Aglomeracja

Trwa odliczanie do startu I Poznańskiego Biegu Niepodległości

I Poznański Bieg Niepodległości  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Przygotowania do tej imprezy trwały dwa lata. Na dzień dzisiejszy zgłosiło się ponad 9600 zawodników i jak liczą organizatorzy zakładany limit 10000 osób zostanie wyczerpany w poniedziałek. Bieg wystartuje 11 listopada o godzinie 10:00 spod budynku Akademii ekonomicznej na alei Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania 10 km.

Trasa została tak zorganizowana, żeby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców – mówił podczas konferencji Damian Kaczmarek, jeden ze współorganizatorów biegu.

Zawodnicy będą biec aleją Niepodległości aż do Cytadeli, Aleją Armii Poznań dobiegną do Mieszka I i dalej do alei Solidarności, skręcą w prawo w kierunku ronda Solidarności i na nim skręcą w ulicę Murawa. Dobiegną do ulicy Za Cytadelą, którą wrócą do ulicy Armii Poznań i alejami Niepodległości do mety, która znajdować się będzie w okolicy poznańskich krzyży. Trasa posiada atest PZLA.

Nie jest łatwo zorganizować taki bieg – zwierzył się dziennikarzom Artur Kujawiński, dyrektor sportowy biegu. Cały czas dopinamy szczegóły, patrzymy na prognozy pogody, bo chcemy mieć pewność, że nie tylko biegacze będą mieli dobre warunki, ale i ponad 250 wolontariuszy zaangażowanych w zabezpieczenie biegu.

Na mecie zawodów na zawodników czekać będzie interesujący medal w kształcie miecza.

Medal był dla nas wyzwaniem. Chcieliśmy dać biegaczom oręż do ręki, żeby mogli walczyć nie tylko o niepodległość, ale o swoje wyniki i życiówki. Biegacz, to nie ten, kto szybko biega, ale ten, kto nie ustaje w walce. Walczący ze swoimi słabościami na biegowych trasach, jak i z przesuwnościami losu. – mówił Damian Drąszkiewicz, pomysłodawca medalu

Dodatkowo biegacze dostaną rogale świętomarcińskie, symbol obchodów Dnia Niepodległości w Poznaniu. Oraz ziarna fasoli niepodległości. Na jej ziarnach widnieje wiśniowo – czerwony znak orła w koronie. W okresie zaborów Polacy traktowali ją jako symbol patriotyczny.

Już dziś można mówić o rekordzie pierwszego biegu. Dotychczasowy rekord Polski debiutujących imprez biegowych należy do 10km Orlen Warsaw Marathonu, na którego mecie zameldowało się 7773 osoby. Wszystko wskazuje na to, że w Poznaniu ta liczba będzie znacznie większa.

W poznańskiej imprezie udział wezmą przedstawiciele 14 państw i ponad 850 polskich miejscowości. jak podkreślają organizatorzy I Poznański bieg Niepodległości jest elementem poznańskich obchodów Święta Niepodległości i zaraz po jego zakończeniu zaczynają się tradycyjne obchody imienin ulicy Święty Marcin.

Pora biegu nie jest wybrana przypadkowo – dodaje Kujawiński – medale wręczać będziemy na scenie pod Zamkiem, gdzie zaraz po tym rozpoczną się Imieniny ulicy Święty Marcin.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz