K U L T U R A

Poznań wspiera Spring Break i lokalną branżę muzyczną

Spring Break  Foto: materiały prasowe

Spring Break, jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, odbędzie się w tym roku w formule umożliwiającej przede wszystkim wsparcie poznańskich artystów, animatorów i klubów muzycznych. Miasto Poznań pozostaje głównym mecenasem nie tylko koncertów, ale i unikatowego programu edukacyjnego.

Od 2014 roku Enea Spring Break Showcase Festival & Conference jest najważniejszą polską imprezą prezentującą wspierającą muzycznych debiutantów – obok największych gwiazd popu, alternatywy i hip-hopu. Formuła krótkich koncertów, rozgrywających się jednocześnie w wielu lokalizacjach, pozwala w ciągu 4 dni pokazać około 150 wykonawców. Licząc na całkowite wygaszenie epidemii kwietniowy termin imprezy został zmieniony na wrzesień.

Festiwal nie ma szansy odbyć się w dotychczasowej trzydniowej formule. Wybraliśmy wariant hybrydowy: koncerty odbywać się będą dwa razy w tygodniu, od września do listopada i będą dostępne zarówno online, jak i dla dozwolonej liczby widzów na żywo. Co najważniejsze – wszystkie odbędą się w Poznaniu – mówi Łukasz Minta z fundacji Fast Forward, która organizuje festiwal.

Spring Break w pełni wspiera politykę miasta, która promuje solidarność z lokalnymi podmiotami, przedsiębiorcami i artystami. Na festiwalu najliczniej zaprezentują się wykonawcy związani z Poznaniem.

Zarówno organizatorzy, jak i Miasto Poznań, które przekazuje najwyższą dotację na wsparcie festiwalu, mają wspólny cel: pomoc dla poznańskich artystów i animatorów sceny muzycznej, w tym klubów muzycznych – mówi Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Kluby muzyczne przez lata nie tyle gościły, co wręcz współtworzyły festiwal. Obostrzenia premiują dziś miejsca największe, mogące pomieścić duże widownie. Ideą Spring Breaka nigdy nie były koncerty halowe, a dzisiejsza sytuacja jest najtrudniejsza dla najmniejszych klubów. Dlatego środki z miasta poprzez festiwal trafić mają właśnie do tych miejsc – zapowiada Łukasz Minta.  

W ciągu najbliższych tygodni poznamy konkretnych wykonawców i miejsca, w których ich zobaczymy. W osobnym komunikacie pojawią się także informacje na temat dotychczas zakupionych karnetów. Już teraz jednak można zaanonsować specjalny projekt edukacyjny miasta i festiwalu.

Wspólnie odpowiemy na potrzebę wzmocnienia kompetencji lokalnych organizatorów i artystów. Spring Breakowi towarzyszyć będzie program edukacyjny, który zaowocuje “Atlasem dla kultury online” – specjalnym, bezpłatnym podręcznikiem wspierającym działania internetowe. Poprzednie wydania Atlasu odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dziś, gdy prawdopodobne są kolejne fale epidemii, chcemy wesprzeć poznańską branżę kulturalną w przygotowaniach do profesjonalnych działań internetowych – deklaruje Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury UMP.

Lista klubów, daty koncertów oraz skład wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu zostaną ogłoszone w sierpniu. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz