Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 26 SIERPNIA

Dworzec Letni - cesarski Foto: fotopolska

Słońce w znaku Panny

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 26 sierpnia mają dużą inteligencję i niezwykłą intuicję. Odważnie podejmują się trudnych i ryzykownych przedsięwzięć. Mimo to, można o nich powiedzieć, że są przezorni, gdyż nie zapominają o niebezpieczeństwach. Ich wadami są: wścibskość, egoizm i skłonność do krytykowania innych.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybywają na Jasną Górę wielotysięczne pielgrzymki dla uczczenia Pani i Królowej polskiego narodu. Jej wizerunek znajduje się w klasztornej kaplicy już od 1384 r., kiedy to książę Władysław Opolczyk oddał go pod opiekę oo. Paulinów.

Cytaty na dziś:

•    Dobry słuchacz ma więcej przyjaciół niż dobry mówca. (A good listener makes more friends than a good talker) – przysłowie angielskie
•    Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała. R. Steele
•    Jeśli chcesz żyć szczęśliwie, nie przejmuj się tym, że uważają cię za głupca. Seneka Młodszy

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1709 Oddziały szwedzkie opuściły Poznań i wycofały się w kierunku Szczecina.

Miasto przechodziło w ręce Augusta II w stanie ruiny finansowej i gospodarczej, spowodowanej głównie okupacją szwedzką. Wojna północna zniszczyła bowiem wszystko to, co zdołano odbudować po „potopie”. Wskutek częstych walk o miasto znaczna część obwarowań i wiele domów zostało zrujnowanych. Wkrótce jednak polscy stronnicy Augusta II oraz wojska saskie i rosyjskie dorównały Szwedom w eksploatacji miasta, w którym po wyjściu Szwedów stacjonowała załoga saska pod dowództwem gen. Fryderyka Wilhelma Seidlitza.

Cesarz Wilhelm II i Paul von Hindenburg na zamkowym dziedzincu. W tle zabudowania masztalarni

1913 Dziennik Poznański donosił: Dziś rano, wśród deszczu od godziny 6 udawały się wojska do Ławicy na paradę cesarską.

O kwadrans na 8 zajechał na dworzec cesarz osobnym pociągiem do którego przyczepiono wagon salonowy dla bawarskiego rejenta księcia Ludwika.

W chwili przyjazdu dano 33 strzałów armatnich z fortów zachodnich. W pawilonie cesarskim na dworcu niedawno wykończonym, oczekiwali: następca tronu, inni członkowie domu królewskiego, dalej komenderujący Jenerał i komendant miasta oraz naczelny prezes.

Cesarz odjechał zaraz automobilem do zamku, to samo uczynił rejent bawarski, który tam zamieszkał. Wszystkie ulice w okolicach zamku zamknięte są dla komunikacyi.

Porządku pilnuje liczna policya tutejsza i berlińska. Przed południem odbyła się parada na Ławicy, po której nastąpił uroczysty wjazd cesarza do miasta aż do zamku.

Pogoda nie sprzyjała wydarzeniom. Wieczorem o 7 obiad na który zaproszono 180 wojskowych. Jutro w środę przed południem oddanie kaplicy zamkowej, świeżo wykończonej, poczem zwiedzanie ratusza. Wieczorem obiad w zamku dla osób cywilnych.

Zdjęcie powyżej: Cesarz Wilhelm II i Paul von Hindenburg na zamkowym dziedzińcu. W tle zabudowania masztalarni

Tłum gromadzący się przed zamkiem w związku z odbywającymi się Dniami Cesarskimi

Tłum gromadzący się przed Zamkiem w związku z odbywającymi się Dniami Cesarskimi.

Przyjazd cesarza Wilhelma II i odbiór Zamku Foto: fotopolska.eu

Przyjazd cesarza do Zamku (zdjęcie może pochodzić z 1910 lub 1913 roku), fot: fotopolska.eu

1913 Rozruchy pod poznańskim Bazarem wywołane obecnością polskich arystokratów na raucie wydanym z okazji przyjazdu cesarza.

1920 Urodził się Stefan Stuligrosz, dyrygent i kompozytor, twórca chóru „Poznańskie Słowiki”.Był uczniem Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Całe swoje życie poświęcił muzyce. Podczas hitlerowskiej okupacji prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru. Po wojnie dał początek Poznańskim Słowikom. Skomponował też kilkaset utworów oraz nagrał ze swoimi podopiecznymi wiele płyt. W ciągu ponad 70 lat pracy przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów. Kawaler Orderu Orła Białego. Stefan Stuligrosz zmarł 15 czerwca 2012 roku w Puszczykowie.

Stefan Stuligrosz z chórem „Poznańskie Słowiki” podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Śremie, 25 kwietnia 2009 Foto: wikipedia

Stefan Stuligrosz z chórem „Poznańskie Słowiki” podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Śremie, 25 kwietnia 2009, foto: wikipedia

1926 Po wakacjach, na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta Poznania, po optymistycznym komunikacie, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu zatwierdziło uchwałę Rady z dnia 3 marca w sprawie pożyczki wewnętrznej w wysokości 3.000.000 zł w obligacjach, rozpatrywano projekt budowy kolonii robotniczej przy ulicach Wspólnej – Rolnej (261 mieszkań) i domu mieszkalnego przy ulicach Głogowskiej – Berwińskiego. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania nr 3/88]

Dom mieszkalny przy ul. Marszałka Focha 64.65 Foto: fotopolska.eu

Dom mieszkalny przy ul. Marszałka Focha 64/65, foto: fotopolska.eu

ZDARZYŁO SIĘ 26 SIERPNIA

55 r. p.n.e. Rzymski wódz Juliusz Cezar zaatakował Brytanię.

1278 W bitwie pod Suchymi Krutami król Niemiec Rudolf Habsburg zwyciężył czeskiego króla Przemysła Ottokara II, który zginął na polu walki. Był to początek przyszłej potęgi Habsburgów.

1346 Wojna Stuletnia: mała armia króla Edwarda III, któremu towarzyszył syn Edward, Czarny Książę, rozgromiła dużo większe siły francuskie w bitwie pod Crécy w Normandii. Bitwa ta była pierwszą większą potyczką, w której Anglicy użyli swojej słynnej broni, długiego łuku. Francuska kawaleria przeprowadzała szarżę za szarżą, ale grad strzał raził jeźdzców i powodował znaczne straty w ludziach. Bitwa ta była początkiem rozkwitu potęgi Anglii jako światowego mocarstwa. Po zwycięstwie w Crécy Edward pomaszerował do Calais, które poddało się bez walki w 1347.

1471 Po śmierci Jerzego z Podiebradu Władysław Jagiellończyk, syn Kazimierza Jagiellończyka koronowany został na króla Czech.

1789 Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Głosiła ona wolność osobistą, równość wszystkich obywateli, wolność wyznania, myśli, słowa i druku. Wprowadziła zasadę zwierzchniej władzy narodu oraz podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zastrzegała też nietykalność własności prywatnej.

1842 Urodził się Karol Rolow Miałowski, kubański generał polskiego pochodzenia. Uczestnik walk o niepodległość Kuby, generalny inspektor wojsk kubańskich, minister skarbu.

1880 Urodził się Guillaume Apollinaire, wł. Wilhelm Apolinary Kostrowicki,  poeta i pisarz francuski polskiego pochodzenia. Przywódca awangardy poetyckiej, inspirator surrealizmu, przyjaciel Pabla Picassa. (zm. 9.11.1918)

1897 Urodził się Bohdan Pniewski, architekt. Laureat 14 pierwszych nagród w konkursach architektonicznych, zaprojektował sądy na Lesznie, Dom Chłopa, gmach Sejmu. (zm. 5.09.1965).

1914 W Bitwie pod Tannenbergiem – 8 niemiecka armia pokonała rosyjską armię Narew.

1934 Stanisława Walasiewiczówna ustanowiła rekord świata w biegu na 100 metrów w czasie 11,5 sekundy.

1940 Siły RAFu zbombardowały po raz pierwszy Berlin w odwecie za naloty Luftwaffe na Londyn.

1943 Urodził się Tadeusz Nalepa, wybitny wokalista i gitarzysta bluesowy, uważany za “ojca chrzestnego” polskiego bluesa, lider grup Blackout i Breakout.

1946 Ukazał się „Folwark zwierzęcy” George Orwella.

1961 Birma została pierwszą buddyjską republika na świecie.

1956 Podczas premiery filmu „Rock Around The Clock” młodzież tańczyła w kinie, co na następny dzień zostało określone przez prasę jako zamieszki.

1957 W Lagos w Nigerii urodził się Dr. Alban, (wł. Alban Nwapa), szwedzki raper z zawodu dentysta. Do największych jego hitów należą m.in. „Hello Africa” i „Sing Hallejah.

1970 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „War” – Edwin Starr. Utwór wykonywał także Bruce Springsteen.

1972 Rozpoczęły się XX Igrzyska Olimpijskie w Monachium. (trwały do 11.IX)

1974 Zmarł Charles Lindbergh, generał, amerykański pionier lotów samolotowych. Pierwszy samotnie przeleciał przez Atlantyk. Trasę blisko 6000 kilometrów pokonał bez międzylądowania w 33 godziny i 12 minut. (ur. 4.02.1902).

1978 Patriarcha Wenecji kardynał Albino Lucianii został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł I. Sprawował swój pontyfikat tylko 33 dni. Zmarł nagłą śmiercią 28 września 1978 roku.

1980 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: ‘Sailing’ – Christopher Cross.
Piosenka zdobyła Grammy za “nagranie roku” i “piosenkę roku”. Ponadto artysta otrzymał wyróżnienia w kategoriach “najlepszy album” i “najlepszy debiut”.

1980 Urodził się Macaulay Culkin, aktor amerykański “Kevin sam w domu”.

1982 Zmarła w wieku 46 lat Anna German, piosenkarka i kompozytorka.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Let’s Dance” – Five; UK Top Album: “Break The Cycle” – Staind.

Imieniny obchodzą; Maria, Konstanty, Zefiryn, Dobromiega, Wiktor, Teresa, Ireneusz

Maria jest konserwatystką. Ma spokojny charakter. Jest rozsądna, prostolinijna i sprawiedliwa. Maria jest kobietą subtelną i kieruje się intuicją. Zna doskonale naturę ludzką. Szybko podejmuje decyzje, które w zasadzi są trafne. Nigdy nie zmienia danego słowa.

Wiktor to imię wywodzi się z łaciny i znaczy – zwycięzca. Wiktor jest konserwatystą. Jest towarzyski, umie radzić ludziom, chętnie pomaga innym. Jest bardzo oddany bliskim, lubi towarzystwo, ma wielu przyjaciół.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, wikipedia, fotopolska

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 29th 2020, czwartek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 31
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 4
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %