Zła jakość powietrza w Poznaniu

Autor: bigbiciq. Poznań, 16 Lutego 2017

W Poznaniu może się utrzymywać przekroczenie poziomu informowania stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10. Stacje pomiarowe już 15 lutego wskazywały przekroczenie poziomu informowania.

W Kaliszu i w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego przekroczony został poziom informowania dla pyłu PM10, natomiast w Borówcu, Koninie, Pile i Poznaniu przy ul. Polanka odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny – tłumaczy Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne (bardzo słaby wiatr) przekroczenie może utrzymywać się i dziś, czyli 16 lutego.

Można przebywać na zewnątrz, jednak lepiej powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu – wyjaśnia Maja Niezborała.

Wydział Ochrony Środowiska UMP apeluje do mieszkańców, by – jeśli posiadają ogrzewanie elektryczne, gazowe lub z sieci miejskiej – przestali korzystać z pieców węglowych i kominków. Ci, którzy posiadają tylko ogrzewanie węglowe, powinni spalać w nim wyłącznie węgiel dobrej jakości. Zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń nie powinno się korzystać z pojazdów napędzanych silnikami Diesla, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych. Emisja zanieczyszczeń z tego rodzaju silników jest 100 razy większa niż z silników benzynowych.

Użyte w artykule zdjęcia: zdjęcia czytelników

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (Zła jakość powietrza w Poznaniu)

  1. Ciekawe, czy społeczeństwo otrzyma prawdziwe informacje w temacie całej prawdy o smogu/zanieczyszczeniach powietrza?
    Ta sprawa tak w ogóle ciągnie się od minimum 8-9 lat !!!!
    Faktem jest że ostatnie 2 lata problem nie był aż tak “namacalny” jak tej zimy. Powód prosty, ostatnie zimy były wyjątkowo ciepłe. Więc i w piecach nie trza było tyle hajcować. Czy problemem jest tylko to że wiara w piecach, pali czym się da ? Upss, raczej nie ! W bardzo wielu domkach/mieszkaniach( bez centralnego miejskiego ogrzewania) są nowoczesne “ekologiczne” piece. No co z tego wynika? Ano prawda jet taka, że te “ekologiczne” piece nie mają zbyt wiele z ekologią. Te “ekologiczne” piece jak nic można porównać do “ekologicznych” samochodów rodem od zachodniego sąsiada!