KALENDARIUM POZNAŃSKIE 11 LIPCA

Autor: Tomasz Dworek. Poznań, 11 Lipca 2019

Słońce w znaku Raka

Święto narodowe Mongolii. Rocznica zwycięstwa rewolucji ludowej 1921.
Światowy Dzień Ludności, ogłoszony w 1987 roku przez ONZ dla upamiętnienia narodzin pięciomiliardowego mieszkańca Ziemi (wg obliczeń statystycznych)

Osoby urodzone 11 lipca są ambitne i energiczne. Odznaczają się bystrym umysłem i dobrym gustem. Natura obdarzyła je poczuciem piękna. Lubią stwarzać pozory władczości.

Cytaty na dziś:

– Idealiści pragną materializacji duchów. Stanisław Jerzy Lec
– Dla miłości nie jest ważne, aby ludzie do siebie pasowali, ale by byli razem szczęśliwi. Brigitte Bardot
– Połowy dokonał, kto zaczął. Horacy
– Lipcowa pogoda zmienną twarz chowa. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1885 W podpoznańskiej wsi Górczyn zmarł Maciej Palacz, sołtys tej wsi i wychowanek gimnazjum Marii Magdaleny, uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. To on rozpoczął przygotowania chłopów do powstania.

Maciej Palacz, płaskorzeźba w Zamku Cesarskim w Poznaniu Foto: wikipedia.plPo ukończeniu szkoły ludowej w Górczynie rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, nie ukończył go jednak, gdyż w 1830 roku udał się do Królestwa Kongresowego, by wziąć udział w powstaniu listopadowym.

W 1836 został wybrany sołtysem Górczyna. Urząd ten sprawował aż do 1846 roku. W 1845 został członkiem Związku Plebejuszy, z ramienia którego organizował powstanie wśród wielkopolskich chłopów. Po aresztowaniu Karola Libelta i Ludwika Mierosławskiego w lutym 1846 stanął na czele górczyńskich chłopów w nocy z 3 na 4 marca w ramach powstania.

Oddział oczekiwał rozkazu ataku na Poznań, polecenia jednak nigdy nie wydano, zaś Palacza wraz z innymi powstańcami aresztowano. Po aresztowaniu osadzono go w Moabicie, gdzie przez dwa lata oczekiwał na proces. W dniu 2 grudnia 1847 w ramach procesu polskich powstańców skazano go na dwa lata więzienia zaliczając na poczet kary okres spędzony w areszcie.

W 1855 roku wycofał się z polityki i zajął się uprawą ziemi. W nieznanych okolicznościach utracił jednak gospodarstwo i do końca życia zajmował się pośrednictwem w handlu płodami rolnymi.

Fragmenty wiejskiej zabudowy na Górczynie Foto: wikipedia

Fragmenty wiejskiej zabudowy na Górczynie, fot: wikipedia

1919 Pomimo podpisanego pokoju i trwającego rozejmu polsko-niemieckiego oddziały niemieckie wspomagane przez artylerię dokonały ataku na Wieruszów w Wielkopolsce. Siły wielkopolskie odparły atak.

1940 Hitler podpisał dekret o urbanistycznym przekształceniu Poznania.

Wchodni Poznan - lata okupacji Foto: Cyryl

Wschodni Poznań- lata okupacji Foto: Cyryl

1975 Na Starym Rynku zainaugurowane zostały cykliczne (soboty i niedziele) przedstawienia “Światło i dźwięk” trwające około 35 minut.

Przedmiotem seansów są zabytki architektury (Ratusz oraz budynek Wagi Miejskiej, Domki Budnicze, Pręgierz i fontanna Prozerpiny). Ich urodę wydobywa się przy pomocy światła, zaś całość zharmonizowana jest z muzyką polską. [Źródło: Kronika Miasta Poznania nr 1/76]

fot: Jarmark Świętojański w 1978, i 1980, źródło: archiwum MTP

ZDARZYŁO SIĘ 11 LIPCA

1533 Papież Klemens VII ekskomunikował Henryka VIII, króla Anglii.

1649 Rozpoczęło się (trwające do 25 VIII) opisywane przez Henryka Sienkiewicza w “Ogniem i mieczem” oblężenie stolicy rodu Wiśniowieckich Zbaraża przez wojska kozacko-tatarskie dowodzone przez Bohdana Chmielnickiego i chana Islam Gireja.
YouTube Preview Image

1690 Wilhelm Orański pokonał obalonego katolickiego króla Anglii Jakuba II w bitwie nad rzeką Boyne w Irlandii. Co roku w ostatnią niedzielę przed przypadającą rocznicą bitwy protestanci z Ulsteru organizują uroczystą paradę. Trasa ich przemarszu przebiega przez dzielnicę katolicką, więc zazwyczaj parada kończy się starciami pomiędzy Protestantami, Katolikami i policją.

1697 Urodził się Jean Baptiste Bourguignon d’Anville, francuski geograf i kartograf. Był drugim po Merkatorze twórcą nowoczesnej kartografii. Sporządził 211 map

1776 Angielski żeglarz i odkrywca kapitan James Cook wyruszył z portu w Plymouth w swoją trzecią i ostatnią podróż, podczas której zginął w starciach z Hawajczykami.

1892 Amerykańskie Biuro Patentowe stwierdziło, że odkrywcą żarówki elektrycznej z żarnikiem węglowym umieszczonym w bańce próżniowej jest raczej Joseph Swan niż Thomas Edison. Swan skonstruował żarówkę niezależnie od Edisona w 1878 roku.
YouTube Preview Image

1897 Solomon Andrée wystartował wraz z N.Strindbergiem i K.Fränkelem balonem “Orzeł” ze Spitsbergenu w kierunku Bieguna Północnego. Wyprawa się nie powiodła, wylądowali 800 km od Bieguna i 300 km od najbliższego lądu. Po 3 miesiącach wędrówki saniami zmarli z wycieńczenia i głodu. Szczątki wyprawy odnaleziono dopiero 33 lata później.

1898 Rozpoczęła się pierwsza autokarowa podróż turystyczna (6-dniowa wycieczka z Paryża do Aix-le-Bains) Kosztowała 180 franków.

1904 Urodziła się Hanka Ordonówna, właściwie Maria Anna z Tyszkiewiczowa, aktorka i piosenkarka.

1920 Odbył się plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu, terenach spornych między Polską a Niemcami w celu określenia przynależności państwowej tych ziem. Za przyłączeniem do Polski opowiedziało się tylko 3,5% głosujących.

1934 W Mediolanie urodził się Giorgio Armani, włoski projektant mody.
YouTube Preview Image

1937 Zmarł w wieku 39 lat George Gershwin, amerykański kompozytor i pianista. Łączył elementy muzyki murzyńskiej, jazzu i współczesnych tańców. Twórca “Błękitnej Rapsodii”, opery “Porgy and Bess”, “Amerykanina w Paryżu” oraz muzyki do rewii i komedii filmowych. Zgon nastąpił w szpitalu w Hollywood podczas operacji guza mózgu. (ur. 26.09.1898).

1942 Urodził się Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych.
YouTube Preview Image

1959 Urodził się Richie Sambora, gitarzysta grupy Bon Jovi. Wydaje także płyty solowe.
YouTube Preview Image

1959 Urodziła się Suzanne Vega, wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów. Zauważył ją i pokierował jej karierą Lenny Kaye, muzyk z grupy Patti Smith. Uwagę zwróciła piosenką „Luka”, która stała się ogólnym przebojem w 1987 roku. Trzy lata później ponownie trafiła na listy przebojów za sprawą zremiksowanej przez DNA piosenki „Tom’s Diner”. Inne znane jej piosenki to „Book of Dreams”, „When Heroes Go Down” i „No Chip Thrill”.
YouTube Preview Image

1962 Przeprowadzono pierwszą transatlantycką transmisję telewizyjną – przez satelitę Telstar I.

1969 Ukazał się singiel grupy The Rolling Stones “Honky Tonk Woman”.

1971 W Warszawie urodził się Piotr Kraśko, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Jest synem scenarzystki Barbary Pietkiewicz i dziennikarza Tadeusza Kraśki, a wnukiem Wincentego Kraśki, działacza komunistycznego z czasów PRL, członka KC PZPR. Brat cioteczny dziennikarki, Moniki Richardson.
YouTube Preview Image

1975 W pobliżu miasta Xi’an, dawnej stolicy Chin, odkryto wielką armię terakotowych żołnierzy, strzegących grobu pierwszego cesarza, któremu udało się zjednoczyć kraj. Armia naturalnej wielkości ceramicznych żołnierzy liczyła ponad 6 000 figurek, a wykonano ją prawdopodobnie około roku 206 p.n.e
YouTube Preview Image

1980 Zmarł Zygmunt Berling, generał, dowódca I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, I Armii Polskiej w ZSRR a następnie I Armii WP. (ur. 27.06.1896).

1981 Neva Rockefeller została pierwszą kobietą, której sąd nakazał płacić mężowi alimenty.

1982 Drużyna polska zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Hiszpanii. Mistrzami zostali Włosi.

1987 Singel “Alone” grupy Heart’s nr 1 w USA.

1993 Czasopismo FORUM przeprowadziło dość ciekawe badanie opinii publicznej – grupę mężczyzn zapytano o to, z jaką kobietą chcieliby się znaleźć w szalupie ratunkowej, gdyby stali się rozbitkami. Okazało się, że większość z nich wybrało aktorkę DEMI MOORE.
YouTube Preview Image

1995 Brytyjski aktor Hugh Grant został ukarany grzywną 750 $ i dwa lata w zawieszeniu przez sąd w Los Angeles. Sąd nakazał również, że aktor ma ukończyć kurs wiedzy na temat AIDS. Wszystko to było konsekwencją przyłapania Granta z prostytutką w samochodzie zaparkowanym w bocznej uliczce.
YouTube Preview Image

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Because We Want To” – Billie.
YouTube Preview Image

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Livin’ La Vida Loca” – Ricky Martin.

2006 Nowym trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej został Leo Beenhakker.

Imieniny obchodzą; Benedykt, Karina, Pelagia, Olga, Cyprian

Benedykt, imię pochodzące z języka łacińskiego benedictus – „błogosławiony”

Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Benedictus, ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto.

Benedykt jest mężczyzną, któremu w życiu wszystko przychodzi zbyt łatwo, a zwłaszcza pieniądze i znajomości, przez to staje się beztroski i mało odpowiedzialny. Jego zmienny charakter jest bardzo często przyczyna licznych konfliktów z otoczeniem. Mimo to lubi on wesołe towarzystwo, zabawę i bogate wygodne życie. Jego ulubiony kolor to żółty, a zwierzę – jeleń. Najczęściej stosowane zdrobnienia to: Benek, Benio. Imię to zyskało popularność dzięki Benedyktowi z Nursji – założycielowi zakonu i opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino w roku 529.

Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.

Karina jest skromna, łagodna i uczynna, bywa jednak bierna życiowo, a jej wrodzona skrytość utrudnia przeanalizowanie wielu spraw z życzliwymi osobami. Jest bardzo wrażliwa.

Olgę wyróżnia doskonała intuicja i niezwykła wrażliwość, które pozwalają jej rozwijać zainteresowania artystyczne. Oryginalną i pociągającą osobowością wywiera duże wrażenie na otoczeniu. Olga jest dzielna, odważna oraz stanowcza i reprezentuje postępowe poglądy. Jest bardzo dobrą żoną i matką. Ubiera się elegancko i modnie.

Pelagia jest osobą zaradną, lubi imponować innym, jest oszczędna i punktualna. Uchodzi za wzorową matkę. Bardzo lubi podróże.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, wikipedia.pl, Cyryl, Archiwum MTP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.