POZnań

Laureaci poznańskiej Nagrody Artystycznej i Naukowej

laureaci poznanskiej nagrody artystycznej i naukowej  Foto: UMP

Dwie nagrody główne oraz łącznie 22 stypendia dla młodych twórców i badaczy przyznano za wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny i naukowy. W tegorocznej edycji konkursu Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzyma prof. Piotr Tryjanowski, natomiast Nagroda Artystyczna trafi do rąk Miklosza Deki Czurei.

29 czerwca na uroczystej sesji Rady Miasta wręczone zostaną nagrody w uznaniu wybitnej działalności na rzecz rozwoju miasta, propagowania kultury i nauki.

Dziękuje kapitułom za wytrwałą, ale myślę ciekawą pracę nad wyborem laureatów nagród naukowych i artystycznych. To są wyróżnienia, które przyznajemy w Poznaniu nieprzerwanie od chwili przywrócenia samorządu w Polsce – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz – Jednak przede wszystkim dziękuję i gratuluję samym nagrodzonym i tegorocznym stypendystom. To wasz trud i wytrwała praca przyczyniły się do tego sukcesu.

Kapituła Nagrody Naukowej, pod kierownictwem prof. Stanisława Lorenca postanowiła uhonorować tym wyróżnieniem prof. Piotra Tryjanowskiego, w uznaniu za pracę nad procesami urbanizacji zwierząt. Prace i publikacje laureata, choć poruszają globalne problemy i są umieszczone w szerokim kontekście, powstały jednak w oparciu o materiał bazowy zebrany w Poznaniu i jego okolicach, przyczyniając się do jego promocji. Cykl publikacji ukazał się w najlepszych międzynarodowych czasopismach naukowych i był wielokrotnie cytowany przez innych badaczy. Artykuły znalazły również szeroki odbiór społeczny – poprzez ich popularyzację przez Internet, radio, TV, prasę codzienną w wielu krajach.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania kapituła, kierowana przez prof. Romana Kubickiego, postanowiła przyznać Mikloszowi Deki Czurei. Romski wirtuoz skrzypiec, od lat zamieszkały w Poznaniu, specjalizuje się w propagowaniu oryginalnego romskiego folkloru. Zaliczany jest do ścisłego grona czołówki światowych skrzypków. Miklosz Deki Czureja wzbogaca swoją twórczością i talentem wiele scen Polski i świata. Odbywając tournee artystyczne koncertował z wieloma renomowanymi orkiestrami kameralnymi, symfonicznymi i z chórami. Laureat aktywnie działa w Fundacji Bahtałe Roma, poprzez którą dzieli się swoim talentem w przedsięwzięciach dobroczynnych, regularnie wspierając i angażując się w liczne projekty społeczne i artystyczne. Miklosz deki Czureja w istotny sposób przyczynia się do ochrony, upowszechniania i rozwoju bogatego dziedzictwa kulturowego Romów, będąc jednocześnie godnym ambasadorem Polski na forum europejskim i ogólnoświatowym.

Chciałbym podziękować władzom Poznania, że moja praca została doceniona. Myślę, że mogę być takim małym światełkiem dla Romów. Staram się, żeby kultura romska obudziła się. Teraz znamy ją, jeśli chodzi o muzykę, jako disco polo. Trzeba to zażegnać i pokazać właściwą kulturę – powiedział wyraźnie poruszony Deki Czureja.

Wartość nagród dla obu laureatów wynosi 39 tys. złotych. Kapituły, poza laureatami nagród głównych, wyłoniły również stypendystów, którzy w uznaniu za wkład w dorobek naukowy i artystyczny otrzymają po 5 700 zł. 10 stypendiów artystycznych otrzymają młodzi poznańscy twórcy i artyści. 12 stypendiów przyznano naukowcom, związanym z poznańskimi uczelniami.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz