Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 4 LUTEGO

12 Poznań Maraton - I okrążenie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Słońce w znaku Wodnika

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony przez Konferencję Onkologiczną w Paryżu w roku 2000, obchodzony od 2001 r.
Angola – Początek Zbrojnego Powstania
Sri Lanka – Święto Niepodległości

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA Osoby urodzone 4 lutego są pożądanymi współpracownikami, szybko przyswajają sobie wiedzę. Ich przedsiębiorczość, refleks i zmysł do interesu są czasami zadziwiające. Potrafią bardzo szybko oceniać sytuację i wyciągać właściwe wnioski. W kontaktach międzyludzkich odznaczają się obiektywnym widzeniem osób i spraw. Ich duży wdzięk osobisty przysparza im przyjaciół, szczególnie płci przeciwnej. W gronie rodzinnym wykazują zbytnią nerwowość, a w stosunku do innych osób nieufność.

Cytaty na dziś:
• Biblia należy do wszystkich – zarówno do ateistów, jak i do ludzi wierzących. To księga całej ludzkości. Fiodor Dostojewski
• Pierwszą część życia spędza się na pragnieniu drugiej, drugą – na żałowaniu pierwszej. Soeren Kierkegaard

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1574 W drodze na uroczystości koronacyjne w Krakowie w Poznaniu przebywał Henryk Walezy.

1802 Urodził się Jędrzej Moraczewski, pseud. Gospodarz, Jędrzej, historyk (przedstawiciel lelewelowskiej szkoły historycznej), publicysta, działacz społeczny w Wielkopolsce.

Brał czynny udział w powstaniu listopadowym, uczestniczył w konspiracji wielkopolskiej 1846 r. (Centralizacja Poznańska), był członkiem Komitetu Narodowego w powstaniu wielkopolskim 1848 r. Założyciel Towarzystwa Zbieraczów Starożytności Krajowych w Szamotułach działającego w latach 1840-46, prowadzącego badania archeologiczne na terenie Wielkopolski, ewidencjonującego i kolekcjonującego zabytki przeszłości.

Ramoty i ramotki Augusta Wilkońskiego1852 W Siekierkach koło Poznania zmarł August Wilkoński, satyryk, redaktor i wydawca działający w naszym mieście. Redaktor pisma “Dzwon Literacki”, autor humoresek obyczajowych “Ramoty i ramotki literackie”.

W 1832 skazany na 12 lat twierdzy za zabicie oficera pruskiego w pojedynku, po uwolnieniu w 1836 przeniósł się z zaboru pruskiego do rosyjskiego. W latach 1848-1850 więziony za działalność patriotyczną; w 1851 wydalony z Królestwa Polskiego, osiadł w Poznańskiem.

Był prezesem honorowym grupy literatów warszawskich zwanej Cechem Głupców, która ukształtowała się 1844-1845 w salonie Wilkońskich i rozpadła w wyniku aresztowań w 1846. Redaktor almanachu tej grupy Dzwon Literacki.

W Siekierkach za kościółkiem nie ma już rzeczywistego grobu pisarza, jest jedynie płyta z napisem: August Wilkoński, literat; 28.VIII.1805 Kąkolewo; 4.11.1852 Siekierki Wielkie. Niemcy w 1941 r. na miejscu grobowca Wilkońskich zbudowali schron, a prochy wywieźli, trudno ustalić dokąd. Tak więc A. Wilkoński i jego małżonka nie zaznali spokoju również po śmierci.

Kosciol w Siekierkach Wielkich Foto: internet, mapekpic

Kościół w Siekierkach Wielkich

1919 Początek rozmów przedstawicieli rządu warszawskiego z Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, w sprawie reprezentacji Zaboru Pruskiego w Sejmie Ustawodawczym.

1939 Poznańscy Biegacze na pewno znają Panią Parasolkę, Maria Pańczak obchodzi dziś swoje urodziny, a na koncie ma 46 ukończonych maratonów. Zawodowo jest lekarzem specjalistą z rehabilitacji drugiego stopnia medycyny pracy.

Zaczęłam biegać na emeryturze jak miałam 61 lat. W liceum w Środzie pani magister od WF-u stwierdziła, że jestem materiałem na zawodowego biegacza. Ja chciałam być lekarzem i nie dało się to pogodzić w czasie. Talent ten odkopałam po 61 latach, jak byłam na emeryturze i zaczęłam biegać. Mam bardzo dużą wytrzymałość, ponieważ trenuje 42 lata judo i karate. To wszystko jest dla mnie jako lekarza bardzo ważne, ponieważ jestem ciekawa jaki jest kres możliwości ludzkich. [Źródło: lazarz.pl]

Pani Parasolka Foto: awosfoto.fotologer.pl

12 Poznań Maraton - I okrążenie

1941 Urodził się Bogdan Marciniec, polski naukowiec, chemik. W latach 1988-1990 rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2009 r. uhonorowany Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii “badania na rzecz nauki” – polskim Noblem. Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Absolwentów UAM oraz Fundacji UAM.Jako rektor dużą wagę przywiązywał do łączności nauki ze środowiskiem, szczególnie z gospodarką. Najbardziej znaczący w jego kadencji nabytek UAM – to Collegium Historicum.

Bogdan Marciniec Foto: strony internetowe Uniwersytetu Adama MickiewiczaPochodzi z rodziny ogrodników. Dziadek Bogdana Marcińca, jeszcze podczas zaborów, zakładał w Poznaniu Polskie Towarzystwo Ogrodnicze. Stryj opiekował się zielenią miejską, był dyrektorem palmiarni. Marciniec do połowy lat 70. wierzył, że w Polsce uda się wprowadzić socjalizm w stylu szwedzkim, należał do PZPR. Jeszcze jako człowiek ze starego układu, w 1988 r. został rektorem UAM.

Bez tańca nie ma chemii. Tańce są obowiązkowym punktem programu każdego organizowanego przez Marcińca sympozjum naukowego. Studiował w czasach rock’n’rolla. Był stałym bywalcem potańcówek organizowanych w stołówce akademika “Hanka”.

Mieszka w Swarzędzu, w domu z ogrodem, jedynym w okolicy, w którym drzewa rosną tak gęsto. Marciniec łączy ogrodnicze tradycje rodziny (uprawa wiśni) z wiedzą chemika (przeróbka wiśni na wino). W altanie rozmyśla o chemii, o związkach krzemu, bo krzemowy taniec interesuje go najbardziej. [Na podstawie: tekst Natalii Mazur w Gazecie Wyborczej z 11 listopada 2012]

1945 Utworzenie Komitetu Miejskiego Polskiej Partii Robotniczej w Poznaniu.

1945 W nocy z 4 na 5 lutego z Łąki Zeppelinów wystartował ostatni Ju-52 w związku z czym dalsza ewakuacja rannych stała się niemożliwa:

„Od 5 lutego lądowanie nie było już możliwe, gdyż Rosjanie mieli lądowisko pod bezpośrednim ostrzałem artylerii. Przydzielona do obrony placu 216/1 Bateria Ciężkiej Artylerii Przeciwlotniczej trzymała ścisły kontakt z dwoma nieopodal leżącymi fortami (V oraz Va). Kiedy od 5 lutego obrona placu nie była już możliwa z braku amunicji, dowódca baterii (Hauptmann Küster) otrzymał rozkaz z dowództwa Untergruppe, by wesprzeć jako piechota osłabione grupy bojowe walczące w obydwu fortach. Tym samym ostatnia bateria ciężkiej artylerii przeciwlotniczej została unieszkodliwiona”. (G. Baumann, „Poznań’45. Bastion nad Wartą”.)

4 lutego trwały ciężkie walki o przyczółki mostowe nad Wartą oraz cegielnię obrzycką:

“Pierścień dookoła przyczółków mostowych znajdujących się na zachodnim brzegu Warty ponownie zaciśnięty. Z pozostałości 2. i 4. kompanii 475. Batalionu oraz 10. Kompanii Szturmowej utworzono nową kompanię pod dowództwem Leutnanta Lisenberga. Przydzielono ją Grupie Bojowej »Lohse«”. (M. Karalus, Grupa Bojowa »Warta«”)

“Idąc do Tangermanna, szukałem osłony w okopach, minąłem szkołę na Ratajach, która była już kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i ponownie odbijana przez małą grupkę pod dowództwem Leutnanta odznaczonego Krzyżem Rycerskim. W maleńkiej portierni spotkaliśmy Hauptmanna Tangermanna. Z oddziału pozostała tylko garstka. (…) dowiedziałem się, że cała kompania Tangermanna, wsparta żołnierzami z innych rozbitych oddziałów, od 7 dni walczyła zacięcie (…) Cała z wyjątkiem małej grupki przebywającej w cegielni została rozbita”. (M. Karalus, “Grupa…”) [Na podstawie notki i za zgoda: Festung Posen na facebooku]

Plac Świętokrzyski po wojnie, rok 1945, fot. Mirosław Pomorski /MKZ

1963 Wybitny logik Kazimierz Ajdukiewicz został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Poznan na znaczkach 1987 Foto: katalogznaczkow.net1987 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej na posiedzeniu w dniu 4 lutego 1987 r., w porozumieniu z prezydentem Poznania, na wniosek Komisji Nagród, przyznało Nagrody Miasta Poznania w dziedzinie kultury i sztuki za rok 1987.

NAGRODY ZESPOŁOWE  Chórowi Męskiemu “Arion” Pałacu Kultury, Zespołowi oddziału poznańskiego Państwowego Wydawnictwa Naukowego oraz  Orkiestrze Dętej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

NAGRODY INDYWIDUALNE otrzymali: Ryszard Danecki, Izabela Gustowska Krystyna Kujawińska, Anna Krzymańska, Janusz Michałowski, Przemysław Michałowski, Leon Schubert, Marian Weigt. [Źródło: KMP 3/88]

1998 W wieku 93 lat zmarł Ludomir Budziński – Ludek, legenda poznańskiego radia, wieloletni pracownik telewizji.

Ludomir Budzinski Foto: archiwum Radia MerkuryWychował się w Poznaniu, tu w 1925 roku zdał maturę w Gimnazjum Marii Magdaleny. Tu studiował medycynę, chemię i fizykę. Ukończył kurs w klasie fortepianu i teorii muzyki w Konserwatorium Muzycznym.

Był człowiekiem niezwykłym od zawsze. Gdy miał 16 lat, skonstruował odbiornik kryształkowy i zorganizował pierwszy Klub Radioamatorów i Krótkofalowców.

Jako 23 letni wtedy jeszcze student był sprawozdawcą 11 sierpnia 1929 roku pierwszej w dziejach polskiej radiofonii transmisji z meczu piłkarskiego Warta Poznań – Philips Eindhoven w Radiu Poznańskim. Mecz z ekipą holenderską udało się zorganizować m.in. dlatego, że Radjo Poznańskie było partnerem handlowym Philipsa – kupowało u Holendrów lampy nadawcze i żarówki.

Ludomir Budziński stał przed mikrofonem na dachu drewnianej trybuny stadionu przy ul. Rolnej i opowiadał nielicznym wtedy jeszcze posiadaczom odbiorników kryształkowych o tym, jak piłkarze Warty strzelają gole słynnej drużynie holenderskiej – Warta wygrała 5:2!

Tak po latach wspominał to wydarzenie: Strzeliła mi do głowy po prostu taka myśl, no spróbujmy raz zróbmy jakąś rewolucję, wyjdźmy z tym mikrofonem do licha w plener. A nóż się uda. I porozmawiałem z dyrektorem Okoniewskim, czy nie warto by było takiego meczu dać na antenę. No jak pan sobie to wyobraża. No jak sobie wyobrażam – będę opowiadał po prostu co się dzieje na boisku i zobaczymy, co z tego wszystkiego wyjdzie. Taki a taki mam gry plan.

ZDARZYŁO SIĘ  4 LUTEGO

1338 Królestwo Polskie i Zakon Kawalerów Mieczowych Domu Niemieckiego, potocznie zwany Krzyżakami, rozpoczęły w Warszawie proces sądowy o Pomorze i Kujawy. Polska chciała w ten sposób odzyskać ziemie bezprawnie zajęte przez Krzyżaków. 15 Października 1339 roku sąd zebrany w katedrze św. Jana w Warszawie nakazał Krzyżakom zwrot ziemi i zapłatę odszkodowania.

1454 Wybuchło powstanie antykrzyżackie w Prusach zorganizowane przez Związek Pruski. Związek wystąpił do Kazimierza Jagiellończyka o wcielenie państwa krzyżackiego do Polski.

1505 Urodził się Mikołaj Rej, pierwszy wybitny pisarz polski. Zwany ojcem literatury polskiej; zwolennik reformacji (był ewangelikiem) i programu egzekucji praw, autor m.in. „Postylli” i traktatu dydaktycznego „Żywot człowieka poczciwego”.

„Większej rozkoszy ten zawżdy używa, kto z cnoty dobrym, niźli z kija”

1746 Urodził się Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko, bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Montaz pomnika Kościuszki (1967)

Montaż pomnika Kościuszki (1967) Foto: Archiwum Państwowe w Poznaniu

1794 Francuskie Zgromadzenie Narodowe proklamowało zniesienie niewolnictwa.

1807 W Wojsku Polskim wprowadzono francuskie regulaminy.

1861 Na wieść o wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, znanego zwolennika zniesienia niewolnictwa, 11 południowych stanów wystąpiło z Unii i zawiązało Konfederację Stanów Ameryki. W nowej konstytucji tego państwa usankcjonowano niewolnictwo. Wydarzenia te stanowiły preludium do wybuchu wojny ze stanami północnymi, zwanej wojną secesyjną (14 IV).

1866 Urodził się Władysław Podkowiński, malarz. Autor “Szału uniesień”, który wystawiony w Zachęcie wywołał skandal i powszechną sensację.

1868 Karol Darwin w wieku 58 lat, zaczął pisać dzieła: „O pochodzeniu człowieka i O doborze płciowym.”

1894 Zmarł w biedzie Adolph Sax, wynalazca saksofonu.
Saksofon ma pojedynczy stroik, podobnie jak instrumenty dęte drewniane. Wykorzystywany był od XIX w. przez kompozytorów muzyki poważnej, następnie stał się jednym z podstawowych instrumentów w muzyce jazzowej.

1889 Urodził się Ryszard Bolesławski, amerykański reżyser teatralny i filmowy pochodzenia polskiego. Twórca takich filmów jak: “Ludzie w bieli”, “Ogród Allacha”, “Malowana zasłona”.

1902 Urodził się Charles Lindbergh, lotnik amerykański. Jako jeden z pierwszych ludzi na świecie dokonał samotnego przelotu przez Atlantyk, z Nowego Jorku do Paryża w 1927 roku

1913 Louis Parlman z USA otrzymał patent na pierwsza zdejmowaną felgę.

1932 Rozpoczęły się trzecie zimowe igrzyska olimpijskie w Lake Placid w USA.

1938 Urodził się Zygmunt Malanowicz, aktor. “Nóż w wodzie”, “Polowanie na muchy”.

1943 Urodziła się Wanda Rutkiewicz – himalaistka (zaginęła w Himalajach 13.05.1992 roku).

1945 W Jałcie rozpoczęła się konferencja przywódców USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania uzgodniono wspólne stanowisko wobec Niemiec po ich kapitulacji oraz podzielono Europę na strefy wpływów. Konferencja trwała do 11 lutego.

1947 Odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Marszałkiem Sejmu został Władysław Kowalski (SL).

1948 W Detroit urodził się Alice Cooper, czyli Vincent Damon Furnier.

W 1965 roku założył swój pierwszy zespół, który po wielu zmianach nazwał po prostu Alice Cooper. Sprzedał i sprzedaje miliony płyt, a wiele jego utworów stało się przebojami jak chociażby “Billion Dolar Babies” (1973) czy “School’s Out” (1972). Na początku lat osiemdziesiątych Alice stracił na popularności, ale w 1989 roku przywrócił swoją karierę do życia płytą “Trash” i przebojem “Poison”.

Podczas koncertów obrzucał widzów zgniłymi warzywami, jajami, robactwem, wykorzystywał również na scenie gilotynę i krzesło elektryczne.

1949 Utworzono Fundusz Wczasów Pracowniczych.

1957 W sprzedaży znalazła się pierwsza przenośna elektryczna maszyna do pisania. (Syracuse NY)

1957 Zmarł Joseph Hardaway, amerykański rysownik, twórca Królika Bugsa.

1965 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “You’ve Lost That Lovin’ Feeling”- The Rightous Brothers.

1972 Wielka Brytania i dziewięć innych krajów uznały niezależność Wschodniego Pakistanu. Nowe państwo przyjęło nazwę Bangladesz.

1974 W programie 1 Polskiego Radia wystartowała audycja “Radio Kierowców”.

1974 Odbył się w Krakowie inauguracyjny koncert grupy SBB.

1987 Na AIDS zmarł Liberace, amerykański pianista i wokalista polskiego pochodzenia.

1991 Ukazał się album „Innuendo” grupy Queen – ostatni wydany za życia Frediego Mercury.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Whole Again” – Atomic Kitten, UK Top Album “No Angel” – Dido.]

2003 Z mapy politycznej Europy znikła Federalna Republika Jugosławii. W jej miejsce powołano do życia nowe państwo- Serbię i Czarnogórę.

Imieniny obchodzą: Joanna, Weronika, Izydor, Izyda, Andrzej, Gilbert, Józef, Mariusz, Witosław, Awentyn, Eustachia, Eustachiusz, Eustachy, Nataniel

Izydor, imię to pochodzi z Egiptu, nie wiadomo jednak, czy jest to imię utworzone przez Greków mieszkających na tych terenach, czy też przekład grecki imienia egipskiego Izydor to „dar bogini Izydy”

Joanna to żeńska forma imienia Jan (Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”)
Kobieta o imieniu Joanna to duża indywidualność. Chodzi zawsze i wszędzie własnymi, odkrywanymi przez siebie ścieżkami. Z natury jest wrażliwa, ale nie poświęca swojego czasu ani sił na działalność altruistyczną. Ludziom współczuje, bo tak wypada. W miłości raczej chłodna. Jeśli urodzi dzieci, bardzo je kocha. W sumie – dziwny i trudny charakter.

Weronika to późnogrecka forma imienia Berenika, od greckich słów: phero – niosę i nike – zwycięstwo; rozumiane także jako święty wizerunek.
Panie o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. To dobre matki i wzorowe żony. Posiadają zamiłowanie do sztuki, lubią przyrodę i dobrą literaturę.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, internet, mapekpic, katalogznaczkow.net, strony internetowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, awosfoto.fotologer.pl, archiwum Radia Merkury, Archiwum Państwowe w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz