Dziś startuje Malta

Autor: bigbiciq. Poznań, 21 Czerwca 2019

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu poprowadzona przez francuski zespół Transe Express.

Grupa powstała w 1982 r. z inicjatywy tancerki i choreografki Brigitte Burdinor i rzeźbiarza Gilles’a Rhode’a. Obecnie składa się z aktorów, tancerzy, wokalistów, perkusistów, akrobatów, dzwonników, spawaczy i kowali, którzy wspólnie realizują efemeryczne kreacje lub pozycje repertuarowe, widowiska powietrzne lub akcje rozgrywające się w bliskim kontakcie z widzem. Zespół występuje zarówno na festiwalach sztuk performatywnych na całym świecie, jak i na wielkich imprezach, takich jak otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 r. czy Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Val d’Isère w 2009 r.

Poznański występ zacznie się kolorową paradą prowadzoną przez trzy pięciometrowe śpiewaczki. Krocząc z pl. Wolności na pl. Mickiewicza zamienią miasto w wielką salę operową. Będą im towarzyszyć tancerze, akrobaci i liczni bębniarze wprowadzający szaleństwo w spokojną tkankę miasta. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów, przypominając karuzelę-zabawkę, którą rodzice umieszczają nad głową dziecka w kołysce.

DIVAS, MOBILE HOMME Transe Express
Plac Wolności, godzina 19:00

10 dni, 300 wydarzeń, 700 artystów

Kuratorem Idiomu Armia jednostki jest Nástio Mosquito, angolski artysta interdyscyplinarny. Razem z dziewięcioma artystami z całego świata przedstawi program taneczny, wizualny i performatywny. Społeczno-artystyczny Generator Malta szykuje się na pokój! W programie: galeria sztuk bez walki na placu Wolności i wiele miejskich działań.

Od dzisiaj w galerii sztuk bez walki na placu Wolności dwie wystawy w ramach Generatora Malta: Archive of Resistance − społeczne archiwum dokumentujące rewolucję egipską z 2011 roku oraz Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata artystów Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko. Obie ekspozycje można oglądać między godziną 11:00 a 21:00.

Plany na wieczór? Na placu Wolności niezwykła muzyczno-filmowa przygoda: Egged on by music to koncert brukselskiej grupy Cinemaximiliaan, która zagra na żywo ścieżkę dźwiękową do niemego filmu z 1926 roku Egged On. Po koncercie pierwsze w tym roku silent disco − za konsolą trójka portugalskich DJ-ów zaproszonych przez Nástio Mosquito: Dj Riot, Dj Kronic, Fabrizio.

Festiwal potrwa do 30 czerwca, przed nami 10 dni spotkań, koncertów, rozmów, spektakli, warsztatów i miejskich wycieczek.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Thomas Laroukss Kalinarczik

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.