Nowe inwestycje nad Wartą

Autor: miarecki. Poznań, 15 Października 2017

Cieszą nowe inwestycje nad Wartą: schody, pochylnia dla niepełnosprawnych i służb ratowniczych. Niebawem budowa kładki, oświetlenia i dalsze działania. Rada Osiedla zwraca uwagę na konieczność koordynacji wszystkich prac!

Rozpoczęły się prace związane z budową schodów i pochylni dla osób z niepełnosprawnościami przy parku Stare Koryto wraz z dojściem do rzeki oraz budowa slipu dla służb ratunkowych przy ul. Panny Marii.

Zakończenie robót przy budowie slipu dla służb ratunkowych planowane jest na koniec listopada 2017 r. a schodów i pochylni w kwietniu 2018 r. Terminy, w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych czy podwyższonego stanu wody w rzece, mogą ulec zmianie.

Miejskie służby proszą o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy budowy. Ze względu na zakres prac aż do samego brzegu rzeki wskazane jest korzystanie Wartostrady (na górnym tarasie). W miarę postępu prac, teren budowy będzie ulegał zmianie.

Slip ma być gotowy jeszcze w tym roku- planowany termin zakończenia robót to koniec listopada. Schody oraz pochylnia z dojściem do rzeki, mają powstać do kwietnia 2018 roku, tak, by były gotowe na nowy sezon. Wykonawca zastrzega jednak, że w przypadku złych warunków pogodowych lub podwyższonego stanu wody w rzece, prace mogą się wydłużyć.

O schody i pochylnię w tym miejscu apelowało wielu poznaniaków. Warto przypomnieć, że nad rzekę prowadziły schody usytuowane w kilku punktach, m.in. przy cyplu, które wyremontowano wiosną. Dodatkowo podczas sezonu miasto i Kontener Art ustawiają kolejne metalowe konstrukcje. Jedno z niebezpiecznych zejść zostało kilka miesięcy temu rozebrane przez miejskie służby.

Z kolei slip dla służb ratunkowych poprawi bezpieczeństwo poprzez szybsze i bezpośrednie dotarcie do poszkodowanego w przypadku konieczności udzielenia pomocy.

Rada Osiedla wielokrotnie zwracała uwagę na problem bezpieczeństwa. Picie alkoholu przez młodzież na tym terenie jak pokazało życie doprowadzało do sytuacji niebezpiecznych i tragedii, dlatego cieszą szybkie działania magistratu w zakresie zabezpieczenia wodnego – komentuje Krzysztof Sroczyński, staromiejski radny.

Radni mieli także wątpliwości, czy ekonomicznie i przestrzennie uzasadnione jest budowanie w odległości około 100 metrów nowych schodów i podobniej konstrukcji przy planowanej Kładce Berdychowskiej. Przypominamy, że zgodnie z zapowiedziami Urzędu Miasta Poznania jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na budowę przeprawy, bez konieczności wykorzystania ciężkich kratownic z mostu na Starołęce, o co postulowali społecznicy i radni ze Starego Miasta.

Ważne jest całościowe podejście do tych inwestycji, realizowanych przez różne podmioty i koordynacja wszystkich prac ze strony miasta. Należy także mieć na uwadze budowę oświetlenia i dokończenie górnej – zachodniej Wartostrady, jednej z najbardziej uczęszczanych tras nie tylko przez rowerzystów ale też pieszych i biegaczy oraz sensowne połączenie z planowaną Kładką Berdychowska –  informuje Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto.

Tu niestety istneje problem natury własnościowej. Działka [nr 88 arkusz 16, obręb 04], z fragmentem przedwojennego kompleksu budynków – Czartoria 5, która znajduje się na przedłużeniu trasy nie stanowi własności Miasta Poznania. Przeszkodą w rewitalizacji terenów nad Wartą mogą być ciągle nierozwiązane kwestie własnościowe, z którymi nie poradził sobie poprzedni zarząd miasta.

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek / ROSM , UMP,

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.