Warta Poznań w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski.

Warta Poznań - Termalica Bruk - Bet Nieciecza  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Debiutujący w Warcie Poznań bramkarz Daniel Bielica obronił dwa rzuty karne i po serii siedmiu „jedenastek” poznaniacy wyeliminowali Błękitnych Stargard w pierwszej rundzie Fortuna Pucharu Polski. Przed dogrywką w meczu padło sześć bramek, a „Zieloni” musieli odrabiać dwubramkową stratę.

Zespół trenera Piotra Tworka zaledwie sześć dni temu rozpoczął przygotowania do sezonu, a już w niedzielę rozgrywał pierwszy mecz o stawkę. Rywalem beniaminka Ekstraklasy był II-ligowy zespół Błękitnych Stargard, który swego czasu robił furorę w krajowym pucharze. Poznaniacy przystąpili do meczu niejako z marszu, a trener dał szansę występu od początku dwóm nowym piłkarzom – bramkarzowi Danielowi Bielicy i pomocnikowi Mateuszowi Czyżyckiemu.

Po pierwszych 45 minutach, w których swoje szanse na gole miały obie ekipy, na prowadzeniu byli „Zieloni” – gola po uderzeniu z pola karnego strzelił Gracjan Jaroch. Po zmianie stron gospodarze zagrali jeszcze odważniej i szybko doprowadzili do wyrównania. Piłkę w środku pola stracił Bartosz Kieliba, a sytuację sam na sam z bramkarzem Warty Poznań wykorzystał Mateusz Bochnak. Była 53. minuta spotkania.

Dziewięć minut później Błękitni byli już na prowadzeniu, a radość kibicom dał Dawid Polkowski, który zaskoczył Daniela Bielicę dobrym strzałem z rzutu wolnego. W 66. minucie zanosiło się na niespodziankę, bo gospodarze przeprowadzili szybką akcję i prowadzili już 3:1.

Odrabianie strat rozpoczął Mateusz Kuzimski, który dobił do siatki piłkę po strzale Konrada Handzlika. Obaj debiutanci w ekipie „Zielonych” pojawili się na boisku w drugiej części gry. I rozruszali akcje poznaniaków. Gospodarze bronili się kurczowo, ale nie byli w stanie utrzymać prowadzenia. Pięć minut przed końcem precyzyjnym strzałem w górny róg bramki Adrian Laskowski wyrównał na 3:3.

W pierwszej części dogrywki zanosiło się na to, że nie dojdzie do strzelania rzutów karnych. Warta Poznań atakowała i była bliska zdobycia czwartej bramki – najbliżej Mateusz Kuzimski, ale obrońca po jego uderzeniu  wybił piłkę sprzed linii bramkowej. Po zmianie stron Daniel Bielica obronił z kolei strzał z bliska i w efekcie sędzia zarządził strzelanie jedenastek.

Warta Poznań prowadziła w nich już 2:0, ale po pięciu seriach był remis 3:3. W siódmej serii swoją szansę wykorzystał Mariusz Rybicki, a po chwili Daniel Bielica odbił piłkę po uderzeniu Marcina Rajcha i było wiadomo, że „Zieloni” zagrają w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski

Przeszliśmy do kolejnej rundy Pucharu Polski i to jest w tej chwili najważniejsze, bo wiemy, że Warta Poznań w tych rozgrywkach zawsze miała pod górkę. Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy krok, jesteśmy w 1/16 finału i czekamy na losowanie, po którym będziemy wiedzieli, z kim zmierzymy się w kolejnej rundzie.

Sam mecz był ciężki dla nas. Dzisiaj po raz pierwszy wystąpiliśmy w takim zestawieniu, zagrał zupełnie nowy środek pola. Mecz pokazał, że czeka nas jeszcze dużo pracy, ale nie zapominajmy o tym, że po krótkich urlopach spotkaliśmy się dopiero we wtorek. W naszej grze było sporo mankamentów, ale też dużo pozytywów, co na pewno cieszy po tym wyjątkowo krótkim okresie przygotowawczym. Teraz przygotowujemy się już do meczu z Lechią Gdańsk i dalsza budowa zespołu.

Daniel Bielica na sobotnim treningu razem z Adrianem Lisem dobrze bronili rzuty karne całej naszej grupy. Wybronił bodajże cztery strzały z jedenastu metrów i dzisiaj stanął na wysokości zadania. Mateusz Kuzimski i Konrad Handzlik zmusili go do jeszcze większego wysiłku, przedłużając emocje w tym meczu. Daniel Bielica pokazał, że ma spokój w grze i na pewno to będzie ciekawa para naszych bramkarzy.

podsumował spotkanie trener „Zielonych”, Piotr Tworek

BŁĘKITNI STARGARD – WARTA POZNAŃ 3:3 (0:1, 2:3), k. 4:5
Bramki: 0:1 Jaroch (35. minuta), 1:1 Bochnak (53.), 2:1 Polkowski (62.), 3:1 Krawczun (66.) 3:2 Kuzimski (77.), 3:3 Laskowski (85.)

Karne: 0:1 Mateusz Kupczak, Hubert Krawczun (strzał nad bramką), 0:2 Adrian Laskowski, 1:2 Dawid Polkowski, Mateusz Kuzimski (Mariusz Rzepecki obronił), 2:2 Jakub Ostrowski, 2:3 Bartosz Kieliba, 2:3 Damian Niedojad (Daniel Bielica obronił), Konrad Handzlik (Mariusz Rzepecki obronił), 3:3 Mateusz Bochnak, 3:4 Nikodem Fiedosewicz, 4:4 Oskar Ryk, 4:5 Mariusz Rybicki, Marcin Rajch (Daniel Bielica obronił).

Warta Poznań: Daniel Bielica – Jakub Kuzdra (77. Nikodem Fiedosewicz Ż), Bartosz Kieliba, Mateusz Kupczak, Jakub Kiełb – Adrian Laskowski, Mateusz Czyżycki Ż – Dominik Smykowski (66. Konrad Handzlik Ż), Robert Janicki (66. Kajetan Szmyt), Michał Jakóbowski (54. Mariusz Rybicki) – Gracjan Jaroch (53. Mateusz Kuzimski Ż).

Sędziował Kornel Paszkiewicz z Wrocławia.

źródło: wartapoznan.pl