Jesteś świadkiem agresji? Reaguj!

Autor: bigbiciq. Poznań, 20 Października 2017

Po kolejnym incydencie na tle rasistowskim w Poznaniu, przypominamy, jak powinniśmy się zachować, co zrobić i kogo powiadomić, gdy jesteśmy świadkami przemocy.

Każde przestępstwo czy wykroczenie należy bezzwłocznie zgłosić na policję. Do tego służą numery alarmowe 997 oraz 112. Warto zapamiętać możliwie najwięcej szczegółów zajścia, na przykład ubiór i znaki szczególne sprawców – apeluje młodszy aspirant Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Dodaje również, że w autobusach i tramwajach takie incydenty należy zasygnalizować kierowcy pojazdu. Świadkowie zajścia powinni też jak najszybciej przesłać ewentualne zdjęcia czy nagrania policji. – Często zdarza się, że ludzie najpierw wysyłają je do mediów, a to wydłuża postępowanie – zaznacza asp. Piotr Garstka.

We wtorek w jednym z poznańskich tramwajów doszło do incydentu na tle rasistowskim. Nagranie zajścia opublikował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Widać na nim agresywnie zachowującego się mężczyznę, który w wulgarny sposób odzywa się do jednej z pasażerek i jej partnera cudzoziemca. Na zdarzenie zareagował motorniczy tramwaju, który wyprosił agresora z pojazdu.

Motorniczy wyszedł z kabiny i zwrócił się do autora tych słownych napaści z prośbą, by opuścił pojazd. Mężczyzna wyszedł z tramwaju na następnym przystanku – tłumaczy Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK. Wychodząc opluli jednak cudzoziemca.

Zgodnie z artykułem 257 Kodeksu Karnego, publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu bezwyznaniowości danej osoby, bądź grupy grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

Osoby, które widzą takie zajście, być może nie zawsze zdają sobie sprawę, że są świadkami naruszenia prawa. Jedynym sposobem na zmniejszenie poczucia bezkarności potencjalnych sprawców jest reakcja. Najlepiej, gdyby była to reakcja całej grupy albo choćby kilku osób jednocześnie. Nie wolno zapominać o swoim osobistym bezpieczeństwie, dlatego zwrócenie się do otoczenia i służb jest najbardziej rozsądnym krokiem – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Komenda Wojewódzka Policji opublikowała wizerunek i poszukuje sprawcy wtorkowego ataku – o czym piszemy tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia: monitoring
Ekocuda

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (Jesteś świadkiem agresji? Reaguj!)

  1. A dlaczego mam reagować np. dzwoniąc na policję. Mogę pomóc osobie poszkodowanej i tyle. Takie jest społeczeństwo, wśród którego mieszkacie jakie było jego wychowanie. Propagujcie nadal wszelkie dewiacje ( przemoc także do nich należy) to się doczekacie skutków już wkrótce. To co jest teraz to jeszcze nic. Jak już – mniemając, że tak jest korzystnie – wypracujecie znaczny zestaw ludzi z niskim IQ to będziecie mieli rzeź porównywalną z tą z czasów rewolucji francuskiej czy rosyjskiej. I niech nikt nie łudzi się, że go jej skutki ominą bo ucieknie samolotem , dronem czy rakietą. O nie . Ten stwór , którego wyhodujecie odpali wam coś takiego, że może poza planetą będziecie tylko mieli schronienie. Dbajcie o moralność swoich kolegów, dzieci i wnuków.