One Billion Rising w Poznaniu

Autor: bigbiciq. Poznań, 6 Lutego 2017

Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa akcja, która swój poznański finał będzie miała w tym roku na dziedzińcu Urzędu Miasta. Uczestnicy zatańczą 14 lutego o 15:30 w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Akcję objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania.

14 lutego to symboliczna data, ponieważ gdy zdarza się przemoc to najczęściej, w 90-ciu procentach, dotyczy ona bliskich relacji. Potencjalny napastnik to najczęściej osoba bliska – ta z którą się jest lub było w związku – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Akcja odbędzie się w Poznaniu po raz piąty. W poprzednich latach tańczono m.in. w Hali Głównej starego Dworca PKP, na ul. Półwiejskiej przy pomniku Starego Marycha oraz na Placu Wolności. Taniec odbywa się równocześnie na niemal całym świecie dokładnie 14 lutego – w Walentynki, aby w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz protestować przeciwko temu zjawisku. W tegorocznej edycji udział zgłosiły grupy z 60 miejscowości w całej Polsce.

Jesteśmy przeciwko przemocy wobec kobiet i dlatego wspólnym mianownikiem tej akcji jest taniec. W tańcu sprawujemy kontrolę nad swoim ciałem, to my decydujemy o tym, jak ma się poruszać. To są nasze kroki i nikt nam niczego nie dyktuje. Tańcem okazujemy też solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet i dziewcząt na świecie, które doświadczyły i doświadczają przemocy – mówi Aleksandra Sołtysiak-Łuczak.

Polska akcja jest koordynowana przez Fundację Feminoteka i nosi nazwę “Nazywam się Miliard”. W Poznaniu akcję organizuje i koordynuje Stowarzyszenie Kobiet Konsola.

Taniec trwa około 5 minut, na całym świecie tańczymy ten sam układ. Na początku piosenki jest mowa, że wznosimy ręce do nieba. Przesłanie jest takie, że nie godzimy się dłużej być ofiarami i powstajemy w takim symbolicznym sensie – wyjaśnia Barbara Sinica ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola.

Członkinie stowarzyszenia prowadzą naukę tańca dla wszystkich chętnych:

4.02 o godz. 17.00, ul. Młyńska 15, sala gimnastyczna UAM,
5.02 godz. 18.00 ul. Poplińskich 12 oraz
11.02 godz.17.00, ul. Młyńska 15, sala gimnastyczna UAM

Także dla osób chętnych zorganizowana jest nauka tańca w budynku Urzędu Miasta Poznania przy Kolegiackim. Kolejne próby zaplanowano w dniach: 8.02 od godziny 15:40, a 13.02 o 17:15.

Nazywam się miliard / One billion rising (14.02.2016) Plac Woln

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.