K U L T U R A

Sceną Malty jest miasto

Budowa Generatora Malta  Foto: Maciej Zakrzewski

Po raz pierwszy kuratorem Idiomu, czyli międzynarodowego programu Malty, jest artysta, który przekracza granice teatru i tańca, rozszerza ramy performatywności i sztuk wizualnych. Nástio Mosquito i jego Armia jednostki zaproszą do działań na styku wielu sztuk. Generator Malta otworzy na placu Wolności i w przestrzeni miasta galerię sztuk bez walki. Na kilka dni Poznań stanie się centrum pokojowych działań performatywnych!

W ramach Armii jednostki zobaczymy zarówno spektakle taneczne i teatralne, filmy, jak i działania, które przekraczają granice tych dyscyplin. Vic Pereiró pokaże wielokanałową audiowizualną instalację dostępną przez cały czas trwania festiwalu w Pawilonie. Kelly Schacht, Priscila Rezende oraz Nástio Mosquito stworzyli performanse i happeningi specjalnie dla festiwalu Malta.

Program Idiomu otworzy happening audiowizualny, który odbędzie się na żywo, w sieci, na wielu publicznych ekranach w kraju i za granicą. Będzie to premiera filmu, który powstał z nadesłanych nagrań i zdjęć przedstawiających moment narodzin. Nástio Mosquito, kurator międzynarodowego programu, nazywa swój projekt „prostym gestem”, „najczystszą manifestacją ludzkiej godności”.

Zanim coś, co nazywamy tożsamością pojawi się na powierzchni, zanim zaczniemy być definiowani przez zewnętrzne okoliczności, takie jak miejsce urodzenia, istnieje etap wcześniejszy: akt narodzin – tłumaczy Mosquito. Waginokracja zostanie wyświetlona 22 czerwca w Starej Rzeźni. Poznaj Nástio Mosquito:

Vic Pereiró przedstawi audiowizualną instalację The Dust Bowl. Jego wielokanałowa, immersyjna praca podejmuje temat wyginięcia przez samozniszczenie. Pereiró proponuje, aby człowiek stawił czoła tej sytuacji przez radykalną zmianę, kolejny ewolucyjny krok adaptacyjny. Samotransformację jednostki w nowe JA, aby skonstruować MY, które tworzy zrównoważone BYĆ. Nowy społeczny model współistnienia. Instalacja będzie dostępna od 22 do 29 czerwca w Pawilonie.

Plac Wolności i jego okolice wypełnią się akcjami i sztukami pokoju Generatora Malta. W samym centrum staną dwie wystawy stałe: 858. An Archive of Resistance oraz duetu Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko. Częścią plenerowego domu kultury stanie się bioinstalacja Pokrzywa; autorzy projektów Pokojowego narzędziownika oraz Tools for Peace zaproszą do współpracy i dialogu. Grupa Sprostowanie zaangażuje publiczność w otwarte działania propokojowe, a Army of Love zrekrutuje do swoich szeregów miłości.

Gdy egipska telewizja państwowa pokazała puste ulice, ludzie filmowali prawdę. Kolektyw Mosiereen zarchiwizował historię buntu opowiedzianą z setek perspektyw z prywatnych telefonów komórkowych uczestników rewolucji. Każdego dnia festiwalu będzie można zobaczyć symulację 858 Archive of Resistance. Jarosław Kozakiewicz i Krzysztof Wodiczko pokażą, dlaczego wojny muszą zostać obalone na wystawie Instytut Obalania Wojen i Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata. 27 czerwca Młoda Kultura Pokoju pokaże po raz pierwszy instalację artystyczną zbudowaną z fotografii i obrazów oraz konceptualny koncert performatywny. Twórcy pochodzący z trzech środowisk – School of Form, Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt” oraz Wydziału Biologii UAM – połączyli siły, aby 21 czerwca bioinstalacja Pokrzywa stała się częścią architektury placu Wolności. Autorzy przyrównują pokój i wolność do pokrzywy zwyczajnej. Czy możliwe jest przeanalizowanie zagadnienia pokoju, ucząc się od świata roślin?

Aktywistki z grupy Sprostowanie, którą tworzą Barbara Prądzyńska, Anna Siekierska, Aleksandra Polerowicz, Cristina Ferreira, Adelina Cimochowicz przygotowały specjalnie na festiwal serię propokojowych działań. 23 czerwca, blisko 80 lat od rozpoczęcia II Wojny Światowej, wspólne szycie i wieszanie 80 białych flag podczas warsztatów Pokój w praniu i Roztocza/my pokój; 24 czerwca interaktywne oprowadzanie wokół placu Wolności i rzeczywistości imigranckiej, czyli Obce Ciało I oraz wykład Obce Ciało II o znaczeniu tożsamości (między)narodowej. 25 czerwca spacer Naturokultura, który pozwoli spojrzeć na relację człowieka z innymi istotami z perspektywy współistnienia.

24 czerwca Army of Love przeprowadzi Rekrutację do swoich szeregów. Armię tworzą osoby, które dzielą się miłością ze wszystkimi, którzy jej potrzebują. Pytają o społeczne podłoże miłosnych preferencji, domagają się miłości wykluczanych, zaniechanych, nieoczywistych. 30 czerwca licealistki z grupy W każdym dostrzec człowieka zbudują pokój, burząc mury. Autorki zastanowią się, czy różnorodne społeczeństwo może tworzyć wspólnotę. Projekt jest częścią Pokojowego narzędziownika.

Między 28 a 30 czerwca poetka i rysowniczka komiksowa Beata Sosnowska zilustruje to, co usłyszy od uczestników jej projektu Dlaczego? Rysowanie Za Opowiadanie. Każdy będzie miał szansę zadać pytania i odpowiadać, tworząc platformę dialogu i pokojowej wymiany poglądów. Kolektyw Tyna zaproponuje wspólne tworzenie rzeźby Gestu odwróconego palca z utwardzonych tekstyliów. Autorki zaadaptowały gest od bałkańskich kobiet jako narzędzie kolektywnego komentarza na przemoc w miejscach publicznych. Projekty są częścią cyklu Tools for Peace.

Sceną Malty jest miasto. Anna Siekierska stworzy alternatywną wizję dla Stadionu Szyca – Sanatorium dla wszystkich istot tam żyjących. Wystawy wizualne – Merch oraz Park 1963-2019 – przedstawią dwie historie zestawień. Od konkursu Miss Polski do wytwarzania narzędzi walki o pokój; od miejskich fortyfikacji do parku wolnego czasu. W dwóch częściach Poznania odbędzie się rozstrzygnięcie i wystawa zwycięskich plakatów międzynarodowego konkursu Stophate / Postershow Poznań 2019. Robot Gentleman pokaże, że gra może stać się miejscem refleksji nad konfliktem.

26 czerwca, na opuszczonym Stadionie im. E. Szyca artystka Anna Siekierska otwiera Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. Dawny obiekt sportowy przeobrazi się w dzieło sztuki. To odmienny od proponowanych przez deweloperów, aktywistki i urzędników scenariusz dla tego miejsca. Wstępem do dyskusji o przyrodzie w mieście, będzie analiza wyników badań przeprowadzonych wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami spaceru performatywnego.

Pierwszego dnia festiwalu, w Galerii Rodríguez odbędzie się wernisaż wystawy Merch. Jana Shostak oraz Jakub Jasiukiewicz pokażą, jak kandydując o koronę Miss Polski, wytworzyć kolekcję narzędzi do walki o pokój na świecie. 28 czerwca, w przestrzeni klatki schodowej na osiedlu Pod Lipami 6 odbędzie się wernisaż wystawy Park 1963-2019. Zdjęcia zebrane z rodzinnych albumów poznanianek i poznaniaków zestawione ze współczesnymi fotografiami pokażą, jak Park Cytadela zmieniał się na przestrzeni wielu lat.

Malta Festival Poznań jest również partnerem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Stophate / Postershow Poznań 2019. 21 czerwca, w przestrzeni Starego Browaru oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich zawisną zwycięskie plakaty będące artystycznym komentarzem dotyczącym rosnącego poziomu negatywnych emocji społecznych. Część z nich stanie się elementem kampanii społecznej przeciw nienawiści na rzecz tolerancji, empatii i solidarności.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz