Aglomeracja

A/H1N1 w Metropolii Poznań

Szptal  Foto: sxc / Russell Weller

Od początku roku już 8 osób zmarło na grypę w naszej metropolii. Ponad 40 kolejnych osób zachorowało na grypę A/H1N1 i jest w tej chwili w trakcie leczenia.

Ogółem zgłoszono nam 8 zgonów pacjentów hospitalizowanych w szpitalach na terenie miasta Poznania – informuje Dr n.med. Witold Draber, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu – wszystkie zgony spowodowane były powikłaniami chorób przewlekłych.

U 7 ze zmarłych pacjentów w badaniach laboratoryjnych rozpoznano wirus grypy A/H1N1, natomiast u jednego rozpoznano wirus grypy typu B.

Do tej pory na terenie samego miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego zarejestrowano ogółem 42 przypadki potwierdzonych laboratoryjnie zachorowań na grypę A/H1N1. Są to dane od początku roku do 17 lutego.

Wśród tych osób 30 jest hospitalizowanych, a 12 leczonych ambulatoryjnie – dodaje Witold Draber.

Liczba zachorowań na grypę zwiększa się od kilku już lat w styczniu i przeważnie utrzymuje się do marca. W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa A/H1N1, który krąży wśród Polaków od 2009 roku i, podobnie jak w ubiegłych latach, wywołuje zachorowania tak jak pozostałe szczepy wirusa grypy (np. A/H3N2 oraz B).

Obecnie liczba zachorowań jest porównywalna z analogicznym okresem w ubiegłym rokiem, kiedy zachorowało w całej Polsce 3.770.000 osób – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Grypa w większości przypadków ma dość umiarkowany przebieg i zazwyczaj kończy się samoistnym wyleczeniem po 5-7 dniach. Przypadki zachorowań na grypę A/H1N1, które zostały potwierdzone laboratoryjnie, dotyczą jedynie pacjentów z bardzo poważnymi powikłaniami pogrypowymi.

Może to sprawiać wrażenie, że każdy przypadek zakażenia grypą A/H1N1 ma ciężki przebieg, ale tak nie jest – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia – w rzeczywistości liczba przypadków zakażeń tym wirusem grypy, podobnie jak w latach ubiegłych, to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo, a większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg.

Na powikłania pogrypowe narażone są szczególnie osoby, które ukończyły 65. rok życia, przede wszystkim chorujące na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek wątroby oraz choroby metaboliczne, na przykład cukrzycę. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by osoby te co roku szczepiły się przeciw grypie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz