Black Roses Posnania zmierzyły się z Richmond w swoim pierwszym meczu rugby XV

Black Roses Posnania - Richmond FC 12:37 - Poznań 17.08.2019 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Black Roses Posnania - Richmond FC 12:37 - Poznań 17.08.2019 r.

Zawodniczki Black Roses w ramach przygotowań do International Rugby Challenge rozegrały mecz w rugby XV z pięciokrotnym mistrzem angielskiej Premiership – Richmond Women. Dla poznanianek był to pierwszy w ich historii mecz w piętnastoosobowej odmianie rugby. Mecz był zwieńczeniem wspólnego obozu przygotowawczego obu drużyn, który miał miejsce w ten weekend w Poznaniu.

Prowadzona przez trenera Mike’a Panaho drużyna Richmond Women jest jedną z czołowych angielskich drużyn kobiecych. W ubiegłym sezonie zajęła 7. miejsce w angielskiej Premiership. Pojedynek na boisku z zawodniczkami tej klasy z całą pewnością był niecodziennym, ale również bardzo cennym doświadczeniem dla zespołu z Poznania. W trakcie campu Róże trenowały wspólnie z zawodniczkami z Wysp Brytyjskich pracując m.in. nad umiejętnościami indywidualnymi oraz stałymi fragmentami gry. Zajęcia prowadzili trenerzy z Richmond, w tym pierwszy trener drużyny Nowozelandczyk Mike Panoho, którego już wcześniej można było zobaczyć w akcji podczas szkoleń trenerskich współorganizowanych przez Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby.

Na zakończenie wspólnego obozu został rozegrany mecz sparingowy w rugby XV. Ze względów szkoleniowych spotkanie zostało rozegrane w formie czterech kwart po dwadzieścia minut. Mecz dobrze rozpoczęły zawodniczki Black Roses wychodząc na prowadzenie po przyłożeniu Katarzyny Paszczyk. Prowadzenie poznanianek mogło być jeszcze wyższe, ale drugie przyłożenie zdobyte przez zawodniczkę Black Roses zostało niezaliczone przez sędziego. Pomimo wyrównanej gry kolejne przyłożenia zdobywały zawodniczki z Richmond, schodząc na przerwę w prowadzeniu 27:7. Po zmianie stron Poznanianki odpowiedziały przyłożeniem Marii Nowackiej, jednak dalszy przebieg meczu kontrolowały już Angielki, które ostatecznie wygrały 37:12.

Po meczu z pewnością może cieszyć postawa poznanianek, które walczyły jak równy z równym z jedną z najlepszych angielskich drużny kobiecych, szczególnie że dla zawodniczek z Poznania, które na co dzień trenują rugby 7 było to pierwsze doświadczenie z rugby w odmianie piętnastoosobowej. Zarówno sparing jak i cały obóz były częścią przygotowań Black Roses do International Rugby Challenge, który odbędzie się na stadionie Posnanii 28 września 2019 r.