Wilda na starych zdjęciach

Autor: miarecki. Poznań, 25 Lutego 2017

Poprawiajmy stosunki międzyludzkie, nowa książka Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak to niezwykle żywa opowieść słowno-wizualna o powojennej Wildzie. Poznajemy jej historię zarówno poprzez najważniejsze wydarzenia relacjonowane przez lokalną prasę, jak i osobiste wspomnienia ówczesnych mieszkańców.

Zima 1968 albo 1969 roku. Pani Halina na spacerze. Właśnie przystanęła na środku Dolnej Wildy. To cicha i spokojna ulica. Nie widać żadnego samochodu, nawet na śniegu niewiele śladów mechanicznych pojazdów. Po lewej, w oddali kamienice przy ulicy Krzyżowej, po prawej budynek

Pretekstem do ich spisania stały się prywatne fotografie z domowych albumów, które zostały zebrane w ramach projektu społecznego „Wilda w czasach PRL” Pozwolił on mieszkańcom nie tylko uchronić od zapomnienia pamięć o ówczesnym życiu codziennym i architekturze, ale także wspólnie stworzyć z jednostkowych opowieści nową, „ludzką” historię Wildy.

Książka składa się z dwóch części: rysu historycznego stworzonego przede wszystkim na podstawie relacji ówczesnej prasy lokalnej oraz relacji osób pamiętających czasy PRL oraz zbioru 126 fotografii, których bohaterami są mieszkańcy Wildy, ich dzielnica, codzienne i niecodzienne wydarzenia jak: śluby, mecze piłkarskie, pochody, które zostały uporządkowane wokół czterech, najchętniej wówczas fotografowanych miejsc.

Wśród nich znalazły się Rynek Wildecki oraz ulica Górna Wilda („centrum handlu, władzy i nauki”), okolice kościoła Zmartwychwstańców („centrum wiary i religii”), Trasa Hetmańska („centrum komunikacji”) oraz Park Jana Pawła II („centrum sportu i wypoczynku”). Zbiór prywatnych zdjęć uzupełnia kilkanaście fotografii ze zbiorów Miejskiego Konserwatora zabytków i Muzeum Historii Miasta Poznania.

Spotkanie z autorką książki, które poprowadzi Piotr Bojarski, odbędzie się w czwartek 2 marca 2017 roku o godzinie 18:00 w Spocie przy ul. Dolna Wilda 87.

Rynek Wildecki - połowa lat 60-tych

Użyte w artykule zdjęcia: Fundacja Spot

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.