K U L T U R A

Terapeutyczna Opera nie tylko dla elit

Opera - Teatr Wielki  Foto: K. Zalewska / materiały prasowe

Upiór w orkiestrze w wykonaniu orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu pod kierunkiem Marcina Sompolińskiego to ciekawe wydarzenie muzyczne. Na widowni Opery, tym razem koncertu wysłuchało kilkuset pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie i niezdolnych do samodzielności.

Teatr Wielki koncertowoW miejscu, gdzie zazwyczaj gromadzą się elity artystyczne i biznesowe tym razem pojawili się ludzie, którzy zazwyczaj w kulturze wysokiej nie uczestniczą, których życie to często pasmo niedoli.

To wyjątkowe zdarzenie edukacyjne zagrane zostało w ramach projektu, realizowanego przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ w Poznaniu. Na spektakl złożyły się dzieła największych kompozytorów – zarówno utwory orkiestrowe, jak i arie operowe, a bogate zaplecze multimedialne spektaklu pozwoliło widzom poznać rolę poszczególnych grup instrumentów w orkiestrze i zadania dyrygenta. Widzowie usłyszeli m.in. fragmenty Jeziora Łabędziego, arię Po Quegli Occhi z Wesela Figara, czy czwartą część VII Symfonii Ludwiga van Beethovena.

W ramach prowadzonego projektu, staramy się integrować naszych pacjentów z otaczającym ich światem. Rozpoczynaliśmy od pikników, teraz przyszła kolej na wydarzenia muzyczne. Ważne są dla nas zarówno doznania muzyczne, jak i sam fakt obcowania z zewnętrznym światem. Zajęcia z muzykoterapii to jedna z form warsztatowych prowadzonych z naszymi pacjentami. Chcemy, by mogli zetknąć się na żywo z muzyką najwyższych lotów – mówi Irena Majer, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ w Poznaniu, realizującego projektu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz