Aglomeracja

Poznań na morzach

ORP Poznań (1)  Foto: UMP
                                    

8 marca minęło 25 lat od dnia, kiedy to na Okręcie Rzeczypospolitej Polskiej noszącym imię naszego miasta po raz pierwszy podniesiono banderę. Uroczyste świętowanie rozpocznie się jutro w Świnoujściu z udziałem władz miasta, matki chrzestnej i uczniów szkoły noszącej imię okrętu.

ORP PoznańBliższy związek i współpraca miasta Poznań z dowództwem i załogą okrętu rozpoczęła się na początku 2004 roku, kiedy to na nadbudówce okrętu zawieszono herb miasta Poznania. Niespełna rok później prezydenci miast imienników serii okrętów: Poznania, Lublina, Krakowa, Torunia, Gniezna zawarli partnerskie porozumienie z dowództwem 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

ORP „Poznań” jest tez wyjątkowy z jeszcze jednego względu. Otóż w 2007 r Szkoła Podstawowa nr 45 przy ul Harcerskiej przyjęła imię Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „Poznań”. Dla uczniów to spore atrakcje, m.in. pasowanie pierwszoklasistów odbywa się zawsze w asyście marynarzy z ORP „Poznań” z użyciem marynarskiego kordzika.

Załogę ORP „Poznań” stanowi 37 osób: 5 oficerów, 10 podoficerów i 22 marynarzy. Aktualnie okrętem dowodzi kmdr ppor. Mariusz Pioś. Matką chrzestną ORP „Poznań” jest Maria Łbikwielkopolska artystka plastyk.

ORP „Poznań” jest okrętem transportowo – minowym, jednym z 5 tego typu bliźniaczych jednostek noszących nazwy miast: Toruń, Gniezno, Kraków, Lublin. Kiedy nie pełni służby na morzu, „Poznań” zobaczyć można przy nabrzeżu w porcie wojennym Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu.

Okręt służy do transportu i wysadzenia na plaży sprzętu wojskowego i żołnierzy desantu morskiego. Bliskie podpłynięcie do brzegu umożliwia okrętom płaskodenna konstrukcja kadłuba, a sprawny załadunek opuszczane rampy umiejscowione na rufie i na dziobie okrętu. W celu utrzymania stałego zanurzenia podczas załadunku z plaży okręt systematycznie pozbywa się balastu 300 t wody zaburtowej, proporcjonalnie do wzrastającej masy ładunku. Okręt może również transportować i stawiać miny morskie.

Oficjalne rozpoczęcie budowy ORP „Poznań”, które symbolizuje położenie stępki, nastąpiło 22 maja 1989 r. w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, wodowanie 5 stycznia 1990 r. a oficjalne przekazanie Marynarce Wojennej RP miało miejsce prawie rok później 19 grudnia 1990 r. Banderę podniesiono 8 marca 1991 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz