Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 22 GRUDNIA

Slowackiego miejski osrodek zdrowia Foto: Ksiaga Pamiątkowa Miasta Poznania - rok 1929

22 GRUDNIA

Hiszpania – Loteria Świąteczna (Lotería de Navidad)
Dzień Wujka

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 22 grudnia mają chłonny, twórczy umysł i duże ambicje życiowe. Wierzą we własne siły, a w dążeniu do celu są cierpliwe i wytrwałe. Do działania często mobilizuje je zazdrość o to, że innym powodzi się lepiej

Patronką dnia jest św. Franciszka Ksawera Cabrini, zakonnica urodzona w Lombardii w 1850 r. Ze względu na słaby stan zdrowia nie została przyjęta do zakonu.

Wówczas z kilkoma towarzyszkami założyła nowe zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego. Ich pierwszy dom zakonny powstał w Rzymie. Papież Leon XIII, który zatwierdził ich regułę, zalecił im prowadzenie działalności duszpasterskiej wśród włoskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych.

W 1888 r. Franciszka wraz z kilkoma towarzyszkami udała się za ocean. Prowadziły tam katechizację, pracowały w szpitalach, więzieniach i wśród ubogich. W późniejszych latach swoją działalnością objęły Chiny oraz kraje afrykańskie. Franciszka zmarła w Chicago w 1917 r. Kanonizowana przez papieża Piusa XII w 1946 r.

Cytaty na dziś:

• Los jest ślepy, ale trafia bez pudła. Włodzimierz Ścisłowski.
• Od noszenia ciężarów wyrabiają się muskuły, od słuchania radia wyrabiają się uszy. Bogdan Brzeziński

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1881 W Warszawie urodził się Szczepan Jeleński, inżynier i pisarz, popularyzator nauki, poznański księgarz.

LilavatiW okresie międzywojennym był dyrektorem “Księgarni św. Wojciecha” w Poznaniu. Jego książki popularyzujące matematykę (Lilavati i Śladami Pitagorasa) były prekursorskie i są nadal wznawiane. Uprawiał też publicystykę o tematyce religijnej (O siódmej godzinie – opowieść ewangeliczna, Woda żywa, Mała Miriam).

Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Zmarł 27 maja 1949 w Poznaniu.

1920 Dominikański kościół i kaplicę przy ulicy Szewskiej wraz z pozostałościami klasztoru przejęli ojcowie jezuici.

W 1833 roku rząd pruski wydał nakaz kasaty klasztorów, w tym także dominikanów, znajdujących się na terenie dawnych ziem polskich. Południowe skrzydło poznańskiego założenia oddano wówczas administracji kościelnej, natomiast zachodnie wraz z kaplicą Matki Bożej Różańcowej przekazano bractwu różańcowemu.

Skrzydło wschodnie i północne rozebrano ostatecznie przed rokiem 1868 tworząc miejsce pod nowy budynek arsenału artyleryjskiego. W 1901 roku pomieszczenia skrzydła południowego zaadaptowano na potrzeby Towarzystwa Trzeźwości i czytelnię katolicką. Zamknięto arkady loggi i wstawiono w nie okna, a barokowy wystrój elewacji usunięto. [Źródło: Karolina Pachuta, Beata Pietrzak, Dawny klasztor dominikanów w Poznaniu, Kronika Miasta Poznania, nr 3/2017, s. 32]

1965 Henryk Łowmiański, profesor historii średniowiecznej oraz Witold Trąmpczyński, profesor ekonomii politycznej zostali doktorami honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1998 Po przeprowadzonych próbach wytrzymałościowych (l0 grudnia) i półtorarocznym remoncie otwarto most Dworcowy.

W samo południe władze miasta w obecności biskupa Fortuniaka, który most poświęcił, dokonały przecięcia wstęgi, oddając 203-metrowy most do użytku. Most ma dwie jezdnie, dwa torowiska tramwajowe, dwie windy oraz schody.

Most Dworcowy Foto: fotopolska.eu

Most Dworcowy w okresie międzywojennym

Most Dworcowy w okresie międzywojennym

1998 Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku pierwsze mieszkania czynszowe przy ul. Murawa.

1998 Na dwa dni przed Wigilią łaźnia miejska przy ul. Słowackiego udostępniła swoje wanny, a także mydło i szampon za darmo. Z bardzo pożytecznego prezentu skorzystało aż 200 osób.

Łaźnia przy Słowackiego zamknięta została w 2010 roku.

Łaznia miejska przy Slowackiego Foto: poznanskiekamienice.plJeżyckie łazienki zostały wybudowane na podstawie projektu inżyniera Władysława Czarneckiego, znakomitego miejskiego architekta, w 1925 roku. Była to jego pierwsza praca w Poznaniu, pierwsze zadanie zlecone przez miasto, o tyle ciekawe, że połączone z budową sąsiedniego ośrodka zdrowia.

On sam tak je wspominał .„Zaproponowałem, aby łazienki umieścić w oddzielnym budynku w głębi parceli, co ułatwiło rozwiązanie i zostało uznane za słuszne. Obejrzałem istniejące łazienki, ich zalety i wady, stosunek natrysków do wanien, utrzymanie czystości, a potem opracowałem program. W ogóle wiedziałem i wyczuwałem, że wszyscy interesują się nie tyle tym projektem, co nowym architektem w pracowni. Chcieli wiedzieć, kto zacz i co potrafi zaprojektować. Zdaje się, że nie zawiodłem ich oczekiwań. Projekt został zaaprobowany. Kazano mi zrobić plany 1:100 i przedłożyć je magistratowi i radzie miejskiej do uchwalenia. [Źródło: www.poznanskiekamienice.pl]

2005 Poznaniak, Marek Ziółkowski wybrany został na stanowisko wicemarszałka Senatu. Ponownie funkcję te sprawował w kolejnej parlamentarnej kadencji 2007 – 2011

ZDARZYŁO SIĘ 22 GRUDNIA

1541 W Bazylei otwarto oficynę drukarską, pierwszą w Europie drukarnię ksiąg naukowych. Tam w 1554 roku wydano dzieło “O poprawie Rzeczpospolitej” Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

1778 Zmarł Simon Mathurin Lantara, francuski malarz. Ksiądz próbował pocieszyć umierającego: “Raduj się, synu, bo już wkrótce będziesz patrzył Panu Bogu prosto w twarz przez całą wieczność”. Artysta odpowiedział przygnębiony: “Zawsze prosto w twarz, a nigdy z profilu!”.

1840 Adam Mickiewicz rozpoczął w College de France wykłady o literaturze słowiańskiej.

1885 W Japonii utworzono po raz pierwszy gabinet rządowy na wzór europejski.

1900 Uroczysta msza święta w kościele św. Krzyża w Warszawie uświetniła zakończenie obchodów roku jubileuszowego 25 – lecia pracy artystycznej Henryka Sienkiewicza. Właściwa uroczystość odbyła się zaraz potem w Ratuszu, gdzie wzruszonemu jubilatowi wręczono akt własności majątku Oblęgorek, daru od narodu, cztery księgi z nazwiskami i podpisami ofiarodawców oraz dary od stowarzyszeń, między innymi złote pióro wysadzane diamentami.

1925 W Nowym Jorku utworzono Fundację Kościuszkowską, polsko-amerykańską instytucję kulturalno-oświatową.

1930 Polski myśliwiec PZL P-6, pilotowany przez Bolesława Orlińskiego, wzbudził sensację na międzynarodowym lotniczym salonie w Paryżu. Samolot został uznany za najlepszy w swojej kategorii.

1949 Urodzili się Robin i Maurice Gibb, wokaliści i gitarzyści The Bee Gees. Grupa może pochwalić się takimi hitami jak „Staying Alive”, „Night Fever” oraz kompozycjami dla Barbry Streisand, Dionne Warwick oraz Diany Ross.

1952 W USA opublikowano raport Komisji Izby Reprezentantów dotyczący zbrodni katyńskiej. Uznawał winę Związku Radzieckiego za udowodnioną. Komisja zaleciła przedstawienie sprawy w ONZ i wniesienie skargi przeciwko ZSRR do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

1957 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów “April Love” – Pat Boone.

1960 Sejm PRL uchwalił poprawkę w Konstytucji, określając liczbę posłów na 460.

1962 Urodził się Ralph Fiennes, brytyjski aktor.

1971 Urodził się Xawery Żuławski, polski reżyser filmowy.

1972 W Paryżu urodziła się Vanessa Paradis (nazywana Brigitte Bardot lat 90.), aktorka francuska. Znana z przeboju “Joe le Taxi” (1988). Zagrała także role kobiety wampa w filmie “Biały ślub”, za która otrzymała nagrodę Cezara (francuski odpowiednik Oscara).

1978 W Nigerii urodził się Emmanuel Olisadebe, czarnoskóry piłkarz, reprezentant Polski.

1984 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Like A Virgin” – Madonna. Magazyn Billboard uznał te piosenkę za nagranie roku.

1989 Brama Brandenburska w Berlinie została ponownie otwarta.

1989 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Another Day In Paradise” – Phil Collins.

1990 Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie insygnia władzy prezydenckiej II RP oraz oryginał Konstytucji RP z 1935 roku.

2000 Profesor Leszek Balcerowicz został wybrany przez Sejm prezesem Narodowego Banku Polskiego.

2000 W zamku Skibo w szkockiej miejscowości Dornoch odbył się ślub Madonny i 32-letniego angielskiego reżysera Guy’a Ritchiego. Druhną panny młodej była słynna aktorka Gwyneth Paltrow, zaś suknię ślubną zaprojektowała Stella McCartney – córka Paula. Wokalistka przedsięwzięła nadzwyczajne środki ostrożności. Dziennikarze przez pewien czas nie byli pewni, co się dzieje w zamku. O zawarciu związku zapewniła ich dopiero Susan Brown, która udzielała ślubu. Dzień wcześniej, w zabytkowej katedrze w Dornoch został ochrzczony Rocco Ritchie – czteromiesięczny syna Madonny i Guy’a. Jest to drugie małżeństwo Madonny. Wcześniej była związana z amerykańskim aktorem Seanem Pennem.

2001 W wieku 44 lat zmarł na serce Grzegorz Ciechowski. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Toruniu. Debiutował w 1981 roku jako lider nowofalowego zespołu republika. Zmienił oblicze naszego rocka z posthipisowskiego na nowofalowy. Republika, z która Ciechowski nagrał dwa bestsellerowe albumy rozpadła się w 1986 roku. Ciechowski rozpoczął solową karierę jako Obywatel G.C. W latach 90 był też producentem płyt debiutujących artystów m.in. Atrakcyjnego Kazimierza, Kasi Kowalskiej i Justyny Steczkowskiej oraz autorem muzyki filmowej „Wiedźmin”.

Imieniny obchodzą: Franciszka, Honorata i Zenona, Dobrosułka, Drogomir, Dziesława, Dziwisław, Flawian, Gryzelda, Ischyrion, Judyta, Ksawera, Luboradz

Franciszka to kobieta szlachetna, wrażliwa na ludzkie krzywdy, energiczna w działaniu. Często ciężkie życie, uprzyjemnia żartobliwym traktowaniem dolegliwości, ceni poczucie humoru u innych. Sporo czasu przeznacza na sprawy społeczne. Wysoko ceni rodzinę i dom. Jest dobrą matką.

Honorata jest osobą szanowaną i budzącą respekt. Ceni cnoty i dobre obyczaje. Stała w przekonaniach, lubi prowadzić dysputy na temat ludzkich słabostek. Skłonna radzić innym, lecz sama nigdy rad nie przyjmuje. Lubi wolność myśli, słowa i czynu. Ma skrupulatny sposób myślenia. Nie uznaje rozwodów.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, poznanskiekamienice.pl, internet, Ksiaga Pamiątkowa Miasta Poznania - rok 1929

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Listopada 27th 2020, piątek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • SOB 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %