Aglomeracja

Poznański Szlak Fortyfikacyjny

Fort Grolman podczas rozbbiórki twierdzy  Foto: arch.

Tablice informacyjne już stoją przed fortami, jest także gotowa aplikacja na smartfona i QRkody – wszystko to ułatwi miłośnikom fortyfikacji zwiedzanie Poznańskiego Szlaku Fortecznego, którego uruchomienie zaplanowano na koniec stycznia tego roku.

Szlak obejmuje 30 obiektów XIX-wiecznej Twierdzy Poznań i ma być kompleksową prezentacją jej historii – przypomnijmy, że Twierdza Poznań składa się z fortyfikacji poligonalnych pierścienia wewnętrznego budowanych w latach 1828 – 1869 oraz z późniejszego pierścienia zewnętrznego 18 fortów, które powstały w latach 1876 – 1890.

Do zwiedzania nie są udostępnione wszystkie obiekty, nie wszystkim też udało się przetrwać do naszych czasów – jednak 30 fortów i schronów z pewnością zadowoli nawet bardziej wybrednych miłośników fortyfikacji, zwłaszcza że wśród obiektów przeznaczonych do zwiedzania są też takie, w których zachowały się umocnienia z czasów I wojny światowej. Warto wiedzieć, że to jeden z nielicznych takich obiektów w Europie.

Zwiedzanie tak rozległego kompleksu – forty okalają przecież całe miasto i wiele z nich jest dobrze ukrytych wśród zieleni czy nowszych budynków – nie jest łatwe. Jednak pomysłodawcy Poznańskiego Szlaku Fortyfikacyjnego przygotowali kompleksową i łatwo dostępną informację o fortach i samym szlaku. Zwolennicy tradycyjnych metod informowania znajdą wszystkie niezbędne informacje na 40 tablicach rozstawionych przy fortach. Ci, którzy wolą metody bardziej nowoczesne, będą mogli podczas zwiedzania wspomagać się QRkodami i aplikacją na smarftona.

Dzięki QRkodowi zwiedzający wejdzie na stronę internetową obiektu, który właśnie ogląda, gdzie znajdzie jego opis, mapy, historię budowy i ciekawostki. Informacje będą także w językach angielskim i niemieckim. Aplikacja natomiast docelowo ma umożliwić przejście całego szlaku dzięki interaktywnej mapie.

Pomysłodawcom szlaku chodzi o popularyzację fortów nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców Poznnaia – obecnie niewielu z nich wie, że posiada w mieście jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Europie, której miasto w dużym stopniu zawdzięcza swój rozwój. To dzięki byciu twierdzą do stolicy Wielkopolski napływały pieniądze, a to sprawiało, że miasto mogło się rozwijać.

Częścią Poznańskiego Szlaku Fortyfikacyjnego stanie się Fort VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan – w nim mieścił się pierwszy na ziemiach polskich stworzony przez hitlerowców obóz koncentracyjny – a także Śluza Katedralna, jeden z najstarszych zachowanych elementów twierdzy, która, po starannym remoncie, stanowi obecnie część Bramy Poznania.

Warto przypomnieć, że co roku w Poznaniu odbywają się Dni Twierdzy Poznań cieszące się ogromną popularnością tak wśród poznaniaków, jak i wśród turystów – tegoroczną, czwartą edycję zaplanowano w weekend 27-28 sierpnia.

Poznański Szlak Fortyfikacyjny

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Wspaniała wiadomość.
    Należę do tradycjonalistów i chętnie wyprawę na szlak zaplanowałbym sobie siedząc przed komputerem.
    Czy jest wersja z odpowiednim linkiem, w której mógłbym znaleźć cały szlak i opis poszczególnych obiektów ( nie chodzi mi o aplikacje) ?