieśli jego mąż Hierokles, grecki niewolnik, woźnica oraz matka Julia Soemias.

Widywano go jeżdżącego po Rzymie rydwanem zaprzężonym w nagie młode dziewczyny. Cesarz miał dość specyficzne poczucie humoru: podawał gościom potrawy z wosku, drewna lub kości słoniowej, wrzucał w tłum węże, a na salę jadalną kazał wpuszczać drapieżne zwierzęta (pozbawione jednak kłów i pazurów).

1302 Dzień ślubu Romea i Julii według Shakespeare’a.

1314 Zmarł spalony na stosie Jacques de Moley, ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy.

1767 Król Stanisław August Poniatowski wydał zakaz wywozu za granicę drzewa z lasów królewskich z obszarów puszcz: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej.

1818 Mary Shelley opublikowała powieść Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz. Pomysł Frankensteina narodził się w 1816 podczas podróży po Szwajcarii (w okolicach Genewy), kiedy małżonkowie Shelley w towarzystwie Byrona urozmaicali sobie wieczory wymyślaniem opowieści o duchach. Dzięki Frankensteinowi Mary Shelley stała się czołową twórczynią powieści gotyckiej oraz prekursorką literatury fantastyczno-naukowej.

1819 Urodził się Sir Henry Tate, angielski przedsiębiorca cukrowniczy, założyciel londyńskiej Tate Gallery. W tym prestiżowym miejscu swoje dzieła prezentują najwybitniejsi artyści, w tym m.in. Polak, Mirosław Bałka.

1890 Urodził się Vannevar Bush, amerykański inżynier. Uważany za twórcę idei sieci komputerowych oraz hipertekstu. (zm. 1974).

1892 Urodził się Tadeusz Tański, polski konstruktor samochodowy. W 1920 skonstruował pierwszy polski samochód pancerny Ford FT-B, oparty na podwoziu Ford T i zbudowany w serii 16 sztuk. Samochody te wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej. (zm. 1941).

1908 Zmarł Edmondo de Amicis, włoski pisarz, autor znanej powieści dla młodzieży “Serce”.

1924 Sejm RP przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni.

1931 Urodził się Janosch, niemiecki pisarz, autor literatury dziecięcej. Książeczką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była Ach, jak cudowna jest Panama. Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji (wg innych źródeł 160), które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci. Janosch choć jest pisarzem niemieckojęzycznym, o sobie mówi : “Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia”. Stwierdził też w wywiadzie dla katowickiej Gazety Wyborczej: “Sam po trochu czuję się Polakiem. W mojej rodzinie tylko nazwisko Eckert jest niemieckie. Pozostali moi dziadkowie nazywali się Piecha, Morawiec, Głodny”. Pseudonim Janosch powstał (jak mówi anegdota, której Horst Eckert nie dementuje), kiedy skierował do druku swoje pierwsze opowiadanie Historia konia Wałka (1960) i podpisał je “Janusz”, co niemiecki zecer “poprawił” na Janosch. Podczas ostatniego pobytu na Śląsku poprosił aby używać polskiego zapisu jego pseudonimu Janosz.

1932 Polska: Wprowadzenie reformy oświaty w Polsce. Reforma jędrzejowiczowska.

1938 Nastąpił Anschluss Austrii. Po wystosowaniu przez hitlerowskie Niemcy ultimatum ustąpił kanclerz Schuschnigg. Nowy rząd, kierowany przez wskazanego w ultimatum zwolennika Hitlera, Seyss-Inquarta, zwrócił się do Niemiec z prośbą o przysłanie wojsk „dla zapobieżenia rozlewowi krwi”.

1942 Urodził się Marek Kotański – psycholog-terapeuta, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia “Monar” – Młodzieżowego Ruchu na Rzecz Przeciwdziałania Narkomanii.

1950 Urodził się Bobby McFerrin, amer. pianista, muzyk jazzowy, piosenkarz, autor tekstów.

Jego największy przebój to “Don’t Worry Be Happy” z 1988 roku. Jest licznym laureatem Grammy w tym m.in. za temat “Round Midnight” z filmu Bernarda Taveniera.

1955 Urodziła się Nina Hagen (wł. Catharina Hagen), niemiecka wokalistka rockowa i dyskotekowa, królowa „niemieckiej nowej fali”.

1955 Zmarł w wieku 73 lat Aleksander Fleming, szkocki lekarz mikrobiolog, odkrywca penicyliny, laureat Nagrody Nobla w 1945 roku. W 1921 roku, kiedy badał kulturę bakteryjną, odkrył naturalny związek antybakteryjny lizozym. Przeprowadzone w 1928 roku badania doprowadziły do odkrycia, że pleśń wytwarza antybakteryjną substancję, którą Fleming wyodrębnił i nazwał penicyliną. Był to pierwszy w historii antybiotyk. Rano 11 marca zasłabł gdy wychodził z kąpieli. Wzywanemu przez żonę lekarzowi zdążył jeszcze powiedzieć, że sprawa nie jest na tyle pilna by przychodził natychmiast. Niestety w kilka minut później zmarł. (ur. 6.8.1881).

1966 Premiera filmu Jerzego Kawalerowicza “Faraon”.

Produkcja ekranizacji powieści Bolesława Prusa trwała trzy lata, zdjęcia kręcono w Europie, Azji i Afryce. Warszawska Stocznia Rzeczna wykonała według rysunków sprzed 4 tys. lat statek egipski. By sfilmować scenę przejażdżki Ramzesa i Sary po Nilu, na jeziorze Kirsajty koło Giżycka stworzono sztuczną wyspę, którą ozdobiono palmami i kępami lotosu. Sceny masowe powstały głównie na pustyni Kyzył-Kum w Uzbekistanie, gdzie ekipa przebywała prawie 5 miesięcy.

1976 W Radomiu urodził się Szymon Wydra, polski wokalista zespołu Carpe Diem.

1988 W Wielkiej Brytanii banknot o nominale jednego funta przestał być legalnym środkiem płatniczym – zastąpiła go moneta jednofuntowa.

1994 Klub Londyński zredukował 13 miliardów dolarów polskiego długu z czasów Edwarda Gierka.

1997 Królowa Elżbieta nadała członkowi The Beatles, McCartney’owi tytuł Sir Paul.

1999 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Believe” – Cher; US Top Album „Fanmail” – TLC.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Uptown Girl” – Westlife (był to 8-y singiel nr 1 zespołu w Wielkiej Brytanii nagrany dla potrzeb charytatywnej fundacji Comic Relief); UK Top Album „No Angel” – Dido.

2004 Dziesięć ładunków wybuchowych eksplodowało w godzinach szczytu w podmiejskich pociągach w Madrycie. Zginęło 191 osób, a ponad 1,5 tys. zostało rannych.

Imieniny obchodzą: Benedykt, Ludosław, Konstanty, Konstantyn, Edwin

Benedykt, imię pochodzące z języka łacińskiego benedictus – „błogosławiony”

Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Benedictus, ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto.

Benedykt jest mężczyzną, któremu w życiu wszystko przychodzi zbyt łatwo, a zwłaszcza pieniądze i znajomości, przez to staje się beztroski i mało odpowiedzialny. Jego zmienny charakter jest bardzo często przyczyna licznych konfliktów z otoczeniem. Mimo to lubi on wesołe towarzystwo, zabawę i bogate wygodne życie. Jego ulubiony kolor to żółty, a zwierzę – jeleń. Najczęściej stosowane zdrobnienia to: Benek, Benio. Imię to zyskało popularność dzięki Benedyktowi z Nursji – założycielowi zakonu i opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino w roku 529.

Konstanty to imię pochodzące od łacińskiego słowa constans, czyli stały, niezmienny, silny, prawidłowy.

Mężczyzna noszący to imię odznacza się stałością przekonań i niezmiennością w uczuciach. Konstanty jest energiczny, ambitny, posiada subtelne poczucie humoru. Zawsze dotrzymuje obietnice. Posiada umysł analityczny, co sprawia, że może być dobrym księgowym lub naukowcem. Obdarzony jest gorącym temperamentem. Lubi rozrywki, taniec, muzykę i teatr.

Erwin, pochodzi od staroangielskich wyrazów określających “majątek, bogactwo, szczęście” oraz przyjaciel. Całość imienia tłumaczy się jako “przyjaciel majątku, bogactwa, szczęścia”.

Mężczyzna o tym imieniu ma niezmienne zasady, stałe przekonania i jest lojalny wobec innych. Łatwo wpada jednak w depresję i zniechęcenie, zamyka się w sobie.

Użyte w artykule zdjęcia: Biblioteka Uniwersytecka, wikipedia, facebook, Miejski Konserwator Zabytków, Jakub Wittchen / Stary Browar, Jakub Wittchen /Stary Browar, Jakub Wittchen / materiały informacyjne Starego Browaru

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • fajne miejsce Stary Browar, ale jakoś tak zawsze trochę mi żal, że jednak piwka się tam już nie warzy 🙂
    Pozdrowienia dla Poznania ze srtolycy, wznoszę toast szklaneczką Portera Galicyjskiego, jakoś trzeba z poniedziąłkową chandrą walczyć 🙂