K U L T U R A

Włącz Łazarz 2016 – Nowi Bohaterowie

Zawodoznastwo, Kolektyw Kąpielisko  Foto: Mateusz Bieniaszczyk

Włącz Łazarz 2016 – Nowi Bohaterowie to inicjatywa utworzenia na poznańskim Łazarzu dzielnicy kulturalno-artystycznej, działanie o charakterze rewitalizacyjnym, które zakłada poprawę jakości przestrzeni publicznych na poznańskim Łazarzu poprzez połączenie sił działających i chcących działać kulturalnie i prospołecznie podmiotów.

To propozycja przyciągająca do tego rejonu śródmieścia artystów, organizacje pozarządowe, galerie, lokalnych przedsiębiorców, wykorzystująca również potencjał istniejących już miejsc, galerii, zakładów rzemieślniczych, kawiarni.

Do Włączania Łazarza zapraszamy drugi rok z rzędu. W 2015 roku między innymi w wyniku projektu Włącz Łazarz w odnowiony został Skwer przy Małeckiego; utworzony program najmu lokali na działania kulturalne czy tez otwarty Inkubator Kultury Pireus. Odbyło się też wiele wydarzeń artystycznych, akcji i warsztatów w różnych okolicznych przestrzeniach.

W tym roku naszym celem, poza dalszym działaniem na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów i tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom i kulturze jest rozwój dotychczasowych oraz wsparcie nowych łazarskich inicjatyw (w tym projektów proponowanych przez mieszkańców), kształtowanie kompetencji wśród odbiorców oraz otwarcie dzielnicy na osoby „z zewnątrz” – artystów, turystów. Tak aby powstające i mające powstać w przyszłości nowe miejsca kultury mogły liczyć na zainteresowanie potencjalnych odbiorców dzięki obecności w tkance właśnie tej okolicy.

Tegoroczna edycja Włącz Łazarz – opiera się na haśle Nowi Bohaterowie; które będzie odnosiło się zarówno do historycznych i kulturowych zagadnień związanych z Łazarzem jak i do „bohaterów codzienności” – zwykłych osób, których działania mają istotny wpływ na rozwój społeczny dzielnicy. Dlatego położymy również nacisk na zaangażowanie i rozwój lokalnych liderów – współczesnych „Nowych Bohaterów”.

W trakcie najbliższych pięciu miesięcy będziemy zagłębiać się w ślady bohaterów Łazarza i poznamy niecodzienne historie i miejsca poprzez szereg wycieczek i spacerów jak i spojrzymy na Łazarz świeżym okiem artystów-rezydentów z różnych stron świata. Wraz z mieszkańcami całego świata wspólnie zbudujemy rzeźbę ale będziemy też się spotykać z najbliższymi sąsiadami, którzy staną się twórcami działań w swojej okolicy. Wieczorami przybliżymy wam różnorodne działania performatywne w teorii i praktyce, a w nocy zamiast spać poznamy kulisy pracy teatru alternatywnego; Najmłodszych zaprosimy do zastania fotobohaterami; poznamy tez nieco kontrowersyjnych bohaterów naszej dzielnicy i miasta również w kontekście istotnych wydarzeń historycznych. Nie zabraknie też refleksji na temat sztuki współczesnej, ani dobrej zabawy; gdyż zaprosimy was na Bal.

włącz łazarz

Nasi Bohaterowie:
Teatr Post Factum࣭࣭

Nocne Teatralia to nowa i ciekawa forma zapraszająca starszą młodzież i dorosłych do zapoznania się z pracą teatru alternatywnego. Oprócz pracy nad ruchem i plastyką, będziemy pracować nad świadomością oraz relaksacją zarówno ciała, jak i ducha.
Czytania Performatywne mają na celu przybliżenie odbiorcom jednej z form sztuki współczesnej, jaką jest performans. Prezentowane teksty oraz działania dadzą performansowi możliwość „opowiedzieć” mu nie tylko o nim samym…

Kolektyw Kąpielisko࣭࣭

Zawodoznawstwo to propozycja wycieczek po zakładach rzemieślniczych znajdujących się od lat na Łazarzu. Każde z miejsc ma wyjątkową atmosferę i pełne jest historii, którymi “Zawodowcy” chętnie dzielą się podczas pasjonujących opowieści.
Znani z Łazarza. Dla niektórych Łazarz był tylko przystankiem, inni spędzili tutaj na całe życie: mniej lub bardziej znani mieszkańcy Łazarza. Podczas serii niedzielnych spacerów poznamy miejsca, w których mieszkali i tworzyli. Bohaterami spaceru będą m.in. gospodarz domu Alternatywy 4, wokalistka nagradzana za utwór „Tyle słońca w całym mieście” czy znany popularyzator gwary poznańskiej „Wuja Cześku”

Galeria Raczej࣭࣭

Perfonauci – Rezydencje
W ramach Perfonautów na Łazarzu od maja do września odbędą się trzy performatywne rezydencje artystyczne z udziałem 10 artystów. Bazując na tygodniowym pobycie i pracy w oparciu o lokalny kontekst i przestrzeń Łazarza artyści przygotują działania finałowe (performances, akcje miejskie), które odbędą się w przestrzeniach miejskich lub Perfexie.
Już w maju; wpisując się również w obchody 5 urodzin Galerii Raczej, na rezydencję przyjedzie 6 artystów związanych z Performance Art Link Stockholm jak również wystąpi czeski artysta Jiří Surůvka. Artyści kolejnych 2 rezydencji zostaną wybrani w ramach otwartego naboru (open call).

Babelproject
Galeria Raczej kontynuować będzie rozwój projektu Babelproject Łukasza Trusewicza – internetowej platformy kreacji rzeźby; włączając w tworzenie projektu mieszkańców Łazarza w celu zwiększenia ich aktywności w zakresie nowych mediów i tworzenia działań wspólnotowych.
Babelproject będzie tworzył międzykulturową platformę komunikacji między mieszkańcami Łazarza oraz całego świata. Stanowiska do współtworzenia rzeźby znajdą się między innymi w Perfexie i Pireusie oraz odbędą się konsultacje odnośnie przestrzeni umieszczenia obiektu powstałego w wyniku projektu.

Galeria Łęctwo࣭࣭
Nic nigdy z tego nie będzie – nawiązuje do słów Przemysława Kwieka, które wypowiedział w czasie, kiedy razem z Zofią Kulig wykonywali różnego rodzaju chałtury najczęściej wykorzystywane także do własnej pracy twórczej. Słowa te odnoszą się do twórczości, jako działalności zasadniczo pozbawionej jakiegokolwiek potencjału rynkowego.

pOtworki࣭࣭
„pOtworki– ZOSTAŃ FOTOBOHATEREM!” to cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci w wieku 9­-13 lat z zakresu fotografii analogowej. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu podstawowych zjawisk optycznych, skonstruują własne aparaty otworkowe z materiałów pochodzących z odzysku, nauczą się samodzielnie wywoływać zdjęcia, przejdą kurs analogowej fotografii studyjnej oraz poznają tajniki emulsji światłoczułej. Cofniemy się również w czasie i poznamy historycznych mieszkańców dzielnicy uwiecznionych na archiwalnych fotografiach zgromadzonych w cyfrowym archiwum Łazarza (portal lazarz.pl).
Generator Malta / Ogród Łazarz࣭࣭
W ramach projektu “Sąsiedzi” chcemy sprowokować do dyskusji na temat lokalności i zwrócić uwagę na ludzi żyjących obok nas. Mieszkańcy będą mieli możliwość zgłoszenia a potem realizacji swoich pomysłów na działania społeczne i kulturalne w Ogrodzie Łazarz, które zachęcą innych do przyjścia, a nawet zaangażowania się w działania na rzecz swojej dzielnicy. Może staną się lokalnymi bohaterami? Jednocześnie, przez cykl warsztatów i konsultacji z trenerką, zdobędą kompetencje niezbędne do przygotowania i wprowadzenia w życie swoich marzeń.

Całość uzupełnimy o program filmowy, którego bohaterami będą sąsiedzi. Liczymy na komplet widzów bo lokalne kino plenerowe w Ogrodzie Łazarz cieszyło się w zeszłym roku niezwykle ciepłym przyjęciem. Planujemy pokazać m.in. nominowane do Oskara, estońsko-gruzińskie “Mandarynki” oraz poruszający dokument o bliskości, czułości i sekretach “Historie rodzinne”.

Skwer Kulasa࣭࣭

W nawiązaniu do wydarzeń i do 60-tej rocznicy wydarzeń Czerwca’56, odbędzie się działanie performatywne w przestrzeni miejskiej – happening opierający się na czasowej zmianie nazw wybranych Łazarskich ulic, w tym zmianie nazwy na Janusza Kulasa. Celem akcji będzie nawiązanie do historii Poznańskiego Czerwca łączących się również z Łazarzem, oraz Eką z Małeki, wskazanie na różnorodne działania tych grup zarówno w kontekście historycznym jak i etycznym. Działanie zostało zaproponowane oraz koordynowane będzie przez jednego z mieszkańców Łazarza.

Bal bohaterów࣭࣭
Bal ma się odbyć w Parku Kasprowicza (Kolektyw Kąpielisko) – zaprosimy mieszkańców do wspólnej zabawy pod hasłem Nowi Bohaterowie. Więcej informacji już wkrótce.

Wydarzenia w ramach projektu odbywać się będą od maja do września 2016 roku.

Harmonogram:
Maj:
17.05 / 17:30 – Zamień marzenie na wydarzenie! VOL. 1 – warsztaty projektowe: wymyślamy i wybieramy pomysły do realizacji / Ogród Łazarz
20.05 Nocne Teatralia/Pireus – Teatr Post Factum, g. 20
20.05 „Znani z Łazarza” 12:30 – Kolektyw Kąpielisko (spod Parku Wilsona/wejście od Głogowskiej)
22.05 / 20:30 – pokaz filmu “Mandarynki” reż. Zuzu Urushadze / Ogród Łazarz
24.05 Czytanie Performatywne – Teatr Post Factum
25.05 / 17:30 – Zamień marzenie na wydarzenie! VOL. 2 – warsztaty projektowe: planujemy realizację wybranych pomysłów / Ogród Łazarz
27.05 Galeria Łęctwo – Nic nigdy z tego nie będzie, start godzina 19.00
29.05 „Znani z Łazarza” 12:30 – Kolektyw Kąpielisko (spod Parku Wilsona/wejście od Głogowskiej)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz