Aglomeracja

Potrzebna krew – podziel się nią

Krewni Euro na dziedzińcu PSP - Poznań 16.09.2011 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Nigdy nie jest za późno, żeby zostać krwiodawcą. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawsze jest otwarte dla osób, które chcą się podzielić najcenniejszym darem. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi, czas trwania takiego zabiegu wynosi od 5 do 10 min.

W Poznaniu najbardziej potrzebna jest krew grup 0 Rh-, A Rh- i B Rh-. Krew z grupy 0 Rh- jest szczególnie wartościowa, ponieważ nadaje się do przetoczenia każdemu pacjentowi. Krwiodawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat. Na pobranie należy pójść po lekkostrawnym posiłku. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

Pobraną krew można przechowywać tylko do 42 dni. Niestety, jej rezerwy nie są duże, a potrzebujących, szczególnie w okresie letnim, nie brakuje. Co się robi, gdy pacjenci czekają, a banki krwi świecą pustkami?

Aktualny stan w banku krwii

W sytuacjach awaryjnych prosi się o pomoc stałych krwiodawców – telefonicznie lub SMS-em. Również bliscy osób, które otrzymały krew, są zachęcani do powiększenia zasobów. „Ośrodki ratują się też pożyczkami z innych centrów krwiodawstwa. Zdarza się jednak, że i gdzie indziej krwi brakuje”– wyjaśnia lek. med. Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, screenshot

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz