Półmaraton za nami – zdjęcia

12. PKO Poznań Półmaraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

01:02:29 to wynik zwycięzcy 12. PKO Poznań Półmaratonu – Etiopczyka Abate Sikiyas Misganowa. Polak – Krystian Zalewski uplasował się na 3 miejscu. Pierwsza z kobiet, Kenijka Lilian Jelegat dobiegła w czasie 01:11:13.

W rześki niedzielny poranek 14 kwietnia fala ponad 10 tysięcy biegaczy pokonała ulicami miasta 21, 097 km. Po raz dwunasty sercem Poznania stały się Międzynarodowe Targi Poznańskie. 12. PKO Poznań Półmaraton przeszedł do historii. Punktualnie o godzinie 10:00 wystrzałem z armaty rozpoczął się start 12. PKO Poznań Półmaratonu. Tegoroczny ślad na poznańskich ulicach pozostawiło 10 265 biegaczy. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn został Etiopczyk Abate Sikiyas Misganow. Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Kenijka Lilian Jelegate.

Pierwszym Poznaniakiem na mecie był Marcin Kęsy, a pierwszą Poznanianką Alicja Radziej.

Idealna aura sprzyjała dobrym wynikom biegaczy. Chłodny poranek dla wielu zawodników był wymarzoną pogodą do osiągania swoich biegowych celów. Zawodnicy startowali kolejno z 7 stref startowych.

Czołówkę Półmaratonu stanowiła silna grupa reprezentowana przez Polaka – Krystiana Zalewskiego, Etiopczyka – Abate Sikiyas Misganowa i Kenijczyka – Mosesa Koech, którą do 15 km prowadził Krystian Zalewski. Walka o zwycięstwo pomiędzy Etiopczykiem i Kenijczykiem toczyła się do ostatnich metrów i zakończyła sprintem do mety w wykonaniu obydwu zawodników. Wśród kobiet cały dystans samotnie pokonała Kenijka Lilian Jelegat. Pierwszą Polką finiszującą w Poznaniu była Anna Łapińska, która w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła 9. miejsce.

Półmaraton po raz kolejny zgromadził w Poznaniu tysiące pasjonatów biegania. Ogromnym wsparciem i motywacją dla zawodników były tłumy kibiców. Po raz kolejny wzdłuż trasy panowała niepowtarzalna atmosfera, a doping na ostatnim odcinku trasy niósł biegaczy wprost do mety. Specjalnie utworzona strefa kibiców tętniła życiem i witała kolejnych finiszujących salwami oklasków.