Aglomeracja

W czasie smogu wszyscy jadą za darmo

20 lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Radni zdecydowali, że w dni kiedy zostaną przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza, wszyscy będą mogli za darmo jeździć komunikacją zbiorową w strefie A. W ciągu roku przypadają zwykle dwa lub trzy takie dni.

Rada miasta zdecydowała, że w dni kiedy będzie przekroczona norma zanieczyszczenia powietrza, będą darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w strefie A. Skorzystają z nich wszyscy pasażerowie. Radni rozszerzyli bowiem projekt prezydenta, który zakładał, że z darmowej komunikacji w czasie smogu będą mogli korzystać kierowcy z ważnym dowodem rejestracyjnym oraz jeden pasażer. To, według radnej Klaudii Strzeleckiej, dyskryminowałoby np. matkę z dwójką dzieci. Podobnego zdania była większość radnych.

Przeciwko darmowej komunikacji dla poznaniaków w czasie wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza był radny Tomasz Lipiński. – Ta uchwała jest bez sensu, bo nic nie zmieni, nie zmieni też świadomości ekologicznej. Za te pieniądze można by lepiej zrobić kampanię uświadamiającą, żeby nie palić śmieciami – mówił.

Pomysłu bronił zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski. – Zdajemy sobie sprawę, że takie zwolnienie samo w sobie na pewno nie zmieni czystości powietrza, ale traktujemy to jako integralną część szerszego działania miasta i województwa, aby poprawić czystość powietrza w Poznaniu. Jestem przekonany, że ten projekt uchwały jest bardzo dobrym narzędziem do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców – powiedział Wudarski.

Ostatecznie, decyzją radnych, poznaniacy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji publicznej w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczeń powyżej 200 mg/m3. Uchwała precyzuje, że taka sytuacja będzie miała miejsce, kiedy przekroczenie granicy zanieczyszczenia byłoby stwierdzone dzień wcześniej i prognoza na następny dzień przewidywałaby również podobny poziom zanieczyszczenia. Wtedy darmowy transport obowiązywać będzie od g. 3.00 do północy. Te trzy godziny przerwy potrzebne będą na dokonanie kolejnych badań i prognoz czy stan zanieczyszczenie się utrzyma.

Szacowany koszt jednego dnia darmowej komunikacji dla wszystkich to 250 tys. zł utraconych wpływów do budżetu ZTM.

Dodatkowo radni zgodzili się na zmiany budżetowe, w których m.in. przewiduje się środki na zakup dodatkowej stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Przyjęto też uchwałę, zabezpieczającą pieniądze w budżecie na poczet realizacji wniosku o unijną dotację na budowę parkingów Park&Ride. Jeśli miasto dostanie dotację to powstaną one w pięciu lokalizacjach: przy rondzie Starołęka, ul. Św. Michała i stacjach kolejowych: Karolin, Podolany i Strzeszyn. Celem budowy parkingów jest ograniczenie ruchu samochodów w mieście.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz