Noc Kupały w skansenie na Lednicy

Autor: bigbiciq. Poznań, 21 Czerwca 2019

Zapraszamy do udziału w najstarszej z imprez muzealnych – w ,,Nocy Kupały”, która odbędzie się 22 czerwca na terenie Małego Skansenu. Historia jej związana jest z początkami założenia muzeum. Pierwsza impreza odbyła się już w roku 1969 na wyspie Ostrów Lednicki. Przez kolejne lata 1970 i 1971 zabawy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Lednica odbywały się na wyspie. Od 1973 roku nowym miejscem imprezy stał się teren na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na wyspę, na którym imprezy odbywają się do dzisiaj.

Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała czy Sobótka – jest świętem związanym z przesileniem słonecznym, przypadającym na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody – kultu płodności i miłości, przepychu, uciech cielesnych i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska, wrzucają do niego zioła i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach. Czynność ta w noc przełomową uwalnia od złych mocy, daje nowe siły, zdrowie, zapewnia szczęście i oczyszczającą moc. Dziewczęta, rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie. Gdy wianek popłynie daleko, oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia. Strona, w którą popłynie wianek, wyznacza kierunek, z którego przybędzie wybranek. W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Najkrótsza noc w roku dla wielu osób oznacza ułatwiony kontakt z zaświatami. Bowiem to właśnie w czasie tego starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.

Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by dać upust swym żądzom. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach. Klimat w przestrzeni historycznej Ostrowa Lednickiego jest jednak niepowtarzalny!

Mały skansen Lednicki – 22 czerwca 2019

Panel I Program dla rodzin z dziećmi

18:00–19.00 Bajki Kamishibai
18:00–19.00 Gra terenowa
18:00–19.00 Magiczne ziele
18:00–18.45 Wijewianki – warsztaty dla dzieci
18:00–19.30 Magiczny wianek – warsztaty dla wszystkich chcących wykonać swój wianek, aby o północy według słowiańskiej wróżby rzucić go w toń jeziora.
18:00–19.30 Gry i zabawy historyczne
18:30–19:30 Warsztaty tańca
18.45–19.45 Wijewianki – warsztaty dla dorosłych
19:00 – … Miłosne kalambury
19:00–19.30 Widowisko obrzędowe: NOC KUPAŁY – dla dzieci.
19:00–… Miłosne wróżby

Panel II Program koncertowy

19:30–… Kapela TĘGIE CHŁOPY!
20:30–… Folk Potańcówka – dj set (mała scena)
21:00–… Zespół DIKANDA!
22:00–… Zespół Pieśni i Tańca Łany – widowisko obrzędowe ,,Noc Kupały”

Ze względu na rozpiętość działań artystycznych i przestrzeń, w której się rozgrywają, prosimy traktować podane godziny realizacji jako orientacyjne.

Na imprezę będzie można dojechać bezpłatnym autobusem kursującym na trasie Lednogóra PKP – Dziekanowice

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.