XIII Memoriał Józefa Moczyńskiego

XIII Międzynarodowy Turniej ZapaśniczyMemoriał Józefa Moczy  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

W miniony weekend na matach KS Sobieski Poznań odbył się międzynarodowy turniej zapaśniczy – XIII Memoriał Józefa Moczyńskiego w zapasach stylem klasycznym. W imprezie udział wzięło 167 zawodników z 19 klubów, reprezentujących sześć państw – Polskę, Litwę, Łotwę, Czechy, Holandię i Danię.

Turniej był kolejną już okazją do uczczenia pamięci Józefa Moczyńskiego, założyciela klubu i wieloletniego prezesa.

Józef Moczyński urodził się 6 czerwca 1925 roku w Poznaniu. Z jego inicjatywy w 1985 roku została utworzona Sekcja Zapaśnicza przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która rok później została przemianowana na Klub Sportowy Sobieski Poznań. Do 2006 roku pełnił funkcję prezesa. Przez 20 lat legitymował się najwyższą kategorią sędziowską – E. Sędziował Igrzyska olimpijskie w Rzymie i Monachium. Na Mistrzostwach Świata i Europy sędziował dwunastokrotnie. Przez sześć kadencji był prezesem Okręgowego Związku Zapaśniczego w Poznaniu. Pełnił szereg ważnych funkcji w Polskim Związku Zapaśniczym.

Z dobrej strony w zawodach zaprezentowali się zawodnicy KS Sobieski Poznań, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Indywidualnie złoty medal w kategorii 38 kg wywalczył dla klubu Michał Wojciechowski. W gronie medalistów znaleźli się także Krzysztof Szukała i Kamil Pieniak, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w kategorii 62 kg. Podium uzupełnił reprezentujący Holandię Robertico Mac Donald, uczestnik mistrzostw Europy i mistrzostw świata 2019.

W kategorii 85 kg srebrny medal zdobył Sebastian Warchoł, który w finałowej walce przegrał z Vadimsem Komisarovsem z Litwy.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.