Minimalna porażka Enei z Pszczółkami 74:78

Enea AZS Poznań – Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 7  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Enea AZS Poznań – Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 74:78 - Poznań 14.12.2019 r.

Po niezwykle emocjonującym meczu dwóch AZS-ów minimalnie lepszy okazał się ten z Lublina. Enea AZS Poznań przegrywa z Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 74:78.

Akademiczki z Poznania rozpoczęły spotkanie bardzo skoncentrowane wychodząc szybko na kilku-punktowe prowadzenie. Wynik otworzyła celnym layupem z kontry Milana  Zivadinović, która w całym meczu zagrała na 11 punktów i 10 asyst. Pierwsza kwarta, tak jak cały mecz, obfitowała w dużą ilość fauli. Już w 5 minucie meczu najpierw środkowa z Lublina Briana Day opuściła boisko z 3 faulami, a po minucie na ławce usiadła z 3 faulami środkowa z Poznania Ginette Mfutila. Zespoły szybko przekroczyły limity 5 fauli i zawodniczki z obu stron często stawały na linii rzutów wolnych.  Enea AZS grała bardzo skutecznie zarówno w obronie, jak i w ataku stąd zasłużenie wygrała pierwszą kwartę 18:15.

Druga część meczu to praktycznie punkt za punkt. Oba zespoły były bardzo zdeterminowane i grały bardzo agresywnie. Faworyzowane Pszczółki pierwszy raz wyszły na prowadzenie 24:22 w 13 minucie meczu, kiedy Day rzuciła 2 punkty spod kosza. Jednak szybka odpowiedź poznanianek, a dokładnie trzypunktowy rzut Lei Miletić wyprowadził Enea AZS na ponowne prowadzenie. Do końca pierwszej połowy żaden zespół nie mógł odskoczyć na wyższe prowadzenie, które przechodziło raz na jedną raz na drugą stronę. Ostatecznie to poznanianki schodziły do szatni z 4 punktową przewagą.

W trzeciej kwarcie swój koncert na boisku rozpoczęła rozgrywająca Enea AZS –  Zakyia Saunders. Grała pod koszem i na obwodzie, skutecznie obsługując koleżanki. Zakyia była najskuteczniejszą zawodniczką gospodarzy, zdobywając w całym meczu 22 punkty. Do tego dołożyła 8 asyst, 2 przechwyty i 3 zbiórki. Akademiczki zarówno z Poznania, jak i z Lublina w tej części spotkania grały bardzo skutecznie. Kwarta skończyła się wysokim wynikiem 26:29 dla Pszczółek, jednak to Enea AZS przed ostatnią kwartą miała 1 punktową przewagę (64:63). Pod koniec trzeciej kwarty ławkę trenerską musiał opuścić trener Elmedin Omanić, ukarany 2 faulami technicznym. Stery w zespole gospodyń przejął asystent Marek Lebiedziński.

Na początku czwartej kwarty to Poznanianki zdobyły 4 punkty z rzędu, kiedy faulowana Mfutila trafiła osobistego i „trójkę” dołożyła Miletić. Enea AZS wygrywała wówczas 68:63. Jednak wówczas lublinianki za sprawą najskuteczniejszej w swoich szeregach Alexis Peterson zaczęły odrabiać straty, wychodząc na niewielkie prowadzenie. Nie oddały go już do końca meczu, choć poznanianki miały jeszcze w końcówce szansę doprowadzić do dogrywki. Jednak nie zdołały oddać rzutu do kosza i straciły piłkę faulując Peterson. Ta wykorzystała 2 rzuty osobiste ustalając wynik spotkania 74:78. Rozgrywająca z Lublina zagrała na świetnej skuteczności z gry: 3/5 za 2punkty, 3/6 za3 i 12/14 za1 punkt. Miała przy tym 6 asyst i 5 zbiórek.