Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10 LIPCA

Wolnica Sw. Wojciech 1933  Foto: NAC - domena publiczna

Słońce w znaku Raka

Światowy Dzień Ludności
Święto Narodowe Bahamów. Dzień Niepodległości

Osoby urodzone 10 lipca są niezwykle towarzyskie, mają ujmujący sposób bycia i wdzięk. Natura obdarzyła je poczuciem piękna i estetyki. Jeśli znajdą kogoś dającego im oparcie, bywają znakomitymi partnerami. Zwłaszcza, że samotne bywają lekkomyślne i mało obowiązkowe.

Cytaty na dziś:

– Kto cały świat ceni, nie ceni nikogo. Molier
– Ukochajcie życie, a życie was ukocha. Daniel Stern
– Trzy rzeczy kształtują teologa: medytacja, modlitwa i pokusa. Marcin Luter

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1763 Około godziny 10 rano wybuchł wielki pożar na przedmieściu zwanym [Ch] Waliszewo. Spaliły się dwa browary razem z drewnem przygotowanym na zimę.

Podczas obrony przed rozszerzeniem się ognia zostały ranne dwie osoby, a jedna złamała nogę. Wreszcie za zmiłowaniem Bożym pożar ugaszono, dzięki pełnemu poświęceniu trudowi wielu ludzi.

Od obiadu trwała burza i piorun uderzył w wieże kościoła katedralnego, nie czyniąc żadnej szkody kościołowi, ani wieży. Jedynie zerwane zostały sznury dzwonów i jacyś ludzie spadli ze schodów, przerażeni uderzeniem pioruna.

1767 Moskale mieszkający w osadach Chwaliszewo, Śródka i Zawady i wypasający [konie] w sąsiednich wsiach oraz w Starołęce, o godzinie szóstej odeszli do miasta Swarzędz, razem z towarzyszącymi im kozakami.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005


1910
W Możdżanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego urodziła się Maria Sancja (Janina) Szymkowiak, siostra zakonna, błogosławiona kościoła katolickiego.

Siostra Sancja Foto: http://serafin.over-blog.frJako studentka Uniwersytetu Poznańskiego brała czynny udział w pracach Sodalicji Mariańskiej: w zebraniach, konferencjach, rekolekcjach zamkniętych apostołując dyskretnie i skutecznie.

Znali ją też dobrze różni nędzarze w najbardziej zaniedbanej dzielnicy Poznania w tzw. “Wesołym Miasteczku”, których wspomagała w miarę własnych sił i możliwości.

W Zgromadzeniu Sióstr Serafitek przy ulicy Św., Rocha spełniała różne prace. Była wychowawczynią, nauczycielką, tłumaczką, furtianką, refektarką.

Dla każdego miała dobre słowo i uśmiech, toteż w czasie okupacji jeńcy francuscy i angielscy, którym S. Sancja służyła jako tłumacz nazywali ją Aniołem dobroci, a po śmierci całowali jej martwą rękę i mówili: “Święta Sancja”.

18 sierpnia 2002 roku w Krakowie Jan Paweł II zaliczył ją w poczet błogosławionych

Relikwie Siostry Sancji w Kościele św. Rocha

Relikwie Siostry Sancji w Kościele św. Rocha, foto: TD

1919 Obrady rządu RP z udziałem całego Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej na których ustalono ustrój byłego Zaboru Pruskiego. Podjęto decyzję o utworzeniu Ministerstwa Byłej Dzielnicy Pruskiej

1992 Zmarł w Poznaniu Alfons Klafkowski, prawnik, znawca prawa międzynarodowego publicznego, organizator i pierwszy prezes Trybunału Konstytucyjnego. Rektor UAM.

1992 Sejm powołał na premiera Hannę Suchocką. Powstała koalicja UD, KLD, PPG, ZChN, PL, SLCh i PChD.

1993 Zmarł Teodor Anioła, polski piłkarz, reprezentant Polski (ur. 1993).

Tercet A-B-C Teodor Anioła, Henryk Czapczyk, Edmund Białas Foto: http://k-o-l-e-j-o-r-z.blog.onet.plPrzez niemal całą karierę związany z poznańskim Lechem (1945-1961). W tym zespole tworzył z Edmundem Białasem i Henrykiem Czapczykiem słynny tercet napastników “A-B-C”. Skuteczność w meczach ligowych – 141 bramek w 196 meczach – przyniosła mu przydomek “Diabeł” i trzy tytuły króla strzelców polskiej ekstraklasy (1949, 1950, 1951 – za każdym razem z dorobkiem 20 bramek).

Był jednym z najpopularniejszych zawodników Lecha, kibice uznali go za gracza 75-lecia (1994) oraz sportowca 40-lecia Wielkopolski (plebiscyt “Gazety Poznańskiej”, 1985); w tym ostatnim rankingu Anioła wyprzedził m.in. Wojciecha Fibaka.

Siedem razy wystąpił w meczach reprezentacji narodowej, uzyskując trzy bramki; był również reprezentantem w kadrze narodowej “B”. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener (m.in. Lecha) i urzędnik kolejowy

Tercet A-B-C Teodor Anioła, Henryk Czapczyk, Edmund Białas, fot: : http://k-o-l-e-j-o-r-z.blog.onet.pl

2004 Zmarł prof. Lech Krzyżaniak, archeolog, dyrektor poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

Prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek i Lech Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Archeologicznego, fot. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne Foto: Muzeum Archeologiczne

ZDARZYŁO SIĘ 10 LIPCA

1040 Naga Lady Godiva przejechała konno przez zatłoczony miejski rynek by zmusić swojego męża lorda Leofrica do obniżenia podatków.

1509 Urodził się Jan Kalwin, francuski protestancki duchowny, twórca kościoła ewangelicko – reformowanego. Odrzucał autorytet papieża, hierarchię kościelną, obrzędy i sakramenty, poza chrztem i komunią rozumianymi symbolicznie. Głosił doktrynę predestynacji, zbawienia przez wiarę i rygorystyczną etykę.

1559 Król Francji Henryk II zginął w turnieju rycerskim, spowodowało to zakaz rozgrywania turniejów we Francji. By móc leczyć go skuteczniej natychmiast ścięto czterech przestępców – dzięki temu lekarze mogli odtworzyć uraz, którego doznał król (wbito mu w oko lancę), na ich czterech mózgach.

1660 Sejm polski podjął uchwałę o wypędzeniu z Polski arian (Braci polskich), radykalnego odłamu protestanckiego (nie uznawali bóstwa Chrystusa, byli przeciwnikami wszelkich wojen).

1692 Została powieszona Bridget Bishop, pierwsza kobieta z Salem uznana za czarownicę.

1696 Zmarł Jan III Sobieski, wybitny wódz, hetman wielki koronny, król Polski od 1674. W 1673 roku zwyciężył Turków pod Chocimiem, a dziesięć lat później rozgromił wojska tureckie oblegające Wiedeń.

1871 Urodził się Marcel Proust – francuski pisarz. Ze względu na dolegającą mu astmę, żył w odosobnieniu, co bardzo wpłynęło na jego psychikę, wyostrzając wrażliwość i skłonność do autoanalizy, autor powieści W poszukiwaniu straconego czasu, która uważana jest za jedną z najwybitniejszych w literaturze światowej. (zm. 18.11.1922).

1873 Francuski poeta Paul Verlaine ranił z pistoletu swojego przyjaciela, jednego z największych poetów europejskich XIX w. J.A Rimbauda.

1904 Dmowski i Piłsudski spotykają się przypadkiem na ulicy w Tokio. W tajemnicy przed sobą – pojechali przekonywać rząd japoński: Piłsudski o konieczności wspomożenia przez japończyków ewentualnego powstania antyrosyjskiego w Polsce, Dmowski zaś starał się udowodnić, iż spowodowałoby to tylko ciężkie straty dla Polski, a niewielkie korzyści dla Japończyków. Podczas dziewięciogodzinnej rozmowy Dmowski powiedział do Piłsudskiego: Oczerniał was tu nie będę, ale będę wam przeszkadzał.” Co mu się w dużej mierze udało – Japonia przeznaczyła tylko niewielkie kwoty na broń w zamian za wiadomości o ruchach rosyjskich wojsk.

1925 Urodził się Edmund Niziurski, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, scenarzysta.

1927 Otwarto dla żeglugi Kanał Ogińskiego, który połączył Prypeć z Niemnem.

1928 We Francji wodowano ORP „Wicher” – pierwszego polskiego niszczyciela.

1835 W Lublinie urodził się Henryk Wieniawski, skrzypek i kompozytor. Koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, zyskując sławę jednego z najwybitniejszych skrzypków XIX wieku. Tworzył kaprysy, koncerty, polonezy i mazurki na skrzypce, fantazje na tematy operowe. (zm. 31.03.1880).

1954 Urodził się Neil Tennant, wokalista duetu Pet Shop Boys. Przed założeniem zespołu był dziennikarzem “Smash Hits”. Grupa powstała w 1981 roku, jej drugą połową jest Chris Lowe. Największym przebojem duetu prezentującego synth-pop pozostaje pierwszy singiel – „West End Girls” z 1985 roku. Debiutancki album „Please” zawierał również piosenki „Love Comes Quickly”, „Suburbia”. W następnych latach zespół ugruntował swoją pozycję przebojami „It’s A Sin”, „Always On My Mind”, „Go West”.

1962 Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono pierwszego komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego Telstar-1. Start rakiety nastąpił o godzinie 4:30 czasu miejscowego a już o 7:30 nastąpiło pierwsze połączenie telefoniczne z siedziby firmy AT&T w Maine do wice Prezydenta Lyndon B. Johnson. Również tego dnia nastąpiła pierwsza transmisja obrazu do różnych miejsc w Europie i Ameryce Płn.

1965 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „I Can’t Get No”  (Satisfaction) – The Rolling Stones.

1969 Polska przyjęła francuski system telewizji kolorowej SECAM.

1969 W wypadku samochodowym w wieku 38 lat zginął Bogumił Kobiela, aktor. Grał min. Piszczyka w „Zezowatym Szczęściu”. Był współtwórcą Bim-bomu, studenckiego teatru satyrycznego w Gdańsku.

1972 Alice Cooper otrzymał złotą płytę za album „School’s Out”.

1982 Urodził się Sebastian Mila, piłkarz, reprezentant Polski (Austria Wiedeń, Groclin Grodzisk).

1982 Lista Przebojów Programu 3. Notowanie Nr  12: 1. Maanam  – Espana Forever, 2. Lombard – Ostatni Taniec, 3. The Steve Miller Band – Abracadabra, 4. The Beatles – The Beatles Movie Medley, 5. Scorpions – No One Like You

1985 Coca-Cola Co oznajmiła, że powraca do produkcji Coca Coli według starego przepisu.

1987 W jednej z licznych rodzin Trzeciego Świata urodził się 5 miliardowy obywatel Ziemi.

1989 Ukazał się album Mike’a Oldfielda „Earth Moving”.

1994 Komunista Aleksander Łukaszenko zwyciężył w wyborach prezydenckich na Białorusi. Były premier Leonid Kuczma zwyciężył w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Uzyskał 52 proc. głosów.

Imieniny obchodzą; Aniela, Filip, Witalis, Samson, Amelia Daniel, Malwina

Kobiety o imieniu Amelia są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. Mają szerokie zainteresowania i są ciekawe świata. W ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.

Filip odznacza się dobrocią i szlachetnością. Jest pogodny i dla wszystkich życzliwy. Ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji.

Mężczyzna o imieniu Samson jest dobry, sprawiedliwy, pracowity, szanujący kulturę i doświadczenia
innych. Swą naturą ujmuje ludzi,  jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Witalis jest z natury energiczny, często bywa raptowny. Jest zaradny, postępuje sprawiedliwie. Zbyt wiele uwagi poświęca sobie i własnej karierze. Szanuje tradycje.

Użyte w artykule zdjęcia: http://serafin.over-blog.fr, http://k-o-l-e-j-o-r-z.blog.onet.pl, Muzeum Archeologiczne, TD, , NAC - domena publiczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz