Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 28 SIERPNIA

Bufet z kiełbasą na ciepło w park Kasprzaka, dziś Wilsona - 27.08.1978 Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

28 SIERPNIA Słońce w znaku Panny

Święto polskiego lotnictwa – dla upamiętnienia zwycięstwa kpt. Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury podczas Międzynarodowych Zawodów Lotniczych w Berlinie w 1932 roku.

Kiedy sierpień wrzos rozwija krótka jesień szybko mija.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 28 sierpnia mają rozwinięty intelekt i wewnętrzną dojrzałość. Ich życie duchowe jest bardzo bogate. Są zrównoważeni emocjonalnie i stali w przekonaniach. Nie mają dużych ambicji ani wymagań życiowych. Trudno jest im okazywać uczucia.

Cytaty na dziś:

•    Jako katolik dziękuję Bogu za heretyków. Herezja to tylko inne określenie wolności myśli. Graham Greene
•    Nadzieja sama w sobie jest szczęściem i być może głównym szczęściem, jakie ten świat może dać. Andrew Johnson (1808 – 1875)
•    Wyższa racja stanu, to czasem niższy stan kłamstwa. Janusz Białecki

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1657 Kapitulacja brandenburskiej załogi Poznania przed wojskami polskimi.

1805 W Urodził się August Wilkoński, satyryk, autor i wydawca.

August WilkońskiW 1832 skazany na 12 lat twierdzy za zabicie oficera pruskiego w pojedynku, po uwolnieniu w 1836 przeniósł się z zaboru pruskiego do rosyjskiego. W latach 1848-1850 więziony za działalność patriotyczną; w 1851 wydalony z Królestwa Polskiego, osiadł w Poznańskiem.

Wilkoński jest zaliczany do najlepszych polskich humorystów głównie dzięki zbiorowi Ramoty i ramotki literackie.

August Wilkoński to realista czystej wody, tematy jego brane były z życia, a nie z książek. Jego ramoty pisane są językiem zrozumiałym i po przeszło 100 latach czytamy je prawie bez komentarzy. Opisał zapomniane już dzisiaj typy ludzi, uczty po dworach, pogrzeby i wesela, sprawy wesołe i smutne, radości i kłopoty będące treścią życia i dnia codziennego.

Był jednym z satyryków nowego typu. Posługiwał się humoreską, felietonem, pomysłem rysunkowym. Dlatego też był chętnie czytany. Walczył o poprawę doli chłopa, poprzez zmianę stosunków panów do poddanych. Chłostał i wyśmiewał zabobony, piętnował szlachtę za rozpijanie chłopów.

Jak wyglądał A. Wilkoński? Wzrostu był średniego, rysy miał regularne, lecz twarz podziobana była ospą. Utykał na prawą nogę. Wcześnie wyłysiał i nosił peruczkę, co dawało mu okazję do wielu żartów z samego siebie. Prawie zawsze był uśmiechnięty i towarzyski. Umiał łatwo nawiązywać znajomości, na czym często źle wychodził. Zmarł 4 lutego 1852 w Siekierkach koło Poznania.

Ramoty i ramotki Augusta Wilkońskiego

1848 Ukazał się pierwszy numer gazety „Posener Zeitung”.

Posener Zeitung Foto: Staatsbibliothek zu Berlin

Posener Zeitung, foto: Staatsbibliothek zu Berlin

1919 Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego wydało rozkaz dzienny nr 216 włączający Armię Wielkopolską w struktury Wojska Polskiego i tworzący w Poznaniu Dowództwo Okręgu Korpusu VII.

Armia Wielkopolska

1924 W Poznaniu urodził się Andrzej Matuszewski artysta malarz, twórca happeningów, animator i teoretyk sztuki, współzałożyciel Grupy 55.

Spotkania w Galerii odNOWA przy ul. Wielkiej, na pierwszym planie Barabara Askanas-Turowska i Andrzej Matuszewski1965 - 68W latach 1964-1969 prowadził galerię Od Nowa. Uczestniczył w plenerach w Osiekach, organizował ogólnopolskie sympozja, m.in. Interwencje (Pawłowice 1975), Artycypacje (Dłusko 1976), Sytuartacje (Jankowice 1978). W roku 1982 zainaugurował działalność Galerii AT odczytem Przyczyny i skutki. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Tak artystę wspominał Ryszard Danecki, kronikarz życia kulturalnego Poznania czasów PRL.

Każdy poznaniak znał charakterystyczną sylwetkę Andrzeja Matucha z chrystusową bródką, ukazującego się w południe na placu Wolności z nieodłącznym psem bokserem Urbanem – potem był Rafał, wnuk Wielkiego Urbana, jak mawiał o nim Matuch.

Pojawiał się z psem również w „Smakoszu”, knajpie artystów naprzeciwko Teatru Polskiego. Zostawiał go tylko, gdy przychodził do nocnego lokalu „Moulin Rouge” przy ulicy Kantaka, gdzie siadywaliśmy na pięterku.

Siedziba zarządu Poznańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków mieściła się w latach 50-tych przy Placu Wolności – w podwórzu budynku PKO, gdzie w okresie międzywojennym funkcjonował słynny „Salon 35” Wacława Taranczewskiego. Kiedy prezesem ZPAP został wybrany Andrzej Matuszewski – tam zaczęło koncentrować się poznańskie życie kulturalne. Tam też odbyła się stypa po zamknięciu ze względów politycznych w roku 1960 – ogólnopolskiego „Tygodnika Zachodniego”, założonego po Polskim Październiku 1956 przez młodych wówczas literatów. Tam też miały miejsce pierwsze występy awangardowego teatru „Atelier” Stulka Hebanowskiego, przekształconego potem w głośny „Teatr 5”.

Andrzej Matuszewski zmarł 6 maja 2008 w Poznaniu. [Źródło: Ryszard Danecki, Od Smakosza do Fregaty. Na szlaku poznańskiej cyganerii artystycznej, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań 2010, s. 92-93, zdjęcie powyżej: Spotkania w Galerii odNOWA przy ul. Wielkiej, na pierwszym planie Barabara Askanas-Turowska i Andrzej Matuszewski 1965-68, poniżej zdjęcia z historii Klubu Od Nowa, fot. Jerzy Nowakowski / Cyryl]

Andrzej Matuszewski, Ceramiczna Ściana Dekoracyjna - Hotel Mercure

Andrzej Matuszewski, Ceramiczna Ściana Dekoracyjna – Hotel Mercure, fot. MOS810/wikipedia

1999 Na ścianie budynku przy ulicy Fredry 8a odsłonięto tablicę upamiętniającą Wojciecha Korfantego. Wojciech Korfanty (1873-1939) Komisarz Naczelnej Rady Ludowej w czasie Powstania Wielkopolskiego, przywódca powstań śląskich. Mieszkał w tym domu w latach 1919 – 1922. [Źródło: Napisy pamiątkowe Poznania]

Tablica poświęcona Wojciechowi Korfantemu na budynku przy ul FredryW latach 1901–1908 Korfanty był członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim. W 1902 przebywał w więzieniu we Wronkach za publikację antyniemieckich artykułów. 25 października 1918 wystąpił w Reichstagu z głośnym żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska.

24 maja 1909 zawiązało się w Poznaniu Polskie Towarzystwo Demokratyczne, którego celem miało być zespolenie żywiołów demokratycznych ku obronie bytu narodowego oraz pracy nad rozwojem żywiołu polskiego w Rzeszy niemieckiej. Do rady głównej weszli z Poznania m.in.: Antoni Chłapowski, Bernard Chrzanowski, Jan Zabłocki, ze Śląska poseł Wojciech Korfanty, a z wychodźstwa Stanisław Kochowicz.

W latach 1918–1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania wielkopolskiego.

ZDARZYŁO SIĘ 28 SIERPNIA

430 Zmarł święty Augustyn, filozof i teolog, ojciec i doktor Kościoła. Zmarł podczas oblężenia Hippony przez Wandalów. Urodził się 13 listopada 354 roku.

1492 Krzysztof Kolumb opisał zwyczaj używania przez Indian tytoniu w ceremoniach religijnych oraz lecznictwie.

1610 W Moskwie podpisano układ o powołaniu Władysława, syna Zygmunta III Wazy, na tron moskiewski, po jego przejściu na prawosławie oraz zawarciu pokoju bez aneksji.

1749 Urodził się Johann Wolfgang von Goethe, wybitny niemiecki poeta. Autor powieści “Cierpienia młodego Wertera” i poematu filozoficznego “Faust”. Wywarł wielki wpływ na literaturę europejską. Zmarł 22 marca 1832 roku.

1895 Wyświetlono pierwszy film z udziałem aktorów. Była to krótka kostiumowa historyjka pt.: „Ścięcie Marii, królowej Szkocji”.

1914 I Wojna Światowa: Brytyjczycy i Niemcy stoczyli pod Heligoland Bight pierwszą morską bitwę tej wojny. Ilość ofiar po stronie brytyjskiej wyniosła 33 żołnierzy, podczas gdy straty Niemców wyniosły ponad 1000 ludzi.

1917 Urodził się Jack Kirby, amerykański rysownik; X-Men, Spiderman, Hulk, Capt America.

1922 W Nowym Jorku pierwszy raz przez radio nadano reklamę.

1927 W Spale odbyły się pierwsze ogólnopolskie dożynki.

1931 Z inicjatywy rządu powołano Naczelny Komitet do spraw Bezrobocia, mający prowadzić tanie kuchnie i udzielać zapomóg.

1933 Fale radiowe stacji BBC zostały po raz pierwszy w historii użyte do nadania listu gończego.

1952 Rząd PRL ogłosił dekret o obowiązkowych dostawach ziemniaków.

1956 W Madrasie w Indiach urodził się Hugh Corwell, w latach 1974 – 1990 wokalista i gitarzysta The Stranglers. Zespół znany jest z przebojów „Golden Brown”, „Skin Deep” i „Always The Sun”. W 1979 roku zadebiutował jako solista albumem „Nosferatu”.

1963 W USA odbył się protestacyjny marsz na Waszyngton. Przeciwko dyskryminacji rasowej protestowało ponad 200 tysięcy osób prowadzonych przez czarnego pastora Martina Luthera Kinga.

1963 W Bytomiu, urodził się Waldemar Legień, jeden z trzech judoków świata, który zdobył dwa złote medale olimpijskie (w Seulu 1988 i Barcelonie 1992), medalista mistrzostw świata i Europy, 8-krotny mistrz Polski.

1965 Urodziła się Shania Twain, kanadyjska wokalistka country i pop.

1967 Zmarł Charles Darrow, wynalazca popularnej gry “Monopol”

1969 Urodził się Jason Priestley, aktor amerykański – Brandon-Beverly Hills 90210.

1973 Księżniczka Anna jako pierwszy członek brytyjskiej Rodziny Królewskiej odwiedziła ZSRR. Nie była to jednak wizyta polityczna, ale… zawody jeździeckie odbywające się w Kijowie.

1991 Rozpoczęło się pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Francji, Polski i Francji w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego.

Imieniny obchodzą; Adelina, Patrycja, Augustyn, Aleksy

Aleksy, to imię lubiane i często spotykane we wschodniej części Europy, pochodzi z późnogreckiego imienia Aleksis, które pierwotnie było spieszczeniem imion dwuczłonowych – Aleksidemos i Aleksibios
Adelina to imię germańskie, którego pierwotne znaczenie brzmiało “wywodząca się ze szlachetnego rodu”. Jest to kobieta wszechstronna, ma krytyczny umysł i wielki temperament. Nie lubi krytyki. Jest stała w przekonaniach.

Augustyn to imię pochodzenia łacińskiego. Mężczyzna o tym imieniu jest ambitny i ma wielki temperament. Jest wrażliwy, uczuciowy i twórczy. Ma duże poczucie humoru, poczucie humoru i zdolności artystyczne. Jest oddany rodzinie.

Aurelia jest bardzo odpowiedzialna. Może być świetnym doradcą. Ma dobry głos, lubi towarzystwo i wyszukane potrawy. Jest wrażliwa na kolory i muzykę. Potencjalna artystka.

Użyte w artykule zdjęcia: Staatsbibliothek zu Berlin , MOS810 / wikipedia , Jerzy Nowakowski / Cyryl, Stanisław Wiktor / Cyryl, T. Dworek

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 31st 2020, sobota
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • NIE 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 4
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 5
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 6
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %