Radio Merkury znika z eteru

Autor: irag. Poznań, 20 Kwietnia 2017

Radio Merkury znika, a dokładniej zmienia nazwę na Radio Poznań. Zabiegały o to nowe władze poznańskiej rozgłośni. Jest już oficjalna zgoda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Decyzja w tej sprawie zapadła właśnie w Warszawie. Pozytywne ten pomysł oceniła Rada Mediów Narodowych i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na używanie nazwy Poznań przez dotychczasowe Radio Merkury zgodził się również Prezydent Poznania. Zmiany nazwy chciał przede wszystkim Filip Rdesiński, obecny Prezes Zarządu Radia.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że Poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – wyjaśniał Filip Rdesiński – argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym.

Historia Radia Merkury sięga roku 1927. Właśnie wtedy, 24 kwietnia z siedziby Radia Poznań, znajdującego się na Placu Wolności 11, o godzinie 17:00 spikerka Maria Prusinkiewicz wygłosiła przed mikrofonem słowa:

Halo, halo, Radio Poznań, fala 270,3 m, Warszawa fala 1111, Kraków fala 422.

Podczas spotkania w Poznaniu, 23 marca 1990 roku, redaktorzy naczelni regionalnych rozgłośni Polskiego Radia z całego kraju ustalili, że podejmą walkę o rozszerzenie programu do minimum 12 godzin dziennie.

W czerwcu 1990 roku Rozgłośnia Poznańska otrzymała od Radiokomitetu zgodę na uruchomienie w czasie trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich 12-godzinnego programu na częstotliwości UKF-FM 102,7 MHz – wspomina Piotr Frydryszek, wieloletni Prezes Radia Merkury – okoliczności sprawiły, że targowemu programowi nadano nazwę Radio Merkury i tak już zostało.

Poznaniacy mieli własne, publiczne radio. W tej chwili pełna nazwa spółki to Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Merkury Spółka Akcyjna.

Część słuchaczy z żalem przyjęła rezygnację z utrwalonej i dobrze się kojarzącej nazwy Radio Merkury.

Według publikowanych przez portal WirtualneMedia wyników badania słuchalności z okresu między wrześniem a lutym Radia Merkury słuchało 6% poznaniaków powyżej 15 roku życia.

W tym samym czasie liderem radiowego rynku w Poznaniu było RMF FM (11,2%), a na kolejnych miejscach Eska (10,3%), Złote Przeboje (9,7%), TOK FM (9,1%), Trójka (8,7%), Radio Zet (7,6%) i wreszcie Radio Merkury.

Użyte w artykule zdjęcia: fb / Radio Merkury

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (2)

  1. Szanowna redakcjo, cytowanie tego co jest publikowane na Wirtualnych Mediach, to jest niezła wtopa. W “ich zestawieniu” brak Programu 1 PR, Radia Pogoda, MC Radia. Te stacje radiowe, stają naprawdę wysoko w “słuchalności” brakuje również kilku innych dobrze odbieranych stacji radiowych. Totalnie w niemal we wszystkich rankingach, pomijane jest dyrektorskie radio z Torunia. Czy się to radio komuś podoba czy nie, ale obiektywizm powinien dotyczyć wszystkich , a tego w Wirtualnych Mediach brak!
    Te radiowe rankingi, to niemal kalka tego co miało mieście na rynku prasowym. Wystarczyły zwykłe ruchu w temacie tz. prenumerat i pakowanie w pewne gazety obowiązkowych reklam/ogłoszeń , a te gazetki lecą na łeb na szyję i światła nie będzie komu zgasić w tych “wielkich” redakcjach.

    REDAKCJA: pisaliśmy o Radiu Merkury i pokazaliśmy wyniki słuchalności tej rozgłośni oraz tych, które mogą pochwalić się lepszymi wynikami. W publikowanych przez WirtualneMedia raportach Radio Track Millward Brown są wszystkie odbierane w Poznaniu radia.

  2. kolejny PIsowski świr, co bije żone z miłości i chowa gazetę wyborczą pod inne w empiku! Boże uchowaj przed takimi farezyuszami!