KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 22 WRZEŚNIA

Autor: Tomasz Dworek. Poznań, 22 Września 2019

22 WRZEŚNIA

Święto Narodowe Mali. Rocznica proklamowania niepodległości.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzony 22 września obserwuje bacznie życie zewnętrzne i wyprowadza z obserwowanych faktów umiejętnie swe wnioski. Jest materialistą, ale nie wątpi w istnienie ducha, nie ma po prostu czasu na rozmyślania o rzeczach niewidzialnych. Wszystko chce dostosować do zwykłego, codziennego, przeciętnego życia. Potrafi się opanować, jest spokojny, staranny, ostrożny, przewidujący a jednocześnie bardzo czynny, zręczny, wynalazczy, pełen taktu nie rozprasza się, lecz całą swą uwagę skupia na cele zasadnicze. To człowiek do wszelkich interesów, bardzo dzielny w życiu praktycznym. Metodyczny, pilny, inteligentny- posiada niezwykle silnie rozwinięte zdolności rozróżniania, rozpoznawcze i analityczne.

Patronem dnia jest św. Maurycy, oficer rzymski oraz żołnierze jego Legionu zwanego tebańskim. Ponieważ odmówili składania ofiar pogańskim bożkom (wszyscy byli chrześcijanami), zostali na rozkaz cesarza Maksymian zamordowani (III w.). W skarbcu katedralnym na Wawelu przechowywana jest włócznia św. Maurycego, którą otrzymał Bolesław Chrobry w darze od cesarza Ottona III w Gnieźnie w 1000 r.

Cytaty na dziś:

•    Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.  Stanisław Jerzy Lec
•    Są prawdy, które – wypowiedziane przedwcześnie – potęgują jedynie swą fatalną żywotność. Leon Kruczkowski.
•    Obowiązkowa przyjemność jest nieprzyjemnym obowiązkiem. Bolesław Paszkowski

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1513 Zmarł  Paweł Walkier, kupiec i krojownik sukna, poznański ławnik, rajca dożywotni i burmistrz w latach 1495-96, 1500, 1501, 1502 . Mieszkał od 1492 r. w kamienicy przy rynku (drugiej od obecnej ul. Rynkowej), obok rajcy dożywotniego Mikołaja Ruczla.

1949 Odkryto nową planetoidę (1572), której w 1951 roku nadano nazwę Posnania.

To planetoida z pasa głównego planetoid okrążaja Słońce w ciągu 5 lat i 171 dni w średniej odległości 3,1 j.a. Została odkryta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez Jerzego Dobrzyckiego i Andrzeja Kwieka. Nazwa planetoidy pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Poznań. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1572). [Źródła za wikipedią: Katalog opracowanych pozycji komet, planet i planetoid 1924-1994 r., Obserwatorium Astronomiczne UAM, Poznań 1995, str. 60, Lutz D. Schmadel, Dictionary of Minor Planet Names, Springer, 2012, str.121]

1969 Otwarcie pierwszej placówki handlowej w wieżowcach Centrum przy ulicy Armii Czerwonej (dziś Św. Marcin) w Poznaniu – domu handlowego Alfa.

Św. Marcin, poczatek lat 70-tych Foto: fotopolska.eu

1975 Na teren Zakładów Spirytusowych przy ul. Bóżniczej, około godziny 4 nad ranem, w nie wyjaśniony sposób dostał się łoś. Obezwładnione zwierzę odtransportowano w końcu do Ogrodu Zoologicznego na Białej Górze.

1978 W Sali Kominkowej Pałacu Kultury kierownictwo produkcji filmu Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europu skupowało przedmioty codziennego użytku i zbytku wyprodukowane przed rokiem 1900, będące wyposażeniem mieszkań, sklepów, kwiaciarń i restauracji (np.: meble, tkaniny, szkło, porcelanę, bibeloty oraz garderobę i jej akcesoria. wachlarze, koronki, pasmanterię) [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, nr 2/1979]

1987 Plenarne posiedzenie Komitetu Dzielnicowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Stare Miasto poświęcone “Zadaniom staromiejskiej organizacji partyjnej w pracy ideowo-wychowawczej i masowo-politycznej wśród załóg pracowniczych”.

Referat wprowadzający do dyskusji przedstawił przewodniczący Komisji Ideologicznej Tadeusz Komorowski. Plenum, któremu przewodniczył I sekretarz Komitetu Dzielnicowego Romuald Łukaszewski, podjęto uchwalę zalecającą wszystkim ogniwom partyjnym oraz partyjnym członkom kierownictw zakładów pracy stosowanie wskazanych w trakcie obrad form szkolenia ideologicznego i wiązanie go z popularyzowaniem zagadnień ekonomicznych wśród załóg.

2000 Gościem honorowym obchodów l0-lecia działalności edytorskiej Domu Wydawniczego Rebis był bardzo popularny w Polsce pisarz amerykański Jonathan Carroll. Autor m.in. “Drewnianego morza” i “Zaślubin patyków” spotkał się w Poznaniu z liczną grupą swoich, przede wszystkim młodych, czytelników.

ZDARZYŁO SIĘ 22 WRZEŚNIA

496 W katedrze w Reims król Gallów Chlodwig przyjął chrzest.

1290 Urodził się Bilbo Baggins, (według ery Shire).
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image

1396 Wojska chrześcijańskie zostały pokonane przez armię turecką dowodzoną przez sułtana Bajazeta w bitwie pod Nikopolis.

1711 Francuzi rozpoczęli okupację Rio de Janeiro.

1735 Robert Walpole został pierwszym brytyjskim premierem urzędującym przy Downing Street 10.
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image

1791 Urodził się Michael Faraday, angielski fizyk i chemik. Odkrywca indukcji elektromagnetycznej, sformułował prawo elektrolizy. Jeden z najwybitniejszych uczonych XIX stulecia.

1862 Prezydent USA, Abraham Lincoln wydał akt wyzwoleńczy – wszyscy niewolnicy stali się ludźmi wolnymi.

1929 Do Polski sprowadzono prochy Joachima Lelewela.

1932 W Oberhasli w Szawajcarii oddano do użytku najwyższą tamę w ówczesnej Europie, zaprojektowaną przez Gabriela Narutowicza.

1947 Rozpoczęcie konferencji 9 partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie. Utworzenie Biura Informacyjnego Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1955 W Anglii rozpoczyna działalność pierwsza komercyjna telewizja (ITV).

1957 W Warracknabeal w Australii urodził się Nick Cave czyli Nicholas Edward Cave, wokalista, kompozytor i aktor. W latach 1977-1983 był liderem grupy Birthday Party. W 1984 roku zadebiutował z nowym zespołem – Bad Seeds – albumem „From Here To Eternity”.
YouTube Preview Image

1965 Supremes nagrały piosenkę „ I Hear A Symphony”.
YouTube Preview Image

1981 Zainaugurowano działalność TGV francuskich szybkich kolei na trasie Paryż – Lyon.

1984 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Missing You” – John Waite.

1989 Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Zrzeszenie Studentów.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „(Everything I Do) I Do It For You” – Bryan Adams. Piosenka spędziła na topie 12 tygodni z rzędu bijąc tym samym wszelkie rekordy pobytu non stop na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii.

1997 Elton John nagrał piosenkę “Candle in the Wind 1997” poświęconej księżnie Dianie.
YouTube Preview Image

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Just Like A Pill” – Pink; UK Top Album: “Illumination” – Paul Weller.
YouTube Preview Image

Imieniny obchodzą; Maurycy, Tomasz, Joachim

Tomasz, imię wywodzi się z aramejskiego słowa te’ oma co dosłownie oznacza „bliźniak”

Znani imiennicy: Tomasz, jeden z dwunastu apostołów, Tomasz z Akwinu, największy systematyk myśli chrześcijańskiej, Tomasz Morus, Tomasz Andrzej Łubieński, generał, od czerwca 1831 szef Sztabu Głównego w powstaniu listopadowym, Tomasz Maruszewski, jakobin polski, działacz Kuźnicy Kołłątajowskiej, Tomasz Wawrzecki, Najwyższy Naczelnik w powstaniu 1794 po klęsce pod Maciejowicami.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac., niem. Thomas, wł. Tomamaso, hiszp. Tomas, ros. Foma.
•    Lepszy To – masz niż nie masz.
•    Nie powiadaj Toma, co się dzieje doma.
•    Wolnoć Tomku, w swoim domku.

Tomasz jest mężczyzną bardzo praktycznym o wielkim i szlachetnym sercu oraz umyśle otwartym na ciekawostki. Jest doskonałym handlowcem, biznesmenem, żołnierzem i dziennikarzem. Lubi sztukę i wszystko co piękne. Jego patronem jest św. Tomasz, jeden z apostołów, rybak z Galilei, który rzucił swe rybackie sieci i poszedł za Chrystusem. Św. Tomasz słynie ze swego niedowiarstwa; dopiero, gdy dotknął chrystusowych ran uwierzył w jego nieśmiertelność.
Szczęśliwy kolor Tomasza to kolor niebieski, a szczęśliwe zwierzę to kot.

Maurycy jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Pierwotne oznaczało “człowieka pochodzącego z Mauretanii”, kraju w północno zachodniej Afryce, w starożytności obejmującego także dzisiejsze Maroko. Człowiek o tym imieniu jest dobrym kupcem, przemysłowcem lub też finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny, zawsze zajęty. Można polegać na jego słowie, choć ma zmienne usposobienie.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, CYRYL, Władysław Rut, internet

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (2)

  1. w 1989 sąd nie tylko zarejestrował Zrzeszenie studentów ale też nauczycieli co ułatwiło szkołom publikacje w gazetach oferty pracy. Dlatego też nauczyciele języków obcych w tym francuski w Poznań zaczeli wyjeżdżać do pracy do Francji aby rozpocząć prace […]

  2. W kwestii biografii św. Maurycego – został zamordowany na rozkaz cesarza MAKSYMIANA. Cesarz Maksymilian to jakby troszkę inna epoka…