Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 23 GRUDNIA

Puste półki w sklepie na Jeżycach - 1981 Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

23 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

Egipt – Dzień Zwycięstwa

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 23 grudnia są wytrwali, konsekwentni i pewni swoich sił, co pomaga im w realizacji zamierzeń i osiąganiu wielu sukcesów. W stosunku do otoczenia bywają oschli i mało uczuciowi. Zdarza się także, że przybierają maskę obojętności. Byś może dlatego często są bardzo samotni.

Patronką dnia jest św. Wiktoria, dziewica. Zginęła śmiercią męczeńską ok. 300 r., w czasie prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana.

Imieniny obchodzą; Iwona, Sławomir, Wiktoria Anatola, Anatolia, Bazylides, Dagobert, Ewaryst, Ewarysta, Gelazy, Mardoniusz, Mina, Saturnin, Serwul, Teodul, Torlak

Cytaty na dziś:
• Na pomysły wpadamy często. Znacznie rzadziej na rozwiązanie. Zbigniew Waydak
• Pamięć jest rzeczą bardziej niebezpieczną niż wyobraźnia. Kazimierz Brandys

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1905 Urodził się Wiktor Buchwald, muzyk i kompozytor. W roku 1929 został zaangażowany jako kapelmistrz do Teatru Wielkiego. Współtwórca, kompozytor i wykonawca wielu ilustracji muzycznych sztuk w Teatrze Polskim i słuchowisk radiowych. Laureat Nagrody Miasta Poznania w 1986 roku.

1924 Urodził się Jarosław Maciejewski, filolog polski, profesor UAM.

Profesor Jarosław Maciejewski Foto: www.poznan.plPełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego UAM, prorektora do spraw studenckich, dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Aktywnie uczestniczył w pracach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich oraz Komisji Nazewnictwa przy Prezydencie Miasta Poznania. Zmarł 28 października 1987 r.

Jest współautorem ksiązki “Poznański Czerwiec 1956”, która w 1991 roku została wyróżniona Nagrodą Naukową Miasta Poznania.  Książka ta jest – jak napisali jej redaktorzy – “pierwszą próbą zebrania i podsumowania wiadomości oraz refleksji o tak zwanych wypadkach poznańskich”.

Dodatkowych materiałów dostarczyli redaktorom adwokaci i sędziowie biorący udział w procesach z tamtych lat oraz wiele innych osób zaangażowanych w sprawę określoną hasłem: “ocalić od zapomnienia”. Autorzy książki przekazali honorarium za jej pierwsze wydanie na konto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 pragnąc poprzeć ideę jego budowy.

1945 W Poznaniu urodziła się Krystyna Kofta pisarka, autorka książki “Wióry” – obrazu Poznania lat 50.tych.

Krystyna Kofta

Kofta, zamykając akcję Wiórów w scenerii niewielkiego poznańskiego podwórka i oddając głos dzieciom, powiedziała więcej o Polsce lat stalinizmu i genezie Czerwca’56 niż niejedno opasłe dzieło historyczne.

W roku 2013 ukazała się autobiografia Krystyny Kofty zatytułowana Kobieta zbuntowana. O Poznaniu autorka napisała w niej tak: “Poznań lubię, to moje podwórko, ulice Asnyka, Sienkiewicza, Wielka, Winiary, których już nie ma, są tylko w moich książkach, Pocztowa, z pustym miejscem po spalonej kamienicy. Kiedyś stał tam kiosk, ojciec pokazywał mi go na spacerze, o, tu była nasza fabryka, potem odkryto tam fragmenty starych murów, zoo przy Zwierzynieckiej, nawet nie wiem, czy jeszcze istnieje, podobno jest też nowe zoo, na Krańcowej, dom i ogród Berezowskich, ulicę Kantaka, gdzie mieszkaliśmy, gdy urodził się Wawrzynek.

Lubię powolność tego miasta wspomnień, a jednak to miasto pamięci, bez możliwości powrotu”

1954 Otwarto wyremontowane kino Apollo. Na pierwszym seansie widzowie mogli zobaczyć film „Autobus odjeżdża o 6:20” z Aleksandrą Śląską i Jerzym Duszyńskim.

1998 W przededniu rocznicy urodzin Adama Mickiewicza na dziedzińcu budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk dokonano odsłonięcia repliki pomnika Wieszcza, stojącego kiedyś przy kościele św. Marcina.

ZDARZYŁO SIĘ 23 GRUDNIA

1595 W Brześciu nad Bugiem biskupi Kościoła prawosławnego z terenów wschodnich Rzeczypospolitej przystąpili do Unii z Kościołem rzymskokatolickim. Akt zjednoczenia został następnie podpisany w Rzymie przez biskupów obrządku wschodniego: Hipacego Pocieja i Gryla Terleckiego oraz zatwierdzony przez papieża Klemensa VIII. W Kościele unickim zwanym grekokatolickim lub bizantyńskim został zachowany w liturgii język narodowy (w tym czasie, po Soborze Trydenckim, w Kościele zachodnim obowiązywał w liturgii język łaciński).

Cerkwia Sw. Mikołaja w Brzesciu, gdzie podpisano Unię Foto: rycina z XIII wieku / cc

1690 John Flamsteed obserwował Uran, nie zdając sobie sprawy ze swojego odkrycia.

1777 Urodził się Aleksander I, rosyjski car i król Polski.

1784 Decyzją Kongresu Kontynentalnego stolicą Stanów Zjednoczonych został wybrany Nowy Jork (do 1790 roku).

1790 Urodził się Jean François Champollion, francuski egiptolog. Przy pomocy kamienia z Rosette pierwszy rozszyfrował hieroglify.

1831 Z powodu ran odniesionych w walce z wojskami carskimi zmarła Emilia Platter, bohaterka powstania listopadowego.

1888 Holenderski malarz Vincent van Gogh pozbawił się ucha.

Van Gogh Foto: cc/autoportret

1896 Urodził się Giuseppe Tomasi di Lampedusa – włoski pisarz. Autor m.in. przeniesionej na ekran powieści “Lampart”. Zmarł 23 lipca 1957 roku.

1922 BBC rozpoczęło nadawanie dzienników radiowych.

1935 Premiera filmu Manewry Miłosne. Reżyseria Jan Nowina – Przybylski, Konrad Tom. Muzyka: Henryk Wars. Obsada: Tola Mankiewiczówna, Loda Halama, Mira Zimińska, Aleksander Żabczyński, Ludwik Sempoliński, Adam Aston.

1937 Urodziła się Maja Komorowska, aktorka, pedagog. Grała m.in. u Zanussiego, w filmach: “Za ścianą”, “Stan posiadania”. Jedną z jej ostatnich kreacji była rola w filmie “Cwał”.

1945 Urodziła się Krystyna Kofta, polska pisarka.

1947 Amerykanie John Bardeen, Walter H. Brattain i William Shockley z Bell Labs zbudowali tranzystor.

1953 Były szef sowieckich tajnych służb specjalnych Ławrientij Beria i sześciu jego współpracowników zostało skazanych na śmierć i rozstrzelanych.

1954 Wydano dekret rządowy, który z dniem 1 stycznia 1955 r. zniósł Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

1964 W Evanston (Illinois) urodził się Eddie Vedder (właśc. Edward Louis Severson III), wokalista i gitarzysta grupy Pearl Jam. Gra również na akordeonie, harmonijce ustnej i jest autorem większości tekstów.

1970 Józef Cyrankiewicz przestał być premierem, funkcję tę objął Piotr Jaroszewicz.

1977 Urodził się Agnieszka Frykowska, polska modelka, aktorka.

1981 Prezydent USA Ronald Reagan ogłosił wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec PRL.

1989 W Rumunii utworzono Tymczasową Radę Obrony Narodowej, która ogłosiła odsunięcie od władzy Nicolae Ceausescu i przejęcie rządów przez Front Obrony Narodowej.

1995 Aleksander Kwaśniewski zaprzysiężony został na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

1999 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Smooth” – Santana feat. Rob Thomas; US Top Album: “All The Way… A Decade of Song” – Celine Dion.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Somethin’ Stupid” – Robbie Williams & Nicole Kidman; UK Top Album: “Swing When You’re Winning” – Robbie Williams.

Imieniny obchodzą; Iwona, Sławomir, Wiktoria Anatola, Anatolia, Bazylides, Dagobert, Ewaryst, Ewarysta, Gelazy, Mardoniusz, Mina, Saturnin, Serwul, Teodul, Torlak

Wiktoria to kobieta wszechstronnie utalentowana, a zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych. Dzięki swej pracowitości i uporowi, z jakim dąży do celu, Wiktoria zwycięża w wielu trudnych sprawach. Obdarzona wielką intuicją i autorytatywnym charakterem, potrafi być tolerancyjna i skłonna uznawać racje innych. Kocha przyrodę, a miłość ceni najwyżej ze wszystkich uczuć.

Iwona jest obdarzona silną wolą oraz często niebezpiecznymi ambicjami. Osoby o tym imieniu mają niełatwy charakter, są materialistkami, lubią pieniądze i zaszczyty. Są bardzo subiektywne i niesłychanie przekorne. Cechuje je wyjątkowa aktywność.

Użyte w artykule zdjęcia: www.poznan.pl, rycina z XIII wieku / cc, cc/autoportret, wkipedia, fotopolska, Stanisław Wiktor / Cyryl

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Listopada 30th 2020, poniedziałek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • WT 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 4
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 5
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 6
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %