2000 ludzi z żelaza rozpoczęło triathlonowy sezon

Joanna Soltysiak na mecie Triathlonu Sieraków  Foto: materiały prasowe

Upalna weekendowa pogoda solidnie sprawdziła zawodników u progu triathlonowego sezonu. Ponad 2000 „ludzi z żelaza” wystartowało w Triathlon Sieraków.

Najwięcej, bo ponad 1000 osób, wystartowało na dystansie 1/4 IM. Triathloniści w tej rywalizacji musieli przepłynąć 950 m w Jeziorze Jaroszewskim, przejechać 45 km malowniczej trasy kolarskiej, a swój start zakończyli biegiem na dystansie 10,5 km.

Na popularnej „ćwiartce” najlepsi okazali się zawodnicy KM Sport Pro Team – Joanna Sołtysiak oraz Robert Czysz. Jednak emocji, szczególnie wśród mężczyzn, nie brakowało. Aż do etapu biegowego różnice pomiędzy najlepszymi zawodnikami były naprawdę niewielkie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że różnica czasu w czołowej trójce po pływaniu nie przekroczyła 6 sekund, a jeszcze „ciaśniej” wyglądało to po zakończeniu trasy kolarskiej.

Po zejściu z roweru Bartosz Banach miał zaledwie sekundę przewagi nad Robertem Czyszem. Jednak reprezentant KM Sport ProTeam szybko przyspieszył i zdecydowanie odskoczył od słabnącego rywala. Ostatecznie Robert Czysz zwyciężył z czasem 1:59:13. Na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Hadas (2:01:15), a trzeci był Kasper Tochowicz (2:03:09).

Zwycięzca JBL Triathlon Sieraków na dystansie 1/4 IM, Robert Czysz, podkreśla, że pogoda miała znaczący wpływ na zawody.

Muszę przyznać, że przy dzisiejszej aurze to każdy uczestnik, który ukończył zawody może być z siebie dumny. Było bardzo gorąco i przeszkadzało to szczególnie na wymagającej trasie biegowej. Jednak muszę też dodać, że organizatorzy zrobili wszystko, aby pomóc zawodnikom. Paczki lodu oraz fontanny wody dawały nam wszystkim bardzo dużo ulgi – mówi Czysz.

Mniej emocji było wśród kobiet. Zdecydowaną faworytką była Joanna Sołtysiak i reprezentantka KM Sport Pro Team nie zawiodła oczekiwań. Triathlonistka z Koła zwyciężyła z czasem 2 godziny 11 minut i 11 sekund. Niemal 9 minut później na mecie pojawiła się Anna Peterek (2:20:01), a podium uzupełniła Natalia Bihun (2:23:27).
Dominacja w sprincie

W zawodach na dystansie 1/8 IM (475 m pływania/ 22,5 km roweru/ 5,25 km biegu) bezkonkurencyjni okazali się Agnieszka Gadomska oraz Sylwester Swat. Zawodnik z Przeźmierowa zwyciężył z czasem 1 godzina 2 minuty i 57 sekund. Drugie miejsce zajął Marcin Tomczak (1:03:41), a trzeci był Michał Lisieński (1:04:12).

Jeszcze mniej „walki” było wśród kobiet. Od samego początku prowadziła Agnieszka Gadomska, a z każdą kolejną konkurencją tylko powiększała swoją przewagę. Zielonogórzanka ukończyła zawody z czasem 1 godzina 14 minut i 14 sekund. Za nią kolejno uplasowały się Wioleta Jarocka (1:19:28) i Agnieszka Zarzeczna (1:22:47).

Użyte w artykule zdjęcia: Endu Sport, materiały prasowe