BizNews

Zmiana terminu składania oświadczeń w sprawie energii

linia wysokiego napięcia prąd  Foto: sxc

Sejm znowelizował tzw. ustawę prądową. W efekcie termin składania oświadczeń do sprzedawców energii został przedłużony do 13 sierpnia. Ma to umożliwić wielu firmom i instytucjom złożenie dokumentu, bez którego nie mogłyby liczyć na zamrożenie cen energii w drugim półroczu 2019 roku.

Mikro i mali przedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 50 pracowników lub z przychodami maksimum 10 mln euro przez dwa lata, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy i uczelnie publiczne zyskają więcej czasu na złożenie oświadczeń do sprzedawców energii, potwierdzający status odbiorcy końcowego. Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy prądowej przesuwającą termin ich złożenia z 29 lipca na 13 sierpnia. Przedłużenie będzie obowiązywać z mocą wsteczną, tak by oświadczenia, które dotarły do sprzedawców po terminie, a przed wejściem w życie nowelizacji, były uznane za ważne.

W środę w Sejmie o godz. 14:00 odbyło się drugie czytanie tzw. pakietu dla firm, czyli projektu zmieniającego ponad 60 ustaw, w tym o podatku akcyzowym. W jego trakcie została złożona poprawka do tzw. ustawy o cenach prądu, która wydłuży termin składania oświadczeń. Jeśli Senat zdąży przyjąć ustawę do piątku 2 sierpnia, prezydent ją podpisać, a Rządowe Centrum Legislacji opublikować w Dzienniku Ustaw, to nowelizacja umożliwi tysiącom podmiotów złożenie dokumentu do wtorku 13 sierpnia. Bez niego zaś nie mogłyby one liczyć na zamrożenie w drugim półroczu 2019 roku cen energii na poziomie tych z 2018 r. Jego brak oznaczałby dla nich znaczny wzrost kosztów.

Wielu przedsiębiorców twierdziło, że ustawowy termin na składanie oświadczeń był za krótki, zwłaszcza, że nie było kampanii informacyjnej. Nowelizacja wprowadzająca obowiązek ich złożenia do poniedziałku 29 lipca zaczęła obowiązywać 29 czerwca. Choć sprzedawcy prądu przyjmowali oświadczenia w poniedziałek 29 lipca do północy, to wielu przedsiębiorców nie zdążyło go złożyć, bo kampania informacyjna zaczęła się tak naprawdę w piątek 26 lipca.

Źródło: prawo.pl

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz