Aglomeracja

Pół roku pracy Straży Miejskiej w liczbach

Straż Miejska  Foto:

Zapewnienie porządku i spokoju w miejscach publicznych bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Całodobowa obserwacja obrazów z kamer monitoringu miejskiego, kontrola miejsc bytowania bezdomnych, czy interwencje związane ze spożywaniem alkoholu, to najważniejsze obszary aktywności strażników miejskich na rzecz bezpieczeństwa i porządku.

Miejski system monitoringu wizyjnego obsługiwany jest przez cywilnych pracowników straży. Siedziby poszczególnych stanowisk usytuowane są w komisariatach Policji. Operatorzy pracują w systemie całodobowym i mają do dyspozycji 753 kamery. W minionym półroczu ujawnili 4 042 zdarzenia wymagające interwencji straży miejskiej lub policji.

Najwięcej, bo aż 1 606 zaobserwowanych zdarzeń, było w ścisłym centrum Starego Miasta. Dla porównania, na terenie Nowego Miasta takich zgłoszeń operatorzy przekazali 654, a na Grunwaldzie 639.

Najwięcej zdarzeń wiązało się ze spożywaniem alkoholu bądź innych podobnie działających środków i zachowaniem ludzi po spożyciu ich nadmiernej ilości – 1 226. Aż 451 zgłoszeń dotyczyło osób leżących w miejscach publicznych. Większość z nich, z różnych przyczyn, wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.

Należy też dodać, że na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 198 osób, głównie posiadające substancje narkotyczne, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek ulicznych oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Pomoc osobom bezdomnym – w okresie zimowym strażnicy codziennie docierali do miejsc bytowania bezdomnych wskazując im możliwości przyjęcia pomocy socjalnej, medycznej bądź zamieszkania w noclegowniach. Wielokrotnie osoby te były w stanie upojenia alkoholowego i zostały przetransportowane do wytrzeźwienia w ODON. Osobom wyziębionym i głodnym strażnicy przekazywali pakiety żywnościowe zakupione z budżetu straży miejskiej. Zadanie to strażnicy realizowali przy ścisłej współpracy z MOPR i Policją.

Inne działania strażników wpływające na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców:

interweniowali 1 107 razy wobec pijących alkohol w miejscach zabronionych
doprowadzili 639 nietrzeźwych osób do ODON lub miejsca zamieszkania
na zgłoszenia mieszkańców 255 razy skutecznie interweniowali w sprawie zakłócania spokoju i porządku publicznego
interweniowali 1 055 razy wobec osób palących tytoń w miejscach objętych zakazem
141 razy interweniowali wobec osób używających wulgaryzmów
zabezpieczyli 39 miejsc zdarzeń do czasu przybycia Policji, Straży Pożarnej bądź innych służb powołanych do usunięcia zagrożenia
przekazali Policji 504 zgłoszenia lub informacje w sprawach właściwych dla jaj kompetencji

Obok wymienionych działań interwencyjnych należy wspomnieć o wspólnych patrolach z policjantami, udziale strażników w programie Bezpieczna dzielnica – bezpieczny mieszkaniec, o działaniach profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i dorosłych, zabezpieczeniu licznych imprez masowych i uroczystości odbywających się na terenie miasta.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz